Inne Sport

Lando Norris – kariera utalentowanego kierowcy F1

Obecny sezon Formuły 1 powoli zmierza ku końcowi. Mistrzem świata sezonu 2021 zostanie ktoś z dwójki: Lewis Hamilton i Max Verstappen. Ale… odłóżmy na chwilę rywalizację Brytyjczyka z Holendrem i skupmy się na pozostałych kierowcach, którzy dostarczają nam równie wiele emocji co wyżej wspomniany duet .Proszę Państwa! Na pierwszy ogień – Lando Norris z Mclarena!

Kim jest Lando Norris?

Obecny kierowca Mclarena urodził się 13 listopada 1999 roku w Wielkiej Brytanii w Bristol. Jest z pochodzenia Belgiem, ponieważ jego matka jest Belgijką. Tata natomiast jest Brytyjczykiem. Posiada obywatelstwo brytyjskie jak i belgijskie, dzięki czemu zna podstawy języka flamandzkiego. Nie ukończył edukacji, gdyż postanowił całkowicie skupić się na swojej karierze sportowej. Praktycznie od zawsze interesował się wyścigami. Pierwotnie były to wyścigi motocyklowe, ale dzięki ojcu wybrał karting, a następnie wyższe serie wyścigowe.

 

Początki kariery Lando Norrisa

Karierę rozpoczął już w wieku siedmiu lat jako kierowca kartingowy. W 2014 roku został najmłodszym w historii kartingowym mistrzem świata w klasie KF (od 15 roku życia). Już dwa lata później, w 2016 roku Lando Norris okazał się najlepszy w zarówno Północnoeuropejskim jak i w Europejskim Pucharze Renault 2.0.

W 2017 roku Brytyjczyk został mistrzem Europejskiej Formuły 3, zadebiutował w jednym wyścigu F2 podczas GP Makau i wziął udział w testach F1 na węgierskim torze Hungaoring w bolidzie Mclarena. Rok później został wicemistrzem Formuły 2. Lando w klasyfikacji generalnej przegrał tylko z nikim innym jak swoim krajowym rywalem  – Georgem Russellem. Sukcesy juniorskie Lando poskutkowały podpisaniem kontraktu na starty w F1 pod szyldem legendarnej marki – Mclaren.

 

Angaż Lando w Mclarenie F1

W 2019 roku, podnoszący się powoli z kolan zespół Mclarena ogłosił kompletnie nowy skład kierowców. W miejsce odchodzącego z formuły 1 – Fernando Alonso oraz zmieniającego serię wyścigową z F1 na formułę E – Stoffel’a Vandoorne’a zastąpił Carlos Sainz Jr. oraz bohater dzisiejszego artykułu Lando Norris. Brytyjczyk miał wtedy 19 lat i był najmłodszym kierowcą w stawce.

W swoim debiutanckim sezonie zdobył 49 punktów, a najwyższe miejsce na jakim dojechał do mety to P6. W swoim drugim sezonie zdobył już 97 punktów, a w pierwszym wyścigu sezonu stanął na trzecim stopniu podium. Warto również wspomnieć o jego bardzo pozytywnej relacji z Sainzem. Podczas gdy wielu kierowców zaledwie tolerowało swoich zespołowych kolegów to Lando i Carlos byli po prostu dobrymi zespołowymi kolegami, którzy się lubili i lubili żartować z siebie nawzajem.

 

Lando Norris w sezonie F1 2021

W swoim trzecim sezonie startów w F1, Norris zachwyca wszystkich. Jego tegoroczny bolid jest bardzo dobrą, szybką konstrukcją, którą Lando wykorzystuje na każdym kroku. Przekonał się o tym przede wszystkim jego zespołowy kolega – Daniel Ricciardo, którego strata punktowa w klasyfikacji generalnej do Lando wynosi aż 44 punkty!

W tym sezonie Brytyjczyk już czterokrotnie stanął na podium. Trzy razy był trzeci, a raz drugi. Podczas ostatniego wyścigu o GP Rosji miał olbrzymią szansę na wygraną, ale deszcz i błędne decyzje pokrzyżowały jego plany. W swoim trzecim sezonie Lando Norris powoli przestaje być postrzegany jako żartowniś. Obecnie dość spoważniał, a jego wypowiedzi medialne bywają aroganckie i chamskie.

 

Sprawdź relację i wyniki całego sezonu Formuły 1 2021 w wykonaniu Lando Norrisa!

 

Lando Norris – podsumowanie kariery w Formule 1

Brytyjczyk Lando Norris ma dopiero 22 lata, a już niejednokrotnie udowodnił, że drzemie w nim wielki potencjał. Można powiedzieć, że w Wielkiej Brytanii jest nieco spychany na boczny tor, gdyż tamtejsze media za przyszłego mistrza świata stawiają nie jego, a George’a Russella z Williamsa. Myślę, że Lando pomimo młodego wieku to już bardzo doświadczony kierowca, który zna swoje limity, a jego największą zaletą jest szybkość. Obecny sezon F1 2021 jest najlepszym w jego karierze. Jeżeli końcówka sezonu F1 2021 będzie mu sprzyjać to ma olbrzymie szanse zakończyć rywalizację na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej tuż za Verstappenem i Hamiltonem.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów