Ekologia

Najbardziej ekologiczne maski ochronne

Odkąd wybuchła pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2, maseczki ochronne stały się codzienną, powszechnie używaną rzeczą na całym świecie. Jednak każdy z nas wybiera inne rodzaje masek. Jednymi z najbardziej popularnych są maseczki jednorazowe, które często są niepoprawnie wyrzucane. Dlatego wiele osób zaczęło zastanawiać się nad ekologiczną alternatywą maski ochronnej, która będzie w pełni przyjazna naturze. Dziś pokażemy Wam najbardziej ekologiczne maseczki ochronne.

Problem maseczek jednorazowych

Na całym świecie zwiększyła się ilość odpadów związanych z maskami. Często ludzie nie stosują odpowiednich metod utylizacji używanej maski. W ten sposób stwarzają nowe wyzwanie środowiskowe. Powoduje to dodawanie do natury ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych i cząstek plastiku, które mogą trafiać na ulice i wysypiska śmieci. Poza tym, przedostają się do środowiska wodnego, zwiększając tam obecność tworzyw sztucznych, które są zagrożeniem dla zwierząt. Ponadto, produkcja masek na twarz przyczynia się również do emisji CO2, który potencjalnie może przyczynić się do globalnego ocieplenia.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, w którym przeanalizowano, że, gdyby każda osoba używała jednej jednorazowej maski chirurgicznej codziennie przez rok, spowodowałoby to powstanie ponad 124 000 ton nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, 66000 ton skażonych odpadów i 57000 ton opakowań z tworzyw sztucznych. Dlatego tam bardzo istotne jest wyrzucanie masek jednorazowych w odpowiednie miejsce, a nie po prostu na ulicę lub trawę. Maska zostawiona na glebie może wpływać na faunę. W Kolumbii był przypadek ptaka, który zaplątał się w porzuconą maskę na drzewie. Następnie zmarł po owinięciu maski wokół ciała i dzioba. Ponadto, gdy maska ​​jest mylona przez zwierzę z pokarmem, co jest niestety częstym zjawiskiem, plastik może wypełniać żołądki, zmniejszać spożycie pokarmu, powodować głód i śmierć zwierząt.

Bądź na bieżąco z informacjami ze świata Ekologii na naszym Instagramie Nowl Eco.

 

Co możemy robić, aby zmniejszyć negatywny wpływ noszenia maseczek?

Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i powinniśmy poprawnie nosić maskę ochronną według panujących w danym czasie restrykcji na danym obszarze. Przy tym możemy również pamiętać o środowisku i starać się nie przyczyniać do narastającej ilości śmieci. Dlatego ważne jest to, abyśmy w miarę możliwości korzystali z masek wielokrotnego użytku, które możemy regularne prać, przestrzegając instrukcji dla tkaniny, z której maska jest wykonana. Zawsze starajmy się mieć ze sobą zapasową maskę, żebyśmy w razie czego nie musieli kupować jednorazowej maseczki. Gdy jednak używamy masek jednorazowych w celu zapobiegawczym, jako osoby zdrowe, wyrzucajmy je do kosza z pokrywą na odpady zmieszane. W innych przypadkach, gdy jesteśmy zarażeni lub jesteśmy narażeni na to, zasady utylizacji są inne i warto się z nimi zapoznać w serwisie internetowym Rzeczypospolitej Polski.

 

Popularne wielorazowe maseczki ochronne

Najczęściej na ulicy spotykamy ludzi korzystających z maseczek jednorazowych lub wielorazowych, wykonanych z materiału. Do takich należeć mogą maski, które sami uszyjemy lub kupimy i mogą być mniej lub bardziej ekologiczne. Do tych bardziej przyjaznych środowisku należą maseczki wykonane w 100% z bawełny organicznej, które zarówno chronią drogi oddechowe, zapewniają łatwość w oddychaniu oraz są antyalergiczne. Takie maseczki kosztują do 20 złotych i często posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają pozytywny wpływ produktu na człowieka.

Czytaj więcej o Ekologii by wiedzieć więcej razem z Nowl Eco.

 

Maseczka origami, którą każdy może sobie złożyć

Dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie postanowiła wykorzystać japońską sztukę składania papieru do walki z pandemią. Maseczka została zaprojektowana w celach jednorazowego użytku, szczególnie w przypadkach, gdy nie mamy możliwości użycia innej maski. Aby wykonać samemu maski ochronne na twarz potrzebujemy jedynie ręcznik papierowy, zszywacz oraz dwie gumki recepturki. Innowacyjnym projektem Polki zainteresowało się Polskie Radio w Chicago, co może przyczynić się do spopularyzowania pomysłu do większej ilości osób w przyszłości.

 

Ekologiczna maska wykorzystująca worek do odkurzacza

Kolejnym projektem wywodzącym się z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest ekologiczna maska bez szycia, którą możemy wykonać sami w 15 minut. Na taki pomysł wpadła dr hab. Monika Wojtaszek-Dziadus. Do wykonania maski potrzebujemy worek do odkurzacza, wykonany z włókniny, o wymiarach 30 cm x 30 cm, pokrywki do garnka o średnicy 20 cm, 8 gumek recepturek, 4 spinacze biurowe, nożyczki, mazak, linijkę oraz zszywacz. Z jednego worka do odkurzacza możemy wykonać aż 4 maski ochronne. 

Pełną instrukcję do stworzenia takiej ekologicznej maski ZNAJDZIESZ TUTAJ.

 

Maski ochronne, z których wyrastają kwiaty

Oto jedyne maski, które można bez wyrzutów sumienia wyrzucić na trawę. Marianne de Groot-Pons z Holandii stworzyła w 100% biodegradowalne maseczki ochronne. Ekologiczne maski po wyrzuceniu nie tylko się rozkładają, ale po zakopaniu i kontakcie z wodą, zakwitają. Dzieje się tak, ponieważ są one wykonane z papieru ryżowego, w którym zatopiono nasiona kwiatów, naturalnego kleju z mączki ziemniaczanej i wody. Natomiast gumki na uszy są wykonane z wełnianych sznurków. Jest to najlepsza, ekologiczna alternatywa dla zwykłych, jednorazowych maseczek. Nawet logo marki Marie Bee Bloom jest wykonane z ekologicznego tuszu. Dodatkowo, skuteczność masek jest porównywalna do tych wykonanych z materiału. Maseczki są produkowane w niewielkiej pracowni, dlatego wysyłka jest możliwa tylko na terenie Holandii oraz do Belgii i Niemiec. Według zapowiedzi na oficjalnym profilu marki na Instagramie, wysyłka do większej ilości państw będzie możliwa wkrótce.

 

Które z masek przypadły Wam najbardziej do gustu? A z jakich obecnie korzystacie? Dajcie znać w komentarzu i uświadomcie swoich znajomych – z nami wiesz więcej Nowl Eco.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów