lifestyle

Plastik opłatą za naukę w szkole

Mazina Mukhtara zdecydował nie przyjmować pieniędzy za naukę w jego szkole w Indiach. Dlatego powstała ekologiczna szkoła, w której za lekcje uczniowie płacą workami pełnymi plastikowych odpadów. Jest to szczególnie potrzebne dla ubogich rodzin oraz dla środowiska.

Już w 2013 roku założyciel szukał sposobu na zaangażowanie społeczności lokalnej w działania proekologiczne. Punkty recyklingu przy szkołach nie były zbyt popularne. Mieszkańcy nie przynosili tam dobrowolnie odpadów. Z tych powodów założyciel wprowadził do życia swój pomysł ekologicznej szkoły.

Dzięki tej akcji, szkoła ograniczyła spalanie plastikowych śmieci przez mieszkańców, którzy ogrzewali w ten sposób domy, a co najważniejsze ludzie zaczęli uświadamiać sobie jak szkodliwe działanie ma spalony plastik. Rodzice zdali sobie sprawę, że narażali swoje dzieci na substancje trujące. Z drugiej strony, znaczenie edukacji nabrało większego sensu. Dzieci do tej pory zarabiały 2,5 dolara dziennie pracując w kamieniołomach. Zachęcając ich do kształcenia się, dyrektor szkoły w zamian za przyniesiony plastik rozdaje bony, które można wymienić na zakup ubrań, papieru i zabawek. Po zastosowaniu tych metod liczba dzieci w placówce wzrosła prawie 6-krotnie. Wkrótce tego typu szkoły powstaną w innych rejonach Indii. Co sądzicie o tej inicjatywie?

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów