Ekologia

Choinka żywa czy sztuczna? Ekologiczne święta

Choinka żywa, a może jednak sztuczna? Zapewne większość z nas zadaje sobie to pytanie, co roku. Postanowiliśmy sprawdzić, która z opcji jest bardziej ekologiczna. Zapraszamy do lektury.

Choinka nieodzownym symbolem Świąt

Choinka od wieków jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia i nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt bez tego magicznego drzewka. W dzisiejszych czasach choinka ozdabiana jest łańcuchami, lampkami czy bombkami. Kiedyś natomiast zdobiona była suszonymi owocami, czy drewnianymi ozdobami. My jednak skupimy się dziś na tym, jaką choinkę wybrać. Sztuczną wielokrotnego użytku czy może żywą? Podpowiemy Wam, która choinka jest bezpieczna dla naszej planety i wniesie do domu prawdziwe święta.

 

Sprawdź także: Ekologiczny wegański brokat – nowe odkrycie naukowców

 

Żywa choinka z legalnej plantacji

Choinka żywa jest w pewien sposób charakterystyczna pod względem zapachu inhalując wnętrze domu oraz klimatu, jaki potrafi wprowadzić podczas Świąt Bożego Narodzenia. Większość tych drzewek pochodzi z legalnych plantacji, co należy podczas zakupu zweryfikować. Nie powinniśmy się więc obawiać, że żywa choinka jest zagrożeniem dla nadmiernej eksploatacji lasów. Kradzież choinek żywych na całe szczęście jest coraz to rzadszym zjawiskiem. Z kolei legalne plantacje zakładane są pod liniami wysokiego napięcia, na których las w sposób naturalny nie mógłby wyrosnąć.

 

Role żywej choinki

Żywe choinki jeszcze przed wycinką, żywe choinki pełnią ważne funkcje dla środowiska. Pochłaniają CO2 z zanieczyszczonego powietrza, tłumią hałas, są schronieniem dla wielu zwierząt, czy zatrzymują wodę w glebie. Produkcja choinki żywej to około 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, co oznacza, że jest o wiele mniej szkodliwa niż produkcja choinki sztucznej. Produkcja choinki sztucznej powoduje powstanie, aż około 8,1 kg gazów cieplarnianych na rok oraz wydzielanie kancerogennych substancji niezwykle niebezpiecznych dla życia ludzi, zwierząt i innych organizmów żywych.

Kolejną zaletą choinki żywej jest jej naturalny rozkład. Podlewana i dobrze pielęgnowana choinka może cieszyć oko nawet do kilku tygodni. Zabrana na składowisko odpadów rozkłada się, w wyniku czego uzyskuje się kompost, pelet, a nawet biogaz. Kupiona przez nas żywa choinka w specjalnej siatkowanej doniczce, u której nie zostały podcięte korzenie, może stać w domu wiele tygodni. Odpowiednio zadbaną choinkę możemy również przesadzić do ogrodu.

 

Sprawdź także: Emerytka, która posprzątała 52 plaże w rok!

 

Wpływ sztucznej choinki na środowisko

Nadal spora część osób wybiera sztuczną choinkę uważając, że jest to bezpieczna i wygodna opcja. Nie do końca jednak wszyscy zdają sobie sprawę jakie są tego konsekwencje. Jak się okazuje, produkcja sztucznej choinki oraz jej unieszkodliwianie stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Po około 12 latach jej użytkowania sztuczna choinka trafia do kosza na śmieci, bądź zostaje spalona.

Co za tym idzie, niebezpieczne związki z procesu unieszkodliwiania wydostają się do atmosfery, którymi następnie oddychamy. Związki PCV oraz metale, z których została wyprodukowana choinka sztuczna mogą rozkładać się ponad 400 lat.  Zostawią tak zwany ślad ekologiczny – wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię.

 

Wybór choinki – ostatecznie należy do Ciebie

Pamiętajmy, aby przy wyborze choinki wziąć pod uwagę nasze zdrowie i bliskich oraz przede wszystkim pomyśleć o środowisku. Żywa choinka ma swój niezastąpiony klimat i zapach, dzięki którym Święta Bożego Narodzenia przybiorą niezwykły i niezastąpiony charakter. Wybór jednak zależy indywidualnie od preferencji konsumenta. Ważne jest również to, aby pamiętać o ograniczaniu nadmiernego konsumpcjonizmu. Jeśli masz już sztuczną choinkę, to nie wyrzucaj jej i nie kupuj specjalnie żywej. Wykorzystuj ją, dopóki jest sprawna lub po prostu oddaj komuś, komu się przyda. Warto sprawdzić też dostęp do wypożyczalni choinek w Twoim mieście, to również ciekawa i ekologiczna alternatywa.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów