Ekologia

Ekologiczny wegański brokat – nowe odkrycie naukowców

Brokat to jeden z najpopularniejszych dodatków ozdobnych , dzięki któremu możliwe jest nadanie błyszczącego i ciekawego wyglądu naszym dekoracjom. Niestety większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ten lśniący dodatek jest szkodliwy dla środowiska m.in. przez mikroplastik. Na szczęście w ostatnim czasie doszło do niezwykłego odkrycia! Naukowcy stworzyli ekologiczny wegański brokat, który całkowicie odmieni branżę kosmetyczną.

Mikroplastik wśród nas

Czym dokładnie jest mikroplastik? Ten problematyczny rodzaj plastiku to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Mikroplastik używany jest do produkcji niektórych produktów, między innymi brokatu, ale i również do pasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on także na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek PET. Co roku do środowiska uwalnianych jest tysiące ton mikroplastiku, który uszkadza układy pokarmowe zwierząt wodnych i lądowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge znaleźli jednak sposób jak ograniczyć jego obecność w naturze.

 

Wegański brokat dostępny od kuchni

Do stworzenia nowej wersji popularnego zdobienia wykorzystano celulozę – główny budulec ścian komórkowych roślin, owoców i warzyw. Powstałe nanokryształy mogą zaginąć światło w taki sposób, aby w trakcie procesu ubarwienia strukturalnego tworzyć żywe kolory. Dzięki temu powstał biodegradowalny, wegański, nietoksyczny brokat, którego materiały do stworzenia dostępne są w każdej kuchni.

 

Sprawdź także: Boisko z 20 tysięcy butów – ekologiczna akcja Nike

 

Odkrycie ekologicznego brokatu – osiągnięcie na wielką skalę

Naukowcy podkreślają, że to pierwszy raz, kiedy tego rodzaju materiały zostały stworzone na przemysłową skalę. Przygotowane przez zespół długie folie nanokryształów celulozy można wytwarzać za pomocą metody roll-to-roll, czyli jednakowej jak przy wytwarzaniu papieru z pulpy drzewnej. Dodatkowo sam proces potrzebuje znacznie mniej energii niż konwencjonalne sposoby.

 

Początek zmian na lepsze?

Profesor Wydziału Chemii im. Yusuf Hamied Uniwersytetu Cambridge Silvia Vignolini mówi: ,,konsumenci zaczynają dostrzegać, że brokat poza byciem dobrą zabawą, stwarza również poważne szkody dla środowiska”. Naukowcy zaznaczają, że wyprodukowany przez nich brokat jest całkowcie bezpieczny i może zostać wykorzystany w sektorze kosmetycznym.

 

Sprawdź także: Biopaliwo z pomarańczy – tak robią to Hiszpanie

 

Ekologiczny brokat w branży kosmetycznej

Prof. Vignolini podkreśla: ,,Wierzymy, że produkt jest w stanie zrewolucjonizować rynek kosmetyczny, dzięki zapewnieniu zrównoważonego, biodegradowalnego i wegańskiego pigmentu oraz brokatu”. Prace nad udoskonaleniem patentu wciąż trwają, jednak naukowcy mają nadzieję na szybkie wyjście produktu z laboratorium i wdrożenie go do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych lat. Pozostaje nam trzymać kciuki i cierpliwie czekać na gotowy brokat, który udekoruje nasze otoczenie w elegancki i ekologiczny sposób.

Będziecie korzystać z takiego brokatu? Jeśli chcecie wiedzieć więcej o ekologicznych ciekawostkach i informacjach ze świata, sprawdźcie naszą stronę Nowl Ekologia lub obserwujcie nas na Instagramie oraz Facebooku.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów