Inne Sport

PGE Ekstraliga 2022 – zapowiedź sezonu

Po kilku miesiącach przerwy od żużlowych zmagań, nadszedł czas na powrót PGE Ekstraligi – najlepszej żużlowej ligi na świecie. Zarówno w piątek jak i w niedzielę odbędą się dwa spotkania. Pierwsza kolejka będzie na pewno dobrą okazją na zweryfikowanie formy zespołów i formy poszczególnych zawodników.

Eltrox Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno

Będzie to spotkanie, które zainauguruje zmagania w PGE Ekstralidze. Drużyna spod Jasnej Góry zakończyła poprzedni sezon na piątym miejscu w tabeli, tuż za Fogo Unią Leszno. W drużynie Lecha Kędziory nie doszło do wielu roszad w trakcie okienka transferowego. Jedynym zawodnikiem, który zdecydował się na opuszczenie klubu z Częstochowy jest junior Bartłomiej Kowalski. Drużynę z Leszna natomiast opuścił jeden z liderów, Rosjanin Emil Sajfutdinow. Zdecydował się on na zmianę klubowych barw, jednak z wiadomych przyczyn nie wystartuje on w tegorocznych rozgrywkach. Poza Emilem Sajfutdinowem klub opuścił również Szymon Szlauderbach, Krzysztof Sadurski oraz Kacper Pludra. Nową twarzą w drużynie jest Francuz, David Bellego, który zaliczył bardzo dobry ubiegły sezon na zapleczu PGE Ekstraligi, uzyskując średnią biegopunktową 2,292. Leszczyńskie Byki będą niestety osłabione w kilku pierwszych spotkaniach, brakiem swojego podstawowego juniora Damiana Ratajczaka, który doznał przed sezonem skomplikowanego złamania obojczyka.

 

Moje Bermudy Stal Gorzów – Motor Lublin

Starcie drużyn, które w ubiegłym sezonie sięgnęły po medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Zespół z Gorzowa w meczu o trzecie miejsce pokonał leszczyńską Unię, natomiast Lublinianie ulegli w meczu finałowym drużynie z Wrocławia. W gorzowskiej kadrze nie doszło do wielu zmian podczas okienka transferowego. Jedynym zawodnikiem, który opuścił drużynę jest Rafał Karczmarz. Na pozycji U-24 zostało zakontraktowanych kilku zawodników, jednak wydaje się, że pierwszym wyborem trenera Chomskiego będzie Patrick Hansen, który w poprzednim sezonie reprezentował zespół z Ostrowa Wielkopolskiego na poziomie 1 ligi. Drużynę Motoru Lublin opuścił natomiast Krzysztof Buczkowski, który poprzedniego sezonu nie zaliczy do udanych. Uzyskał on średnią biegopunktową na poziomie 1,296 co pozwoliło mu uplasować się dopiero na 41 miejscu wśród zawodników PGE Ekstraligi. Dużym osłabieniem w zespole z Lublina będzie na pewno brak Grigorija Łaguty, który nie będzie mógł startować w związku z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą. Mocną stroną Motoru Lublin jest bez wątpienia formacja juniorska w postaci Mateusza Cierniaka oraz Wiktora Lamparta. Po roku zawieszenia powraca do żużla Maksym Drabik, który może być silnym punktem Lublinian.

 

Arged Malesa Ostrów – Zooleszcz GKM Grudziądz

Po 24 latach do ekstraligowego ścigania powraca drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego. Będzie to dla obu drużyn najprawdopodobniej najważniejsze spotkanie w tym sezonie. Zarówno ostrowska jak i grudziądzka drużyna postrzegane są jako te, które będą walczyć o utrzymanie w PGE Ekstralidze. Niewątpliwie przegrana beniaminka PGE Ekstraligi w pierwszym meczu, bardzo utrudniłaby zrealizowanie tego celu. Arged Malesa Ostrów w okienku transferowym zakontraktowała mistrza świata z 2012 roku Chrisa Holdera, który ostatnie 14 sezonów spędził w Toruniu. Wydaje się, że przewagą zespołu z Ostrowa jest formacja juniorska, której może pozazdrościć niejedna ekstraligowa drużyna. Zespół z Grudziądza ma również swoje mocne punkty jak chociażby 3-krotny indywidualny mistrz świata Nicki Pedersen, indywidualny wicemistrz świata z 2014 roku Krzysztof Kasprzak, czy też dwukrotny indywidualny wicemistrz Polski Przemysław Pawlicki.

 

Betard Sparta Wrocław – For Nature Solutions Apator Toruń

Mecz, w którym faworytem do zwycięstwa jest bez wątpienia drużyna z Wrocławia, która w ubiegłym sezonie zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski i nie doznała porażki na własnym torze. Apator ma za sobą ciężki sezon. Zajęli oni dopiero 6 miejsce w tabeli i zapisali na swoim koncie tylko 3 zwycięstwa. Skład wrocławskiej drużyny będzie bardzo podobny do zeszłorocznego, a jedynym wzmocnieniem jest junior Bartłomiej Kowalski. W tegorocznych rozgrywkach, z wiadomych przyczyn, nie wystartuje Artiom Łaguta, chociaż na Instagramowym profilu zawodnika pojawił się krótki film z treningu na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. W drużynie toruńskich Aniołów doszło do kilku dużych zmian. Z zespołem pożegnał się Chris Holder, Adrian Miedziński oraz Kamil Marciniec. Torunianom udało się za to zakontraktować wicemistrza świata z 2017 roku Patryka Dudka, który niewątpliwie będzie jednym z liderów drużyny. W Toruniu doszło również do zmiany na stanowisku trenera. Tomasz Bajerski został zastąpiony przez Roberta Sawinę, który swoją żużlową karierę zakończył w 2007 roku.

Bez wątpienia czeka nas bardzo emocjonujący sezon. Czy Sparcie Wrocław uda się obronić tytuł Mistrza Polski? Czy drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego zdoła się utrzymać w PGE Ekstralidze? Odpowiedzi na te pytanie poznamy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Transmisje ze wszystkich spotkań będziemy mogli obejrzeć na Eleven Sports 1 oraz CANAL+ Sport 5.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów