Gra planszowa – nierozłączny przyjaciel człowieka
Rozrywka nieustannie ewoluuje. Dosłownie! Prawdopodobnie w każdej minucie ktoś na świecie wymyśla nowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Wiele osób nie ma takiej potrzeby, gdyż z powodzeniem korzystają z tego, co już wymyślono i opatentowano. Koronnym tego przykładem są gry planszowe, które już od blisko 5000 lat towarzyszą ludzkości.
Śmiało można stwierdzić, że cieszą się one niegasnącą, a wręcz rosnącą popularnością. Przez długi czas kojarzone były z typowo “piwniczną” rozrywką dla nerdów, którzy w przerwie od gier video zasiadają do plansz. Oczywiście aktualnie teza ta została zweryfikowana. Coraz częściej możemy natknąć się wśród znajomych na tych, którzy pragną wejść do malowniczego świata planszówek. Mimo ich eskalującej sławy wciąż kryją wiele tajemnic i zagwostek.
Jak zacząć grać w planszówki? Nie zniechęcaj się na starcie
Często zdarza się tak, że mimo szczerej chęci, nie po drodze nam z grami planszowymi. Oczywiście, być może to po prostu “nie Twoja bajka”. Niestety jednak to głównie błędy popełniane już na początku odstraszają nowych graczy. By unikać błędów, które zniechęcą i obrzydzą planszówki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad i reguł.
Temat gier planszowych jest niezwykle rozległy i zawiły. Ciężko w jednym tekście zawrzęć wszystkie wątki i reguły, jakimi rządzi się świat planszówek. Skupię się zatem na absolutnie początkowym podejściu. Kwestie, które wręcz należy rozwinąć, doczekają się oddzielnego tekstu.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę!
Głęboko wierzę, że przynajmniej u części z Was, ten nagłówek wybrzmiał głosem Piotra Fronczewskiego. No i nie sposób mu nie przyznać racji. To tak naprawdę najbardziej oczywista rada, dlatego też została umieszczona na początku.
Uważnie dobierz kompanów do gry
Mając u boku znajomego, który zjadł na planszówkach zęby, jest w nich ekspertem lub po prostu zna się na nich, możemy liczyć na przystępny i łagodny start. Przybliży on genezę gier planszowych i ich rodzaje, zaproponuje odpowiedni próg wejścia i najbardziej przystępne tytuły. Należy oczywiście uważać i podkreślić intencje oraz kierunek, który chcemy objąć.
Weterani bywają kompletnie przesiąknięci tym tematem i mogą podejmować próby rzucenia początkującego gracza na głęboką wodę. Zapewne większość wprawionych graczy sama wyciągnie odpowiednie wnioski. By uniknąć nieporozumień, warto zadbać o poprawną komunikację i powiedzieć, jakie rodzaje gier na pewno nas nie zainteresują lub jaka tematyka zdecydowanie odpada. To również ułatwi mu “pracę”.
Najlepsza gra w planszówki to gra wśród znajomych
Znajomy, który ogarnia temat, to oczywiście skarb. Warto jednak również zebrać odpowiednią ekipę do gry. Mowa o grupie ludzi, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli zechcą towarzyszyć nam w tej aktywności. Rzecz jasna, najlepiej, najłatwiej i najprzyjemniej będzie, jeżeli to samo grono, to po prostu nasi znajomi. Wówczas już od początku atmosfera będzie sprzyjająca poszerzaniu wiedzy w danym zakresie.
Gry planszowe – od czego zacząć?
W internecie istnieje już masa zestawień gier, które według autorów są najbardziej odpowiednie na rozpoczęcie zajawki. Z tego też powodu, nie umieszczę tutaj żadnych konkretnych tytułów, a raczej rady i przestrogi.
Wybierz coś łatwego na początek
Doradztwo jest jak najbardziej wskazane, a jak sam wspomniałem, wręcz nieocenione. Warto jednak weryfikować, to co weteran nam poleca. Gry, które zawierają instrukcje o długości 20-30 stron absolutnie odpadają. Zacznijmy od czegoś prostszego. Od czegoś, co nie wystraszy nas już po otwarciu pudełka. Niech zawartość nie będzie skomplikowana. Niewielka i przejrzysta instrukcja oraz łatwe w ułożeniu i obsłudze elementy to zestaw idealny.
Może planszówka rodzinna lub imprezowa?
Zdarzyć się może również tak, że masz ochotę wkręcić się w planszówki na poważnie. Interesuje Cię wizja spędzania nad nimi wielu godzin, w gronie najbliższych. Być może, to Wasze wspólne hobby i pasja. Tylko jedno pytanie. Jak się to wszystko zaangażować? Nie wiesz, czy przy pierwszej grze już Tobie lub znajomym się to nie znudzi. W takim razie zacznijcie od gier imprezowych lub rodzinnych.
Te często są proste i dają mnóstwo funu. Planszówek czy karcianek o takiej tematyce jest cała masa. Każdy z Was oswoi się z tą formą zabawy i już wtedy możecie przyjąć jakieś wspólne zasady, które następnie możecie kontynuować przy innych grach. Np.: nieużywanie telefonów, niepodpowiadanie sobie czy, po prostu, nieoszukiwanie.
Jeżeli Tobie lub Twoim bliskim nie spodoba się to, to może warto pomyśleć o dodaniu jeszcze jednej szansy i próbować z innymi tytułami. Gdy po kilku posiedzeniach przy tego typu grach, usłyszysz [lub sam pomyślisz] – „Planszówki nie są dla mnie” – to pamiętaj, NIC NA SIŁĘ!
Gdzie znaleźć gry planszowe?
Czasem ciężko znaleźć znajomego z dużą ilością gier planszowych. Nie wszyscy je kolekcjonują czy zbierają, a być może brak w Twoim otoczeniu osoby o takim zainteresowaniu. Dobrym pomysłem na początek jest odwiedzenie miejsc, które umożliwiają granie w gry planszowe.
Doskonałymi miejscami są: kawiarnie, puby czy biblioteki. Przy dobrej strawie i napitku gra już od początku będzie ciekawsza. W takich miejscach gry nie należą do tych najtrudniejszych, więc prawdopodobnie każdy się tam odnajdzie. Dzięki temu już na starcie można poznać kilka ciekawych tytułów, zbiorczo oswoić się z tematem i mieć pogląd odnośnie tego, jakie rodzaje nas interesują.
Czasy są takie, że raz człowiek wyjdzie z domu, a raz pozostanie w nim na dłużej. Jeżeli nie możesz go opuścić i spotkać się z bliskimi, wykorzystaj internet. Aktualnie istnieje wiele stron czy aplikacji, które umożliwiają zabawę w gry planszowe. To również świetny start i szansa na sprawdzenie, czy z tego rodzaju rozgrywką jest nam po drodze.
Jakich błędów unikać?
Z planszówkami jest jak z filmami, książkami, serialami czy muzyką. Jeżeli jakaś tematyka Cię nie interesuje, to prawdopodobnie się za to nie weźmiesz. Gry planszowe powstają bez przerwy, a ich ilość jest absolutnie nie do policzenia. Każdy, absolutnie każdy znajdzie grę, która związana jest z jego zakresem zainteresowań.
Wybierz to, co lubisz
Popkultura, nauka, inżynieria, podróże, czy cokolwiek! Znajdź grę, która związana jest z tym, co lubisz. Dzięki temu już od początku podejdziesz do gry z odpowiednim nastawieniem. Nie bierz gier w ciemno, zwłaszcza gdy zaczynasz zabawę z planszówkami. Na początku tej przygody zmuszanie się do czegoś może osłabić lub całkowicie zgasić Twój entuzjazm. Nie warto zaczynać od gier, które samym pudełkiem odstraszają i zniechęcają, by koniec końców, skończyć przy planszy z kwaśną miną.
Zwróć uwagę na cenę gry planszowej
Tego typu gry bywają drogie, to fakt. Nie zaczynaj więc od gier, które budżetowo Cię zrujnują. Kupując swoją pierwszą grę, naprawdę nie warto wydawać na nią majątku. Jeżeli masz 2 chętnych do gry znajomych, to bez sensu byś kupował wielkie pudło, na 6 graczy, z 50 stronnicową instrukcją za 1000 zł.
Oczywiście, najłatwiej gdy już mamy upatrzony jakiś tytuł. Wtedy po prostu przekopujemy internet w poszukiwaniu najtańszego wydania. Gdy coś sobie upatrzysz, daj sobie chwilę i przeczytaj czy pooglądaj materiały na ten temat. Wywalanie pieniędzy w błoto nie bawi nikogo.
Sprawdź grę przed zakupem
Jeżeli przed kupnem gry masz możliwość ją od kogoś pożyczyć, to zrób to! Nie kupuj niczego w ciemno. Jeżeli jednak jesteś już w sklepie i ogromny regał z grami przyciąga Cię niczym magnes i czujesz, że musisz coś kupić, to zrób to rozważnie.
Sprawdź, ilu graczy może zasiąść do tego tytułu, o czym jest, na jak długą zabawę pozwala i z jakich elementów się składa. Jeżeli tych informacji nie ma na pudełku, zapytaj sprzedawcy. Jeżeli ten nie ma takiej wiedzy, to przecież [chyba] wszyscy mamy smartfony. Nawet w takiej sytuacji możesz zasięgnąć wiedzy, na szybko.
Nie zmuszaj nikogo do grania w planszówki
Masz grę, stworzyłeś idealne otoczenie, by się nią cieszyć, ale znajomi nie kwapią się, by do Ciebie dołączyć? Pamiętaj. Nigdy nikogo nie zmuszaj do planszówek! Nie dość, że zniechęcisz go do tego rodzaju rozrywki na długo lub nawet na zawsze, zepsujesz mu wieczór, to i sam nie będziesz w stanie czerpać z tego radości.
Gry planszowe mają kojarzyć się z udaną, ciekawą i kreatywną rozrywką, niesmutnym i wymuszonym obowiązkiem. Gdy chcesz zaprosić znajomych na takie „posiedzenie”, to wcześniej opowiedz im o grach, które masz. Przybliż tematykę, rodzaj i długość rozrywki i jej trudność. Zachęć do czytania i oglądania materiałów na ten temat. Jeżeli grupa bliskich przyjdzie z nadzieją na dobrą zabawę, a już od początku będą marzyli, by to się skończyło, to po co to komu? Powtórzę, NIC NA SIŁĘ!
Graj mądrze i odpowiedzialnie wobec innych
Nie zgrywaj eksperta. Jeżeli nabyłeś nową grę i czekasz już, by rozgrywka z innymi się zaczęła, to… zacznij od siebie. W spokoju przeczytaj instrukcje, zapoznaj się z planszą i elementami gry, sprawdź jakieś ciekawostki odnośnie wątku fabularnego i tak dalej. Pamiętaj, że też kiedyś zaczynałeś i również potrzebowałeś przewodnika.
Nowi graczę czują się lepiej, gdy wiedzą, że mają na kim polegać i jest wśród nich osoba, która wszystko wytłumaczy. Gdy pierwsze dwie czy trzy godziny spędzicie na czytaniu instrukcji, zgadywaniu zasad i poznawaniu gry, to szybko możecie odczuć zmęczenie, a jeszcze nie zaczęliście grać!.
Gry planszowe – daj sobie szansę!
Gry planszowe, to naprawdę temat rzeka. Ten tekst miał jedynie zachęcić do wejścia w ten świat i przybliżyć kilka rad, które mogą to ułatwić. By przekonać się jakie książki lubimy, musimy ich trochę przeczytać. To samo jest z muzyką, filmami, grami, no i oczywiście planszówkami. „Nie od razu Rzym zbudowano”. Nie zniechęcaj się szybko.
Daj sobie szansę. Jeżeli nie ta gra, to następna. Natomiast, jeżeli chcesz zmusić się do planszówek, to nie rób tego. Prawdopodobnie się to nie uda i sam sobie obrzydzisz ten temat. Poczekaj, aż to przyjdzie samo. Może gdzieś przy okazji znajdziesz się w gronie graczy lub przez przypadek zagrasz w grę, która jakby była stworzona dla Ciebie. Może obejrzysz film o grach planszowych, który odmieni Twoje życie albo akurat trafisz do miejsca z planszówkami, które Cię oczaruje!
Planszówki to naprawdę cudowny rodzaj rozrywki. Nie zmuszaj siebie i innych, ale i nie zniechęcaj się szybko. A może grasz już w jakieś planszówki i też chciałbyś podzielić się jakąś radą dla początkujących? Daj znać w komentarzu i koniecznie przekaż ten artykuł swoim znajomym!