Nieekologiczne praktyki w branży jubilerskiej
Niestety tradycyjna produkcja biżuterii, w której wykorzystuje się diamenty lub naturalne perły, przynosi ogromne szkody środowiskowe. Wydobywanie kamieni szlachetnych często wiąże się z degradacją gleby, zanieczyszczeniem wody, emitowaniem dwutlenku węgla, produkcją odpadów czy zabieraniem zwierzętom ich naturalnego środowiska życia. Co ciekawe, popularność zdobywa obecnie minerał, który jest ekologiczną alternatywą diamentów i o którym pisaliśmy w poście na Facebooku:
Jeśli chodzi o perły, to od wieków są one symbolem elegancji i luksusu i niejedna kobieta marzy o posiadaniu naszyjnika z prawdziwych pereł. Ta moda przyczyniła się do masowej produkcji pereł, która skutkuje nadmiernym połowem małż. Prowadzi to do zmniejszenia ich populacji i tym samym negatywnie wpływa na środowisko.
Dlaczego małże są tak istotnymi stworzeniami w ekosystemie?
Otóż małże filtrują wodę, oczyszczając ją z metali ciężkich i stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych. Nadmierna eksploatacja małż doprowadziła do ich wyginięcia w niektórych rejonach świata.
Na szczęście branża jubilerska pomału odchodzi od stosowania diamentów i naturalnych pereł i szuka etycznych i ekologicznych rozwiązań w produkcji biżuterii. Świetnym przykładem zrównoważonego działania w tej dziedzinie jest upcykling.
Sprawdź także: Fashion Revolution Week – przyłączcie się do modowej rewolucji
Upcykling w jubilerstwie
Każdy z nas dobrze wie, co to jest recykling, jednak niewiele osób słyszało o upcyklingu, który często stosowany jest w produkcji biżuterii. Te dwa pojęcia są podobne, ale opisują różne działania ekologiczne. Recykling polega na przetwarzaniu materiałów takich jak plastik, papier, metal czy szkło, które są rozdrabniane i ponownie formowane w nowe produkty, często gorszej jakości – wtedy mówimy o downcyklingu.
Tymczasem produkty, które powstają w procesie upcyklingu, mają większą wartość niż materiały, z których powstały. Co ciekawe, nie muszą one być wcześniej przetworzone – odpady nierzadko traktuje się jako gotowe półprodukty, w które tchnie się „nowe życie” w procesie upcyklingu. Branża jubilerska coraz częściej stosuje filozofię zero waste i w ten sposób powstaje unikatowa, ekologiczna biżuteria, która z roku na rok zyskuje na popularności.
Polskie zrównoważone marki biżuterii
Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów polskich zrównoważonych producentów biżuterii, którzy tworzą małe arcydzieła w ekologiczny sposób m.in. wykorzystując resztki materiałów. Swoją działalnością przyczyniają się do poprawy stanu środowiska, zmniejszają ślad węglowy i dają drugie życie produktom. To wszystko stanowi przełom w branży modowej i prawdziwą rewolucję w jubilerstwie!
U-Bijou
Jedną z polskich firm jubilerskich działających w zrównoważony sposób jest U-Bijou Project (Upcykling Bijou by Mikrostyk). Właścicielka marki U-Bijou tworzy biżuterię z metalowych odpadów produkcyjnych firmy Mikrostyk. W ten sposób powstają unikalne wzory, które łączą w sobie elegancję, minimalizm i miłość do środowiska. Cały dochód ze sprzedaży biżuterii przeznaczony jest na Fundację Stacja Mikrostyk, która działa w obszarze kultury i ekologii. Więcej o zrównoważonej działalności U-Bijou przeczytacie tutaj: https://u-bijou.pl/.
Gabriela Romańska
Gabriela Romańska to polska projektantka, tworząca biżuterię z szacunkiem do planety. Powstaje ona za pomocą drukarek 3D, a materiał pochodzi w 90% z przetworzonego plastiku PET. Współzałożycielka firmy przyznaje, że branża modowa jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego, dlatego tak ważna jest odpowiedzialna produkcja i zrównoważony rozwój podczas tworzenia nowych marek. Poznajcie Gabrielę Romańską!

Papirysy
Ciekawa polska marka biżuterii to Papirysy. Sprzedaje ona ręcznie robione papierowe kolczyki, które powstają z połączenia sztuki i ekologii, miłości do papieru i piękna. Papier pozyskiwany jest z makulatury w procesie czerpania – polega ono na wyławianiu roślinnych włókien z wody za pomocą sita, które przepuszcza wodę i zatrzymuje papierową masę. Arkusze papieru są następnie suszone i prostowane. W ten sposób nadają się do przetwórstwa i powstaje biżuteria w duchu zero waste. Więcej o tym niezwykłym procesie przeczytacie tu: https://papirysy.pl/.
Bohoshee
Kolejną polską firmą jest Bohoshee. Autorska biżuteria powstaje w małej pracowni ze ścinek po produkcji skórzanych butów, torebek i mebli tapicerowanych. Każda para kolczyków jest ręcznie wycinana i malowana w oryginalne wzory. Bohoshee daje drugie życie odpadom produkcyjnym, tworząc śliczną biżuterię zero waste. Zobaczcie sami: https://bohoshee.pl/.
Tych kilka firm to jedynie przykłady reprezentujące branżę zrównoważonej biżuterii w Polsce. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej projektantów ze wspaniałymi pomysłami na to, jak połączyć piękno i styl z dbaniem o planetę.
Sprawdź także: Greenwashing w przemyśle modowym. Jak go unikać?
Ekologiczne bransoletki z plastikowych śmieci
Istnieje również wiele zagranicznych firm, które sprzedają ekologiczną biżuterię.
Niesamowitej działalności podjęli się dwaj surferzy z Florydy, którzy po podróży na Bali, przerażeni ilością plastiku w oceanie i na plaży, zdecydowali, że czas skończyć z zaśmiecaniem planety. Ich misją stała się walka z plastikiem i ratowanie zwierząt morskich. W tym celu Alex i Andrew zatrudnili miejscowych rybaków i stworzyli profesjonalny zespół czyszczący ocean i plażę z plastikowych śmieci. Tak powstała firma 4ocean.
Dziś ma swoje oddziały na Haiti, Florydzie, Bali i w Gwatemali i przetwarza miliony kilogramów plastiku, wydobytego z dna morskiego, pływającego na powierzchni wody i zalegającego na plażach. Z tych odpadów powstają unikalne bransoletki – zakup jednej z nich przyczynia się do usunięcia z oceanu około 0,45 kg plastikowych śmieci. Wszystkie dostępne wzory bransoletek znajdziecie tu: https://www.4ocean.com/.
Inne przykłady ekologicznych rozwiązań w branży jubilerskiej
W branży jubilerskiej istnieją firmy, które od początku powstały z myślą o tworzeniu produktów z recyklingu lub upcyklingu, ale są też takie, które dopiero po czasie zdecydowały się wprowadzić ekologiczne rozwiązania. Każdy krok w stronę zrównoważonego rozwoju jest dobry i pomaga naszemu środowisku – przekonała się o tym również Pandora.
Ekologiczna Pandora?
Od 2019 roku duńska firma Pandora – jeden z największych graczy na rynku jubilerskim – wykorzystuje do produkcji swojej biżuterii złoto i srebro przynajmniej w 70% pozyskane z recyklingu. Pozwala to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o dwie trzecie w przypadku srebra i o ponad 99% w przypadku złota. Marka postanowiła zwiększyć udział recyklingowych metali do 100% w ciągu trzech najbliższych lat.
Dodatkowo, światowej sławy producent zobowiązał się do prowadzenia działalności w zeroemisyjny sposób, czyli nie produkując dwutlenku węgla. Ten cel ma zostać osiągnięty jeszcze przed 2025 rokiem. Z kolei w 2020 roku fabryki Pandory w Tajlandii pozyskały energię w 100% z odnawialnych źródeł. Zalicza się je do najbardziej energooszczędnych zakładów w branży.
Ekologiczne kamienie w biżuterii
Kolejnym proekologicznym działaniem firmy jest stosowanie kamieni – głównie cyrkonii sześciennych – które są wytwarzane przez człowieka. Dzięki temu unika się degradacji środowiska podczas wydobywania minerałów z ziemi. Koszt środowiskowy cyrkonii używanej przez Pandorę to zaledwie 0,001% kosztu diamentu pochodzącego z kopalni.
Co to jest koszt środowiskowy?
Jest to koszt zapobiegający pogorszeniu walorów przyrodniczych, które powoduje działalność człowieka. Wyraża się go w pieniądzach i pracy poświęconej na zachowanie równowagi środowiskowej.
Następnym odpowiedzialnym działaniem Pandory jest poddawanie recyklingowi 90% odpadów produkcyjnych w fabrykach. Firma dostała też certyfikat RCJ (ang. Responsible Jewellery Council Code of Practice), który potwierdza jej zrównoważony rozwój. Więcej informacji na temat RCJ znajdziecie tu: https://www.responsiblejewellery.com/.
Czy ekologiczna biżuteria to przyszłość branży jubilerskiej?
Bardzo nas cieszy, że jubilerstwo to kolejna branża, która rzuca wyzwanie dotychczas stosowanym praktykom i stara się rozwijać zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jeśli chcemy żyć w pełni świadomie i zapobiegać zaśmiecaniu i niszczeniu środowiska przyrodniczego, warto zastanowić się przed zakupem kolejnej świecącej błyskotki.
Minęły czasy, gdy z powodu braku ekologicznych alternatyw kupowało się szkodliwe dla planety produkty. Dziś, gdy na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych zamienników dla tradycyjnej biżuterii, mamy możliwość przyczynić się do poprawy środowiska i zahamować proces jego degradowania.
Sprawdź także: Ekologiczny wegański brokat – nowe odkrycie naukowców