Ekologia

Ekologiczne prezenty na święta

Czym byłyby święta bez prezentów? Dla wielu jest to ulubiony moment w roku, w którym mogą obdarować bliskie osoby, czy też otrzymać prezent, o którym marzyli. Często okres okołoświąteczny określany jest jako sezon największego konsumpcjonizmu. Kupujemy za dużo, czasami nieprzemyślanie, czasami zbędnie. Wynik nadmiernych zakupów widzimy w pustych portfelach, zaś nietrafione prezenty na śmietnikach, generując odpady. 

Czy zawsze prezenty muszą nieść za sobą takie szkody? Nie. Istnieją ekologiczne prezenty na święta. Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy. Sprawdźcie naszą wyjątkową listę ekologicznych prezentów.

 

Ekologiczne pakowanie

Czasem zakup prezentu, którym jest na przykład zabawka jest nieunikniony – zwłaszcza, kiedy mowa o dzieciach. Wówczas, jako eko rozwiązanie proponujemy zastąpienie standardowego, powleczonego folią papieru i plastikowej wstążki na rzecz szarego papieru oraz bawełnianego sznurka. Swój pakunek można dodatkowo przyozdobić suszonym plastrem pomarańczy, czy gałązką świerku. Niech to będzie pierwszy krok, dający przykład, że ekologiczny prezent, to nie tylko jego zawartość.

Prezenty relaksujące

Często w naszych prezentach lądują świece. Najczęściej drogie, kolorowe i pachnące. Może warto zastąpić popularne świece ekologiczną wersją? Niezawierającą niezdrowych związków, będących pochodnymi ropy naftowej, pozbawioną sztucznych aromatów i barwników. Postawmy na szklane świece, sojowe lub kokosowe, zawierające w składzie naturalne olejki eteryczne. Cieszą oko, są przyjazne dla zdrowia i środowiska oraz zdecydowanie lepiej pachną.

Ekologiczne gadżety

Pod choinką często znaleźć można kubki, długopisy, plastikowe pojemniki – zastąpmy je gadżetami w wersji eko! Bambusowe kubki, szklane słomki, woskowijki i metalowe butelki na wodę – to gadżety, które nie wywołują wyrzutów sumienia. Taki idealny, ekologiczny prezent dla początkującego fana eko-życia.

Kosmetyki

Kosmetyki zwłaszcza w zestawach to klasyka świątecznych prezentów. Dostępne w każdej drogerii zapakowane w karton plastikowe butelki z kosmetykami produkowanymi na masową skalę. Co rekomendujemy? Zestawy od polskich producentów kosmetyków naturalnych! Wielu z nich przygotowuje specjalne zestawy, które idealnie wpisują się w bycie ekologicznym prezentem. Starannie produkowane w często małych manufakturach, oparte na naturalnych surowcach, ręcznie i w duchu zero waste.

E-prezenty

Prezenty w wersji elektronicznej – to mogą być ebooki, bilety na konferencję online, abonament do ulubionej platformy, kursy, szkolenia. Ograniczenie się do formy cyfrowej, jest prostym sposobem na eko prezent. Nie generuje odpadów i jest łatwy w transporcie

Czas

Czas to najlepszy prezent, jaki możesz dać drugiej osobie. Zazwyczaj poświęcamy go za mało na budowanie i pielęgnowanie relacji. Zastanawiamy się, co kupić drugiej osobie, często takiej, która ma wszystko, a może to, czego jej brakuje to właśnie czas, uwaga, długa rozmowa? Przekładajmy to ponad wszelkie dobra materialne.

Niech powyższe kategorie i przykłady będą dla Was inspiracją. Być może pod Waszą choinką wylądują w tym roku ekologiczne prezenty. Dbajmy o środowisko przy każdej możliwej okazji. A Wy jakie macie pomysły na ekologiczny prezent? Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów na Nowl Eco.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów