Ekologia

Madryt zostanie otoczony 75 kilometrowym murem z drzew

Rekordowe temperatury powietrza oraz pustynnienie zaczynają dusić coraz więcej miast nie tylko w Europie, ale również na całym świecie. Podczas, gdy wiele państw wciąż udaje, że nie widzi problemów ze zmianami klimatycznymi Madryt wychodzi z największa inicjatywą. Stolicę Hiszpanii otoczy ogromny mur z drzew, ale to nie wszystko!

Madryt walczy ze zmianami klimatycznymi

Las Metropolitalny, bo o nim mowa, to najnowsza inicjatywa władz stolicy Hiszpanii na walkę ze zmianami klimatycznymi. Chcą oni otoczyć Madryt zielonym murem w postaci 75-kilometrowego lasu, który tworzyć będzie ponad pół miliona drzew! Jego budowa rozpocznie się już z początkiem września tego roku i ma kosztować rocznie 75 milionów euro. W rezultacie mur ten będzie pochłaniał około 175 tysięcy ton CO2 rocznie!

 

Przeczytaj też: Smog w Polsce i na świecie

Las Metropolitalny w Madrycie – nie tylko drzewa

Zakończenie tworzenia potężnego pasa ekologicznego planowane jest na 2033 rok, jednak plan zakłada znacznie więcej niż posadzenie drzew. Las Metropolitalny mają tworzyć również nowe parki, korytarze ekologiczne oraz zielone tereny rekreacyjne. Cele są proste: redukcja CO2 i ograniczenie pustynnienia, które coraz bardziej dotyka Europę.

 

Przeczytaj też: Arabia Saudyjska zbuduje w pełni ekologiczne miasto LINE

Mur z drzew – to dopiero początek

Radny ds. środowiska i rozwoju miast w Madrycie, Mariano Fuentes zwraca uwagę, że projekt i budowa Lasu Metropolitalnego w Madrycie musi być częścią znacznie większej strategii globalnej: „Nie chodzi w tym wszystkim tylko o same nasadzenia, ale także o strategię deptaków, tworzenie korytarzy ekologicznych w każdej dzielnicy, a przede wszystkim o zaangażowanie obywateli w tę nową zieloną kulturę. Jest to bardzo istotne, aby każde miasto miało szansę stawić czoła przyszłości i zmianom klimatycznym w jak najlepszych warunkach”.

Pozostaje pogratulować i trzymać kciuki za hiszpańską akcję, bowiem będzie ona największą dotychczasową ekologiczną inicjatywą miejską w Europie. Liczymy, że inne państwa nie tylko w Europie pójdą śladami Madrytu!

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów