Najsłynniejsze wschodnie derby: Spartak – Dynamo
Z racji tego, iż w ligach wschodnich mamy zimową przerwę w rozgrywkach, dzisiaj dotkniemy tematu derbów na wschodzie Europy, a konkretniej starcia Spartaka Moskwa z Dynamem Moskwa. Historia spotkań tych drużyn jest przesiąknięta brudną, polityczną grą, co sprawia, że są to moim zdaniem jedne z najciekawszych derbów na świecie. Zapraszamy do lektury na temat najbardziej emocjonujących starć w największym kraju kuli ziemskiej!
Najstarsze derby Rosji oraz futbol w cieniu politycznych rozgrywek
O tym, że w największym kraju świata, miastem potentatów jest Moskwa chyba nie trzeba nikomu mówić . CSKA, Lokomotiv, czy Spartak Moskwa to najbardziej rozpoznawalne rosyjskie drużyny. Jednak starcia Dynama Moskwa ze Spartakiem budzą wśród fanów największe emocje. Genezy trzeba jednak się doszukiwać we wczesnym XX wieku. Należy również zaznaczyć, że wszystkie moskiewskie kluby, były wówczas pod czyimś państwowym nadzorem – CSKA to klub wojskowy, Lokomotiv robotniczy, a Dynamo należało do NKWD.
Założenie przyszłej potęgi i rywalizacja z władzą
W 1922 roku w metropolii pojawił się nowy klub – Spartak Moskwa, założony przez braci Starostinów. Nazwa ta nie wzięła się znikąd, bowiem Spartakus to rzymski bojownik, który wzniecił bunt przeciwko Imperium Rzymskiemu, a nawiązania do ówczesnych czasów, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Przypomnijmy też, że derbowy rywal – Dynamo znajdowało się pod kontrolą organizacji odpowiedzialnej chociażby za wielką czystkę w Rosji, czyli NKWD. W 1938 roku szefem tejże jednostki został Ławrietij Beria, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny chociażby za mord polskich oficerów w Katyniu. Był on także wielkim fanem Dynama i za wszelką cenę chciał ułatwić swoim ulubieńcom drogę na szczyt. Beria był zdolny w tym celu do wszystkiego, dosłownie.
Bardzo ważnym momentem w historii Spartaka był rok 1942. Wówczas, cała trójka braci założycieli została aresztowana i oskarżona o próbę zamachu na Józefa Stalina. Choć dowodów brakowało, to wszyscy oskarżeni o zbrodnię zostali zesłani na 10 lat do łagrów. Oznaczało to problemy organizacyjne w rozwijającym się nowym moskiewskim klubie. Po odsiadce, Nikolai Starostin żądny rewanżu sportowego wrócił do zarządzania Spartakiem. Niestety, nie udało mu się bezpośrednio dokonać tego przeciwko Berii, bowiem ten zmarł niedługo po wyjścia na wolność Starostina. Jednak prezes Czerwono-Białych obrał sobie za cel dążenie ze swoją ekipą jak najwyżej, oraz zdominowanie Dynama na każdym możliwym polu. Było to skuteczne, bowiem Spartak Moskwa został najbardziej utytułowanym klubem w historii Związku Radzieckiego, wyprzedzając znienawidzone Dynamo. Sama osoba Nikolaia Starostina, jak i jego braci jest bardzo dobrze wspominana w rosyjskim futbolu. W dzisiejszych czasach, na stadionie „Spartaczi” możemy oglądać pomnik upamiętniający te postacie, nazywane braćmi założycielami.
Sportowa i polityczna rywalizacja w Moskwie
Derby Moskwy to chyba jedne z najbardziej emocjonujących starć, na które fani ligi rosyjskiej czekają cały sezon. Obecnie rywalizacja sprowadza się do tego, że obie drużyny walczą o czołowe miejsca w lidze, więc kontekst czysto sportowy bierze górę nad historią. Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu nie spojrzycie już tak samo na to spotkanie. Chcielibyście poczytać o innych historycznych starciach, albo po prostu poznać więcej niesamowitych historii ze świata sportu? Zapraszamy do śledzenia naszego portalu!
Przeczytaj poprzednią odsłonę felietonu: Piłkarsko bliski nam wschód.