Ekologia

Biopaliwo z pomarańczy – tak robią to Hiszpanie

W Hiszpanii sezon na owoce trwa nawet w zimie. Jedne z najbardziej popularnych, czyli pomarańcze są w dużej ilości eksportowane lub wykorzystywane do różnych wyrobów. Co z resztą owoców?

Sewilla – miasto pomarańczy

Sewilla to miasto położone na południu Hiszpanii, które stanowi stolicę popularnego regionu turystycznego, jakim jest Andaluzja. To właśnie Andaluzja uznawana jest za centrum rolniczo-przemysłowe Hiszpanii. Uprawia się tu m.in. oliwki, dąb korkowy, cytrusy czy palmy daktylowe. W samej Sevilli szacuje się, że znajdziemy około 48 tysięcy drzew z pomarańczami. Przy tak dużych liczbach nie wszystkie owoce pomarańczy są zbierane i niestety się marnują.

Drzew jest dużo, szczególnie na ulicy, gdzie pomarańcze nie mają tak słodkiego smaku, przez co nie są chętnie konsumowane. Władze miasta zaczęły przeciwdziałać marnotrawstwu żywności. Powstał innowacyjny, pilotażowy projekt zamieniający niechciane pomarańcze w biopaliwo.

 

Sprawdź inne wiadomości i ciekawostki ze świata Ekologii z Nowl Eco.

 

Biopaliwo z pomarańczy – jak powstaje?

Miejscowa spółka wodociągowa Emasesa zatrudniła około 200 osób do zbierania owoców i ustawiła w mieście około 340 pojemników na inne organiczne materiały. Z pomarańczy pozyskuje się sok, który następnie jest podawany procesowi fermentacji beztlenowej. To uwalnia minimalne ilości dwutlenku węgla. Ostatecznie w wyniku tych procesów powstaje biogaz, bogaty w metan, który jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, jako paliwo.

Skórki z pomarańczy nie są natomiast wyrzucane, tylko również wykorzystywane w celach ekologicznych, jako nawóz w rolnictwie. W przyszłości Emasesa chcę uruchomić miejską oczyszczalnie wody z powstałej bioenergii. Jest to doskonały przykład zero waste, który pozwala na stworzenie dodatkowych alternatywnych źródeł energii. Jak Wam się podoba pomysłowość Hiszpanów?

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami świata ekologii na naszym Facebooku Nowl Eco oraz na Instagramie Nowl Eco.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów