Inne Sport

ORLEN Warsaw Speedway Grand Prix – zapowiedź żużlowego święta w Warszawie

Po dwóch latach przerwy będziemy ponownie świadkami fenomenalnego wydarzenia na Stadionie Narodowym. Już 14 maja w Warszawie zostanie zorganizowana jedna z rund FIM Speedway Grand Prix, na której będziemy mogli zobaczyć zmagania najlepszych zawodników z całego świata. Polskę reprezentować będzie czterech stałych uczestników cyklu: Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Paweł Przedpełski oraz Maksym Drabik, który otrzymał “dziką kartę”.

Historia Speedway Grand Prix w Warszawie

Pierwsze zawody z cyklu FIM Speedway Grand Prix odbyły się na Stadionie Narodowym w 2015 roku. Zawody te były również oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z Grand Prix, który otrzymał na te zawody “dziką kartę”. Niestety, tamto Grand Prix pozostawiło spory niesmak wśród kibiców. W trakcie rywalizacji pojawiły się problemy z taśmą startową, a następnie z rozsypującym się torem, który nie pozwalał zawodnikom na płynną jazdę. Impreza została przerwana po 12 wyścigach. Wygrał ją Matej Zagar, na drugim miejscu uplasował się Chris Harris, a na najniższym stopniu podium stanął Jarosław Hampel.

Na szczęście w 2016 roku rywalizacja odbyła się bez takich problemów technicznych, jakie miały miejsce rok wcześniej. Dodatkowo kibice, którzy w 2015 roku zakupili bilet na FIM Speedway Grand Prix, otrzymali rekompensatę za te nieudane zawody. Osoby te dostały darmowy bilet na mecz Polska – Reszta Świata, który odbywał się dzień później, również na Stadionie Narodowym. Najlepszy w zawodach o Indywidualne Mistrzostwo Świata okazał się wówczas Brytyjczyk Tai Woffinden, który w finale pokonał Grega Hancocka, Mateja Zagara oraz Chrisa Holdera.

W roku 2017 było bardzo blisko, aby w końcu Polak stanął na najwyższym stopniu podium. W zawodach wzięło udział pięciu reprezentantów naszego kraju. Do wielkiego finału zakwalifikował się jeden z nich – Maciej Janowski. Stoczył on bardzo wyrównaną walkę o pierwsze miejsce z reprezentantem Szwecji Fredrikiem Lindgrenem, którą niestety przegrał. Za swoimi plecami przywiózł za to Jasona Doyle’a oraz Martina Vaculika.

W kolejnym roku Polscy kibice musieli ponownie zadowolić się srebrnym medalem zdobytym przez naszego reprezentanta. Zawodnikiem, któremu udało się tego dokonać był po raz kolejny Maciej Janowski. Tym razem rywalem z którym “Magic” walczył o najwyższy stopień podium był Tai Woffinden. Brytyjczyk wygrał te zawody i póki co, jest jedynym zawodnikiem, któremu udało się dwa razy sięgnąć po złoto na Stadionie Narodowym

Ostatnie rozegrane Grand Prix w Warszawie przed dwuletnią przerwą zwyciężył Duńczyk Leon Madsen. Po raz kolejny na podium, lecz tym razem na jego drugim stopniu stanął Fredrik Lindgren a brązowy medal przypadł reprezentantowi Polski Patrykowi Dudkowi. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się w tym turnieju Bartosz Smektała, który otrzymał “dziką kartę” i zakończył rywalizację dopiero na fazie półfinałowej.

 

Inauguracja sezonu 2022 w wykonaniu Polaków

Pierwsze zawody FIM Speedway Grand Prix w obecnym sezonie odbyły się 30 kwietnia w chorwackim Gorican. Był to na pewno bardzo szczęśliwy dzień dla kibiców z Polski, ponieważ “nasi” wywalczyli aż dwa medale w tym inauguracyjnym turnieju. Złoty medal zdobył dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik natomiast tuż za nim uplasował się reprezentant obecnych Drużynowych Mistrzów Polski – Maciej Janowski. Bez wątpienia, po takich zawodach polscy kibice liczą na bardzo dobre wyniki naszych zawodników w Warszawie.

 

Najwięksi rywale naszych reprezentantów

Patrząc na wyniki pierwszej rundy Grand Prix w Gorican, największym rywalem naszych reprezentantów będzie Duńczyk Mikkel Michelsen, który w stanął w tych zawodach na najniższym stopniu podium. Zawodnik ten od początku sezonu imponuje bardzo wysoką formą w zawodach ligowych. W tej chwili plasuje się na piątym miejscu wśród zawodników z najwyższą średnią biegopunktową w PGE Ekstralidze. Leon Madsen, czyli zwycięzca Grand Prix na Stadionie Narodowym w 2019 roku oraz Tai Woffinden mogą być również zawodnikami, którzy będą chcieli napsuć krwi Polakom. Co prawda “Tajski” nie imponuje formą na początku sezonu, jednak nie można zapominać, że jest to trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata oraz dwukrotny zwycięzca Grand Prix w Warszawie. 

 

Harmonogram imprezy w Warszawie

13.05.2022 (piątek):

dzień treningu/kwalifikacji przed ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland

  • 16:00 otwarcie bramy nr 2 dla kibiców
  • 17.00 początek treningu/kwalifikacji zawodników
  • 18.15 zakończenie treningu/kwalifikacji zawodników
  • wejście na trening/kwalifikacje dla kibiców na podstawie programu zawodów od

16.00, sektor D12/13, brama numer 2. Liczba miejsc ograniczona (999 osób)

 

14.05.2022 (sobota):

dzień zawodów ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland

  • 17:00 otwarcie bram PGE Narodowego
  • Wejścia dla kibiców na PGE Narodowy:

bramami nr: 2,3,10 i 11

bramą nr 1: bilety VIP Silver (sektory C2 i C3), loże Wschód

bramą nr 5: bilety VIP Gold (sektory V1, V2, V3, V4, V5), loże Zachód

bramą nr 4: wyłącznie wjazd dla osób posiadających karty wjazdowe (tylko z ważnym

biletem VIP Gold/Silver, poziom -3) oraz osób niepełnosprawnych posiadających

karty wjazdowe (do nabycia na www.kupbilet.pl/sgp2020)

  • 18.48 rozpoczęcie prezentacji
  • 19.04 start do pierwszego wyścigu zawodów
  • Około 22:00 zakończenie ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland

Bilety na zawody można kupić pod tym linkiem.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów