Ekologia

Naturalna skóra wyszła z mody – poznaj jej ekologiczne alternatywy

Coraz częściej branża modowa rezygnuje z materiałów odzwierzęcych ze względu na ich szkodliwy wpływu na planetę. Nic dziwnego, produkcja skóry wiąże się z zużyciem ogromnych zasobów i cierpieniem zwierząt. Domy mody poszukują nowych zamienników, które będą prezentować się identycznie jak tradycyjna skóra. Jakie alternatywy stworzono dotychczas?

Skóra z ananasa – pinatex

Owoc ten najczęściej kojarzy nam się z egzotycznymi krajami lub domem pewnego mieszkańca Bikini Dolnego. Okazuje się, że ananas znajduje również swoje zastosowanie w świecie mody. Pinatex, bo tak nazywa się wegańska alternatywa, powstaje z włókna pozyskiwanego z liści owocu.

Długie nici ekstrahuje się za pomocą maszyn półautomatycznych, pierze, suszy w sposób naturalny, a następnie oczyszcza ze wszystkich zabrudzeń. W efekcie zyskuje się miękki, puszysty materiał, który następnie poddaje się procesom mechanicznym i specjalistycznie wykańcza. Taki materiał następnie barwi się oraz pokrywa wierzchnią powłoką z żywicy, zapewniając tym samym dodatkową wytrzymałość.

 

skóra z ananasa pinatex

Produkcja Pinatexu

Do wytworzenia Pinatexu nie potrzeba dodatkowych zasobów środowiskowych. Produkcja ma niski wpływ na środowisko oraz jest wolna od okrucieństw. Obecnie skóra z ananasa jest jedną z najpopularniejszych alternatyw zwierzęcego pierwowzoru. Debiutowała już w kolekcjach H&M i Hugo Bossa.

Sprawdź także: Ekologiczne certyfikaty, na które należy zwracać uwagę

 

Wineleather, czyli skóra z winogron

Materiał zapewne zaciekawi niejednego miłośnika wina. Wineleather wytwarzany jest z biomasy winnej, czyli resztek jak np. skórek, pestek, łodyg winogron, które pozostają po procesie produkcji wina. Włókna i oleje roślinne znajdujące się w wytłokach, przekształca się w ekologiczny materiał, o właściwościach zbliżonych do skóry zwierzęcej.

Co istotne produkcja stara się być nieszkodliwa dla środowiska poprzez ograniczenie zużycia wody do minimum oraz niestosowanie toksycznych chemikaliów. Materiał produkowany jest od 2016 roku we Włoszech, gdzie popyt na trunek jest duży, dzięki czemu surowce do produkcji są prawdopodobnie nieograniczone. Skóra z biomasy winnej nie jest obca polskiemu rynkowi, firmy takie jak Ryłko, Orska, czy Alexandra K stworzyły już kilka kolekcji z użyciem wineleather.

 

wineleather

Alexandra K – torebka ze skóry z winogron

 

Wegańska skóra z jabłek

Materiał Apple Skin jest wytwarzany przy użyciu włókien pochodzących skórek i wytłoków, które powstają w procesie produkcji soków jabłkowych. Naturalne odpady przeciera się, rozprowadza na twardym arkuszu i odwadnia, aż prawie cała wilgoć zostanie usunięta. Powstała masa zamienia się w elastyczną, skórzastą powłokę, która po połączeniu z poliuretanem tworzy pełnowartościową wegańską skórę, do wytworzenia której nie potrzeba dodatkowych zasobów środowiskowych.

Apple skin wykorzystują już firmy odzieżowe np. włoski Womsh, który stworzył wegańskie buty (widoczne na zdjęciu poniżej) oraz wspomniana wcześniej Orska

 

skóra z jabłek buty

Buty  ze skóry z jabłek firmy Womsh

 

Sprawdź także: Polsce grozi deficyt wody

 

Niezwykła skóra z wody kokosowej

Malai to materiał wykonany z organicznej celulozy bakteryjnej, hodowanej na odpadach rolniczych pochodzących z przemysłu kokosowego w południowych Indiach. Alternatywa została stworzona przez słowacką projektantkę Zuzannę Gombosva i indyjskiego inżyniera Susmitha Suseelana. Rolnicy dostarczają wodę kokosową, która jest produktem ubocznym pozyskiwania miąższu kokosowego.

W procesie wytwarzania Malai woda ta jest ponownie wykorzystywana do karmienia bakterii, które wykorzystuje się w produkcji celulozy. Jedna mała przetwórnia orzechów kokosowych może zbierać dziennie 4000 litrów wody, co pozwala wyprodukować 320 metrów kwadratowych Malai. Materiał  używany jest do np. produkcji portfeli czy butów, jednak jego zastosowania zdecydowanie będą się rozrastać.

skóra z kokosa

Buty ze skóry z wody kokosowej

 

Ekologia rosnącym trendem w modzie?

Patrząc na coraz to nowsze alternatywy, można zdać sobie sprawę, że świat mody nie potrzebuje cierpienia zwierząt, aby tworzyć odzież. Wegańskie zamienniki mają duży potencjał, aby stać się wartościowym materiałem tak samo jak odzwierzęce surowce, a nawet przewyższyć je. Jesteśmy ciekawi nowych pomysłów, które pozytywnie zaskoczą nas w branży modowej, znanej dotąd z cierpienia zwierząt, napędzania nadmiernej konsumpcji i greenwashingu.

Jeśli chcesz otrzymywać codziennie najnowsze informacje i ciekawostki ze świata Ekologii, obserwuj nas na Instagramie: @nowl.eco oraz Facebooku!

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów