Pojęcie plogging’u
Pomimo szczerych chęci działania aktywistów, na Ziemi nadal postępuje jej zaśmiecanie. W tej sprawie należy podejmować konkretne działania. Aby zachęcić każdą osobę do respektowania natury powstaje wiele trendów, które promują ekologiczne działanie. Jednym z nich jest właśnie plogging, który w skrócie jest połączeniem joggingu lub ogólnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz jednoczesnym zbieraniem napotkanych na drodze śmieci. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również zachęcenie do aktywności fizycznej, która bezapelacyjnie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Bieganie, czy jogging staje się samo w sobie coraz modniejsze, dlatego niezwykłe jest połączenie tego z dbaniem o planetę.
Sprawdź także: Szczur w klatce, czyli kilka słów o zwierzęcych laboratoriach
Geneza plogging’u
Idea plogging’u powstała dzięki szwedzkiemu aktywiście w 2016 roku. Erik Ahlström zauważył zanieczyszczone ulice Sztokholmu i po prostu zaczął zbierać odpady podczas codziennego biegania. Na początku zaczął zachęcać do takiego samego działania swoich znajomych. Po jakimś czasie aktywistą zaczęły interesować się media, a zorganizowane grupy biegaczy zaczęły powiększać się poza stolicę Szwecji na inne miasta. Erik Ahlström stworzył również stronę internetową, aby jeszcze bardziej nagłośnić swój pomysł. Po tym jak plogging został oficjalnie eko sportem, stał się jeszcze bardziej popularny na terenie całej Skandynawii. W akcji wzięli udział nawet książę i księżniczka Szwecji, jeszcze bardziej propagując ideę uprawiania aktywności fizycznej i pomocy naturze.
Sama nazwa wywodzi się od połączenia dwóch słów, jakimi są jogging, czyli z angielskiego trucht lub bieg w wolnym tempie oraz plock upp, czyli szwedzkie słowo oznaczające podnosić lub zbierać.
Obecnie plogging jest znany w całej Europie, Indiach, Tajlandii, Ameryce Południowej oraz Stanach Zjednoczonych. A w niektórych krajach Europy znaczenie plogga zostało dodane do słownika. W taki sposób zwykła, mała zmiana jednego człowieka na Ziemi rozrosła się na cały świat i ogromną pomoc naszej wspólnej planecie.
Rodzaje plogging’u
Jak nazwa wskazuje plogging nie ogranicza się tylko do jogging’u. Odkąd trend stawał się coraz bardziej popularny na świecie, powstało wiele jego odmian. Może to być bieganie, jazda na rolkach lub rowerze albo zwykły spacer. A to ostatnie ma nawet swoją unikatową nazwę, jaką jest plalking, czyli połączenie słowa plock upp oraz walking, co między innymi oznacza spacerowanie. Taki rodzaj jest szczególnie popularny wśród osób, które wybierają się do lasów w poszukiwaniu grzybów, a przy okazji sprzątają znalezione tam odpady. Jest to również świetny pomysł dla nauczycieli wychowania fizycznego w szkole, aby wprowadzić i urozmaicić lekcje nowym trendem, które młodzież szczególnie lubi.
Istnieje również zimowy rodzaj plogging’u, który zyskał popularność szczególnie w Skandynawii. Polega na sprzątaniu odpadów pokrytych śniegiem w lasach oraz górach i odbywa się na biegówkach.
Coraz częściej wykorzystuje się plogging do organizowania konkursów. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej śmieci lub znajdzie najdziwniejszy odpad. Silk, czyli amerykańska firma produkująca roślinne mleko i jogurty, zapoczątkowała kampanię, która ma na celu uznanie plogging’u jako sportu olimpijskiego.
Sprawdź także: Uchodźcy klimatyczni – ofiary, o których zapomniał świat
Odmiana sportu i aktywizmu dla każdego!
Plogging to ogromny ruch społeczny. Wszystko, czego potrzebujesz do zostania ploggersem to worek na odpady, rękawiczki służące do bezpiecznego zbierania śmieci oraz po prostu dobre nastawienie Twojego ciała. Nawet bez większego przygotowania, gdy sprzątniesz jedną butelkę PET to zalicza się już do realnego pomagania Ziemi. Dodatkowo plogging możesz uprawiać o każdej porze i w każdym miejscu na świecie, w parku niedaleko Twojego mieszkania lub na plaży podczas wakacji. A gdy potrzebujesz towarzystwa coraz więcej organizacji w Polsce i nie tylko aranżuje wspólne maratony plogging’u w wielu miastach.
W maju tego roku odbyły się I Mistrzostwa Plogging’u przez Puszczę Knyszyńską na terenie Nadleśnictwa Dojlidy. Podczas imprezy można było również odwiedzić stanowiska edukacyjne, wziąć udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz spróbować eko-poczęstunku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Projektu Liderzy Eko-Zmian.
W Azji, a dokładnie Indiach cyklicznie uprawia tę dyscyplinę około 10 000 ludzi. Jednak bieżący rekord świata został ustanowiony w Meksyku, gdzie podczas jednego dnia w akcji plogging’u wzięło udział 4000 osób.
Znaczenie i wpływ na środowisko
Lasy Państwowe wydają rocznie około 20 milionów złotych na zbieranie i wywóz śmieci z lasu. Pomimo stosowanych przez Straż Leśną fotopułapek, monitoringu oraz ujawniania i karania sprawców, w polskich lasach nadal pojawiają się nowe odpady. Dlatego istotne jest, aby plogging nie był chwilowym trendem, tylko stałym sposobem dbania o Ziemię.
Oto kilka pobocznych zalet plogging’u:
- urozmaicenie swojego codziennego treningu lub spaceru
- podwójna motywacja, czyli bieganie dla własnego zdrowia, ale także dla środowiska
- dodatkowa praca mięśni podczas pochyleń czy przysiadów
- zmniejszenie kosztów sprzątania i wywozu odpadów
- konkretny wpływ na swoje najbliższe, czyste otoczenie
- dodatkowe obciążenie ciała przez worek ze śmieciami
- edukowanie i motywowanie innych do wzięcia udziału
- szansa na zmianę sposobu myślenia wielu osób, poprzez odruchowe uprzątanie śmieci, gdy się je zobaczy.