Ekologia

W Amazonii wycięto las prawie odpowiadający wielkości Warszawy

Z roku na rok coraz większe obszary lasu deszczowego są wycinane. W obecnym roku w styczniu wylesiono pięciokrotnie większy teren zielony niż w ubiegłym roku w tym samym miesiącu. Głównie brazylijski las jest istotny pod względem ekologii dla całego świata. Wiele organizacji i naukowcy alarmują o obecnym, złym stanie Amazonii. Jednak przyczyny tych działań są niestety związane ze sprawami politycznymi.

Kilka zdań o Amazonii

 

Amazonia to obszar położony w Ameryce Południowej w kilku państwach, m.in. na terenie Brazylii, Boliwii, Peru oraz Ekwadoru. Całkowita powierzchnia regionu to 7 milionów km², z czego zdecydowaną większość zajmuje las deszczowy. Jest to tak zwana wiecznie zielona formacja roślinna, czyli wilgotny las liściasty, który występuje tylko w odpowiednich warunkach klimatycznych. Amazonia stanowi więcej niż połowę wszystkich lasów deszczowych. Przez wiele osób jest nazywana zielonymi płucami naszej planety.

Znaczenie Amazonii dla dobrobytu ludzkości

 

Jest to najbogatszy i największy gatunkowo obszar na Ziemi, co czyni go bardzo wyjątkowym. Dlatego szczególnie powinniśmy dbać o to miejsce. Dodatkowo amazoński las deszczowy wytwarza około 6% tlenu na całej naszej planecie, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla. Tymczasem w styczniu 2022 roku wycięto największy w historii obszar o powierzchni około 430 km². W porównaniu obszar stolicy Polski Warszawy to około 517km². We wcześniejszych latach wylesianie było na znacznie mniejszą skalę i obejmowało tereny wielkości 7,5 km². Cały proces zmniejszania udziału obszarów leśnych w ogólnej powierzchni Amazonii prowadzi do mniejszej ilości tlenu w atmosferze oraz pochłaniania mniejszej ilości emisji gazów cieplarnianych z atmosfery. Ponadto podczas wypalania lasów uwalniany jest dwutlenek węgla. Lasy deszczowe są bardzo ważne dla ekosystemu na naszej planecie. Dlatego należy chronić Amazonię, aby walczyć ze zmianami klimatu.

 

Sprawdź także: Ogrody na dachu – zielone płuca miast

 

Porównanie zdjęć satelitarnych jest przerażające. Na filmiku widać jak zmienia się Amazonia m.in. w Brazylii na przestrzeni 34 lat. Warto pamiętać, że jest to miejsce, które jest schronieniem dla wielu gatunków fauny i flory, a niektóre z nich nawet nie są jeszcze odkryte przez naukowców.

 

YouTube player

 

Kto pozwala na wycinanie lasów deszczowych?

 

Tempo wylesiania Amazonii znacznie przyspieszyło odkąd władzę w Brazylii objął prezydent Jair Bolsonaro. To właśnie on jest oskarżany w opinii publicznej o zezwolenie na wycinkę lasów. Dodatkowo można posądzić polityka o nie wiarygodność, ponieważ podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow w 2021 roku administracja Brazylii złożyła obietnice dotyczącą zaprzestania masowego wylesiania Amazonii do końca 2030 roku. Pozarządowa organizacja WWF twierdzi, że 95% wycinki lasów deszczowych może odbywać się w sposób nielegalny. Według innych organizacji ekologicznych prezydent Jair Bolsonaro chcę przyczynić się do rozwoju rolnictwa oraz górnictwa na obszarze Amazonii, namawiając również koncerny, aby wycinały lasy i szukały tam złóż surowców mineralnych. Co więcej, mogą być obcinane fundusze na agencje rządowe zwalczające naruszenia prawa przez brazylijski rząd. Natomiast eksperci uważają, że wycinka lasów może być związana z uprawą palm, z których jest produkowany olej palmowy. A jedyną szansą na poprawę sytuacji będzie zmiana prezydenta Brazylii.

 

Sprawdź także: Rolnictwo w przestrzeni miejskiej – ekologia w miastach

 

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów