Piłka nożna Sport

Przez młodzieżówkę i Legię do kadry narodowej- Czesław Michniewicz selekcjonerem reprezentacji Polski.

Po sporym zamieszaniu związanym z rozwiązaniem kontraktu z byłym już selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej Paulo Sousą, prezes PZPN Cezary Kulesza musiał jak najszybciej znaleźć zastępcę dla Portugalczyka. Na decyzję musieliśmy poczekać jednak ponad miesiąc. Dopiero na konferencji prasowej w dniu 31 stycznia 2022 roku otrzymaliśmy oficjalny komunikat o zatrudnienia Czesława Michniewicza w roli nowego selekcjonera. Przed 51- latkiem niesamowicie trudne zadanie. Mecz z reprezentacją Rosji w ramach baraży do finałów Mistrzostw Świata 2022 już 24 marca. Czy Polakom uda się awansować na Mundial?

Sukcesy z kadrą U21

Kiedy w 2017 roku Michniewicz zastępował Marcina Dornę na stanowisku selekcjonera kadry młodzieżowej, postawiony został mu cel wywalczenia awansu na Euro U21, które miało odbyć się za dwa lata. Wynik został osiągnięty, a Polacy nie przegrali żadnego spotkania. Najważniejsza okazała się bezpośrednia rywalizacja z reprezentacją Danii. W dwumeczu z Duńczykami zdobyliśmy 4 punkty, co umiejscowiło nas w barażach, gdzie zmierzyliśmy się z Portugalią. I tutaj możemy odnotować pierwszy duży sukces trenera Michniewicza osiągnięty z kadrą do lat 21. Ograliśmy Portugalczyków 3:1 i pewnie awansowaliśmy na turniej. 

Na finałach Euro trafiliśmy do grupy śmierci w składzie: Belgia, Włochy, Hiszpania, Polska. Drużyna była skazana na pożarcie, jednak po raz kolejny Czesław Michniewicz pokazał, że potrafi rozpracować silniejszych rywali. Zdołaliśmy pokonać Belgów 3:2 i Włochów 1:0. Niestety po dwóch fantastycznych zwycięstwach Polaków reprezentacja Hiszpanii sprowadziła nas na ziemię, wygrywając 5:0, co skutkowało odpadnięciem naszej kadry z turnieju już w fazie grupowej. Kto był filarem kadry młodzieżowej za czasów trenera Michniewicza? Zarówno w eliminacjach, jak i turnieju błyszczeli: Krystian Bielik, Szymon Żurkowski, Robert Gumny, Mateusz Wieteska, Bartosz Kapustka, Karol Świderski i Dawid Kownacki. 

 

Słodko- gorzki okres w Legii Warszawa

Pierwsze 9 miesięcy 2020 roku nie było dla Czesława Michniewicza okresem udanym. Słabe wyniki i brak awansu na Mistrzostwa Europy U21 2021 doprowadziły do zwolnienia 51- latka ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski do lat 21. Los przyniósł mu jednak nową szansę. Pod koniec września 2020 roku Czesław Michniewicz zatrudniony został jako trener Legii Warszawa. W stolicy potrzebne były przede wszystkim zmiany taktyczne. Oprócz tego w szatni występowały podziały i brak rodzinnej atmosfery. Na horyzoncie były wówczas eliminacje do europejskich pucharów. Trener natychmiast przystąpił do szczegółowej analizy zespołu, jego słabych i mocnych stron. Michniewicz to prawdziwy pasjonat piłki, szczególnie włoskiej. Obserwuje rozwiązania stosowane przez inne drużyny i stara się je wdrażać do swoich zespołów. Osoby, które miały przyjemność współpracować z 51- latkiem twierdzą, że momentami to prawdziwa obsesja. Jak się jednak okazało, poświęcenie taktyce bardzo się Legii opłaciło. W pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów drużyna z łazienkowskiej dwukrotnie pokonała Bodo/Glimt. Wyczyn ten powtórzyła z Florą Talin. Legioniści nie poradzili sobie z Dinamem Zagrzeb i kontynuowali  zmagania w eliminacjach do Ligi Europy. Po bardzo zaciętym dwumeczu ze Slavią Praga, Stołeczni wywalczyli awans do turnieju, remisując w Pradze 2:2 i wygrywając przy Łazienkowskiej 2:1. Był to ogromny sukces dla polskiej piłki. Na początku zmagań w Lidze Europy Legia zaskakiwała. Po dwóch meczach na koncie miała 6 punktów po wygranych ze Spartakiem Moskwa i Leicester CIty. W Warszawie panował ogromny optymizm i zdumienie. Niestety im dalej w las, tym gorzej. Kolejne mecze w fazie grupowej to 4 porażki z rzędu (dwukrotnie z Napoli, raz z Leicester i Spartakiem) i odpadnięcie z rozgrywek. Zarząd klubu mógł być zadowolony z wyników osiągniętych przez Czesława Michniewicza w europejskich pucharach, ponieważ przyniosły one ogromny zastrzyk gotówki do budżetu klubu. Co działo się po drugiej stronie medalu, na krajowym podwórku?

W Ekstraklasie dla Legii nie było już tak kolorowo, jak w Europie. Po 10 rozegranych meczach Legioniści zajmowali 15. miejsce w tabeli z dziewięcioma oczkami na koncie. Po czwartej porażce z rzędu w lidze (1:4 z Piastem Gliwice) prezes Legii Dariusz Mioduski zdecydował się na zwolnienie Michniewicza z pozycji trenera drużyny Stołecznych. W sezonie 2021/2022 Legia pod wodzą 51- latka w Ekstraklasie wygrała jedynie 3 spotkania, a przegrała 7, co daje średnią 0,90 punktu na mecz. Co było powodem takiej dysproporcji między wynikami w Europie a na krajowym podwórku? Zdaniem kibiców  i dziennikarzy to fatalne zarządzanie klubem przez Mioduskiego i złe decyzje transferowe były źródłem problemów. W kadrze brakowało zawodników, którymi trener mógłby rotować jednocześnie nie obniżając poziomu na boisku. Również eksploatacja kluczowych zawodników w europejskich pucharach przyczyniła się do takiego pogorszenia występów.  Ze złymi wynikami rosła frustracja i stres, a atmosfera w szatni nie sprzyjała osiąganiu lepszych rezultatów. Michniewicz z tym zadaniem nie był w stanie sobie poradzić.

 

Jakim trenerem jest Czesław Michniewicz?

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej to wyrafinowany taktyk. Człowiek z prawdziwą obsesją do ustawień i analizy. 51- latek stawia na nowoczesny sprzęt i sporą ilość przyrządów rejestrujących wydolność i osiągi swoich zawodników. Treningi monitorowane są praktycznie z każdego kąta (nad boiskiem latają nawet drony). Zawodnikom poświęcone są indywidualne odprawy, a sami muszą być w stałym kontakcie z trenerem. Michniewicz obserwuje zagraniczne ligi i stara się zbierać i zastosowywać pomysły. Były trener Legii zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły i jest pracoholikiem, który dąży do doskonałości. Dba o przyjazne relacje z zawodnikami, ale nie boi się zwracać uwagi, kiedy coś mu się nie podoba. 

 

Dlaczego Michniewicz?

Trener Michniewicz postrzegany jest jako zadaniowiec, który potrafi rozpracować taktycznie silniejszych od siebie rywali. Jego atutem jest przygotowanie pod konkretne spotkanie. Udowadniał to, prowadząc kadrę U21, kiedy pokonywał Portugalię, Belgię i Włochy. Kolejnym plusem w kontekście wiosennych baraży do Mistrzostw Świata jest jego wygrana ze Spartakiem Moskwą, klubem z Rosji. Trener w bardzo krótkim czasie potrafi zadbać o atmosferę i jest absolutnym profesjonalistą. Czego możemy być pewni? Reprezentacja Rosji zostanie rozpracowana od A do Z. Czy wystarczy to, by pokonać naszych sąsiadów, a następnie w finałowym meczu baraży przypieczętować awans na Mundial? Odpowiedzi na to nie zna nikt…

 

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów