Inne Sport

FootGolf Polish Open 2022 – Otwarte Mistrzostwa Polski w FootGolfie

FootGolf to dyscyplina sportu, która prężnie się rozwija i coraz bardziej zyskuje na popularności w naszym kraju. Wszystko zaczęło się w 2014 roku na polu golfowym w Postołowie, które w tym roku dołączyło do Międzynarodowej Federacji FootGolfa FIFG. Już pod koniec sierpnia odbędą się tam otwarte Mistrzostwa Polski.

Czym jest FootGolf?

Jest to dyscyplina, która jak sama nazwa wskazuje łączy ze sobą dwa sporty: piłkę nożną oraz golfa. Do gry wykorzystuje się piłkę o rozmiarze 5, którą należy skierować do dołka jak najmniejszą ilością kopnięć. Dołki mają średnicę 50 cm oraz 30 cm głębokości. Rozgrywka organizowana jest najczęściej na tradycyjnych polach golfowych 9. lub 18. dołkowych, na których znajdują się przeszkody m.in. akweny. Podczas jednej rozgrywki zawodnicy pokonują dystans około 7 km.

 

Początki FootGolfa na świecie

FootGolf, który funkcjonuje na obecnych zasadach miał swój początek w Holandii w 2008 roku. Osobami odpowiedzialnymi za rozpropagowanie tej dyscypliny byli Bas Korsten oraz Michael Jensen. Sam pomysł przekazał im brat Korstena – William, który był zawodowym piłkarzem. Grając w drużynie Tottenham Hotspur zawodnicy po treningu kierowali piłki do szatni jak najmniejszą ilością kopnięć. Pierwszy oficjalny turniej został zorganizowany 6 września 2009 roku. 

 

Podstawowe zasady gry w FootGolfa

 1. Ubiór. Obowiązuje odzież golfowa lub jej połączenie z ubiorem do gry w piłkę nożną (getry, buty sportowe lub piłkarskie bez kolców).
 2. Każda piłka musi być łatwa do zidentyfikowania, najlepiej podpisana.
 3. Należy kontrolować swoją kartę wyników i czekać na swoją kolej do rozpoczęcia gry na kolejnym dołku. Obowiązkiem gracza jest upewnić się, iż każda akcja nie będzie kolidować z grą innych graczy.
 4. Piłka musi się być kopnięta przy jednym zamachu. Przed kopnięciem stopy powinny być oddalone od piłki.
 5. Po kopnięciu należy poczekać, aż piłka całkowicie się zatrzyma. Nie jest dozwolone zatrzymanie piłki w trakcie jej toczenia się, również np. wskutek wiatru.
 6. Należy kopać piłkę z pozycji maksymalnie do dwóch metrów za znacznikami markerów dołka. Kolejność kopnięć zawodników jest ustalana na podstawie wyniku z poprzedniego dołka. Gracz z najlepszym wynikiem kopie jako pierwszy, kolejnym jest gracz, który był drugi itd.
 7. Piłka MUSI być grana z miejsca w którym leży. Niedozwolone jest dotykanie piłki lub przesunięcie jej z jakiejkolwiek przyczyny. Wyjątek: można oznaczyć miejsce i podnieść piłkę, gdy może ona utrudniać zagranie innemu graczowi w jakikolwiek sposób.
 8. Zawodnik najdalej od dołka jest pierwszym kopiącym piłkę.
 9. Jeśli piłka znajdzie się w przeszkodzie wodnej należy ją wyłowić lub zamienić na inną piłkę, następnie ustawić na suchym terenie dwa kroki od miejsca, w którym piłka wpadła do wody, równocześnie otrzymując jeden punkt karny. Istnieje również opcja ustawienia piłki w miejscu, z którego została kopnięta przed wpadnięciem do wody, również z jednym punktem karnym.
 10. Tylko na tzw. greenie (krótko ostrzyżona trawa wokół dołka) piłka może być podniesiona i oczyszczona.
 11. Niezależnie od odległości od dołka, gra musi być zakończona uderzeniem piłki do dołka. Oddawanie piłki lub uderzenia przeciwnikowi, ze względu na położenie piłki w niewielkiej odległości od dołka nie jest dozwolone.

 

FootGolf Polish Open – Otwarte Mistrzostwa Polski w FootGolfie

W dniach 27-28 sierpnia 2022 roku odbędą się otwarte Mistrzostwa Polski w Postołowie. Zawodnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Każda z grup zarówno pierwszego jak i drugiego dnia będzie rywalizować na 18. dołkach. Pierwszego dnia o godzinie 8:30 odbędzie się sesja treningowa natomiast o godzinie 13:00 zawodnicy rozpoczną oficjalną rywalizację. Drugiego dnia rozpoczęcie rywalizacji przewidziane jest na godzinę 08:30 z pominięciem sesji treningowej. Aby wziąć udział w zawodach wymagane jest posiadanie licencji FIFG. Aktualnie trwają zapisy na to wydarzenie i zakończą się one 3 dni przed rozpoczęciem mistrzostw. O szczegółach tego wydarzenia można przeczytać pod tym linkiem.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów