lifestyle

Jak efektywnie uczyć się zdalnie – poradnik

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 zmusiła nas do przystosowania się do nowej rzeczywistości na niemal wszystkich płaszczyznach życia. Jedną z nich jest kluczowa sfera edukacji, która musiała przejść na tryb nauki na odległość. Czym jest nauka zdalna? Jak efektywnie uczyć się zdalnie? Jakie darmowe narzędzia online do nauki są najlepsze? Podpowiadamy.

Nauka zdalna w szkołach oraz na uczelniach zawitała we wszystkich placówkach wraz z pierwszymi restrykcjami rządu w walce z koronawirusem w Polsce. Oznaczało to, że od tej pory uczniowie pobierali naukę bez wychodzenia z domów. Powstało wiele nowych platform online do edukacji, a te już obecne zwiększyły swoje funkcje i dostosowały się do nowych potrzeb. Szkoły oraz uczelnie zobowiązały się do zapewnienia dostępu do specjalnych aplikacji, które miały ułatwić komunikację, naukę oraz pracę. Do najpopularniejszych platform należą: Microsoft Teams, Discord, Skype i Zoom. Są to darmowe narzędzia do nauki zdalnej, które pozwalają na prowadzenie zajęć w 100% online. Instrukcja do MS Teams, Skype’a oraz Zooma są dostępne na oficjalnych stronach platform, a my zajmiemy się dodatkowymi narzędziami, które pomogą efektywnie uczyć się zdalnie uczniom oraz studentom.

Odpowiednia organizacja pracy

Zanim przejdziemy do aplikacji oraz narzędzi ułatwiających wykonywanie konkretnych zadań oraz czynności, skupmy się na apkach, które pomogą zorganizować nasz czas nauki i pracy. Odpowiednie zaplanowanie czynności pozwoli efektywnie wykorzystać czas i wykonać dane zadanie o wiele szybciej. Najlepsze aplikacje do organizacji pracy i nauki to Trello oraz Monday.com. Pozwalają one na zebranie w jednym miejscu wszystkich obowiązków oraz zadań i monitorowanie ich postępu. Narzędzia są bardzo łatwe w obsłudze. Możemy tworzyć zadania dla samych siebie, ale możemy również dzielić się przestrzenią z innymi i obserwować jak poszczególnym użytkownikom idą wykonywane obowiązki. Te aplikacje pozwalają zarówno na efektywną naukę, jak i pracę zdalną. Oprócz tych narzędzi bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie aplikacji stricte kalendarzowych. Z pomocą przychodzi Kalendarz Google, w którym możemy zapisywać wszystkie zajęcia, spotkania, prace domowe, projekty, kartkówki, sprawdziany oraz wiele innych. Wykorzystanie kalendarzy w formie online pozwala oszczędzić czas i w szybki sposób uzupełniać kalendarz, mając równocześnie dostęp do niego na każdym urządzeniu mobilnym.

Praca w grupach – jak współpracować online?

Współpraca w grupach staje się coraz ważniejsza zarówno w edukacji, jak i w świecie pracy. Umiejętność działania w grupie, komunikacji z innymi oraz odpowiednie dzielenie się zadaniami i wzajemna pomoc ogromnie wpływają na nasze umiejętności współpracy z innymi w codziennym życiu. W polskich szkołach coraz częściej idzie się w kierunku rozwoju pracy zespołowej, śladami szkół zachodnich. Jak realizować projekty grupowe i pracę zespołową online? Z pomocą przychodzi wiele aplikacji, które umożliwiają współtworzenie jednocześnie tych samych plików przez kilka osób i dzielenie się zasobami z innymi. Najlepszymi aplikacjami do pracy grupowej są: Padlet, Arkusze Google, Dokumenty Google, Prezentacje Google oraz Slack. Pierwsze z narzędzi Padlet to aplikacja pozwalająca na tworzenie wspólnych tablic do pracy w grupach, na których można umieszczać notatki, wiadomości, komunikaty oraz tworzyć pomysły widoczne dla wszystkich członków grupy. Narzędzia Google z kolei, pozwalają na pracę w dokumentach tekstowych, aplikacjach do tworzenia prezentacji oraz w środowisku tabel dla wielu osób jednocześnie. Wszystkie zmiany są pokazywane od razu całemu zespołowi, co pozwala na szybką realizację projektów i efektywne nadzorowanie prac. W ten sposób można uczyć się również wzajemnie od siebie, wyjaśniając online poszczególne zadania, wskazując na popełniane błędy, czy przedstawiając odpowiednie wykonywanie równań matematycznych. Takie aplikacje pomagają w efektywnej nauce zdalnej. No dobrze, ale jak się komunikować w tym czasie?

Najlepsze aplikacje do komunikacji

Rynek komunikatorów jest w Internecie bardzo zróżnicowany. W przeciwieństwie do wielu nowych narzędzi edukacyjnych komunikatory istnieją już bardzo długo i są doskonale rozwinięte. Oczywiście do najpopularniejszych komunikatorów należą: Messenger Facebooka, Skype, Discord, Whatsapp i Viber. Jednak zwrócimy uwagę na te najlepsze do nauki, które nie będą nas rozpraszały zbędnymi powiadomieniami z innych konwersacji. Wśród najlepszych są to Slack i Hangouts, które pozwalają na komunikację głosową, pisemną w grupach oraz prywatnie między danymi użytkownikami. Aplikacje są bardzo rozbudowane, można prowadzić i udostępniać w nich prezentacje, tworzyć telekonferencje dla wielu uczestników jednocześnie.

Narzędzia do efektywnej nauki zdalnej

Jeśli chcemy lepiej uczyć się poszczególnych przedmiotów, znaleźć pomoc przy rozwiązywaniu zadań matematycznych lub skorzystać z dodatkowych materiałów do nauki to powinniśmy zapoznać się z tymi narzędziami: Kahoot, Quizlet, WolframAlpha, KhanAcademy. Kahoot oraz Quizlet to dostosowane aplikacje do nauki przez wykorzystywanie systemów quizów. Pomagają one w nauce języków obcych, słówek, dat historycznych, definicji naukowych, powtarzaniu materiałów oraz sprawdzeniu swojej wiedzy. WolframAlpha to doskonałe narzędzie do rozwiązywania zadań matematycznych. Pomaga ono rozwiązywać zadania algebraiczne, analizować zaawansowane modele matematyczne i porównywać statystyki. KhanAcademy to bardzo duża darmowa platforma edukacyjna, dająca dostęp do materiałów edukacyjnych, przewodników, materiałów wideo, poradników i testów. Materiały tworzone są bardzo zróżnicowane i pomogą w nauce zarówno uczniom klas podstawowych, liceum jak i uczelni wyższych.

Tak bogata oferta aplikacji oraz narzędzi online to doskonała szansa by móc wykorzystywać je do efektywnej nauki zdalnej. Zachęcamy do przetestowania każdej z nich i wyboru tych najbardziej pasujących do Waszych potrzeb. A czy Wy korzystacie z jeszcze innych narzędzi? Które aplikacje pomagają Wam najlepiej w nauce online?

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów