Ekologia

AuREUS – projekt zamieniający jedzenie w energię

Poznajcie kreatywnego studenta, którego innowacyjny pomysł wygrał w konkursie James Dyson Award 2020. Projekt zwalcza negatywne skutki zmian klimatu, wykorzystuje resztki jedzenia oraz wspiera rolnictwo. Zapraszamy do lektury o tej wyjątkowej innowacji ekologicznej.

Carvey Maigue, czyli student Uniwersytetu Mapua w Filipinach, postanowił poruszyć tematy marnowania jedzenia oraz eksploatacji paliw kopalnych. Stworzył projekt AuREUS (Aurora Renewable Energy & UV Sequestration), który rozwiązuje oba problemy. To ewolucja dla okien i ścian, która wykorzystuje technologię syntetyzowaną z przetworzonych odpadów roślinnych do pochłaniania rozproszonego światła UV ze światła słonecznego i przekształcania go w czystą, odnawialną energię elektryczną. Jak to dokładnie działa?

Działanie AuREUS

Oba urządzenia AuREUS, czyli okna i ściany, wykorzystują tę samą technologię, która wywodzi się ze zjawiska zorzy polarnej. Cząsteczki o wysokiej energii są absorbowane przez cząsteczki luminescencyjne, które ponownie emitują je w postaci światła widzialnego. Podobny rodzaj cząstek luminescencyjnych pochodzi z niektórych owoców i warzyw. Autor projektu zamieścił te cząsteczki w żywicy i zastosował jako rdzeń technologii obu urządzeń. Pod wpływem światła UV cząsteczki pochłaniają i ponownie emitują widzialne światło wzdłuż krawędzi, aby lepiej je przechwytywać. Następnie, światło jest przekształcane w prąd stały. Obwody regulacyjne przetwarzają napięcie wyjściowe, aby umożliwić ładowanie, przechowywanie lub bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej.

Inspiracja projektu

Inspiracją do stworzenia projektu przez Maigue’a było kilka spostrzerzeń. Po pierwsze nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV w obszarach miejskich, która jest wywoływana przez szklane budynki. Z kolei, farmy z energią słoneczną są zawsze budowane poziomo, a nie pionowo. Ponieważ AuREUS wychwytuje promieniowanie UV, może wytwarzać energię nawet wtedy, gdy nie jest skierowany w stronę słońca. Budynki pokryte ze wszystkich stron AuREUS stają się pionowymi farmami słonecznymi. Dodatkowo, jednym z problemów w obecnym świecie są szybko psujące się uprawy przynoszące straty dla rolników. Dlatego projekt poddaje recyklingowi odpady z jedzenia. Projekt jest niezwykle innowacyjny i potrzebny w dzisiejszych czasach.

Nagrody AuREUS

Nikogo nie powinno dziwić, że został nagrodzony aż w 3 kategoriach w międzynarodowym konkursie James Dyson Award 2020. Otrzymał on nagrodę w kategoriach: Zrównoważony Rozwój, Międzynarodowy Mistrz i Międzynarodowy Wicemistrz. Zgodnie z założeniami konkursu, ten projekt na pewno będzie inspiracją dla kolejnego pokolenia inżynierów! Czekamy również na jego powszechne zastosowanie na całym świecie.

Więcej o ekologicznych innowacjach i wiadomościach znajdziesz na Nowl Eco. Obserwuj nas także na Facebooku i Instagramie, by być codziennie na bieżąco z najnowszymi ciekawostkami ze świata Ekologii.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów