lifestyle

Lech Polish Hip-Hop Music Awards 2021

19 sierpnia raz pierwszy przyznane zostały Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Czym jest gala i kto wyszedł ze statuetką? Pełną listę zwycięzców i opis wydarzenia znajdziecie w artykule.

LPHHMA – wydarzenie łączące branżową galę ze spektakularnym widowiskiem

“Wierzymy, że cała branża otrzyma nagrody, na jakie zasługiwała lata”

Po raz pierwszy polski rap doczekał się wydarzenia, łączącego rozdanie nagród muzycznych oraz widowisko audiowizualne, zrealizowane na najwyższym poziomie w jedną, spójną całość. Stało się tak za sprawą PLHHF oraz marki Lech, która od 2013r. jest współodpowiedzialna za organizację jednego z największych festiwali muzyki hip-hop w kraju oraz tej części Europy – Polish Hip-Hop Festival – odbywającego się co roku na plaży w Płocku. Ostatnia edycja festiwalu, która odbyła się w 2019 roku przyciągnęła przez 3 dni ponad 20 tys. fanów, dla których zagrało ponad 100 artystów.

 

Idea Lech Polish Hip-Hop Music Awards

Będąc świadkami prężnie rozwijającego się w ostatnich latach gatunku, jakim jest rap, a także widząc jego dominację w większości rankingów i zestawień muzycznych organizatorzy festiwalu postanowili pójść o krok dalej. Wraz z głównym partnerem, marką Lech, w 2018 roku rozpoczęto więc prace nad Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Gala ma stanowić zarówno dopełnienie Polish Hip-Hop Festiwal, jak i być całkowicie niezależnym, prestiżowym eventem adekwatnym do pozycji rapu na polskim rynku muzycznym. Ideą przyświecającą gali od początku jest docenienie wszystkich, od nominacji do samych nagród oraz pokazanie, iż polska kultura miejska stoi na najwyższym światowym poziomie. W tym roku nagrody w ramach gali przyznane zostały za okres od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.

 

O gali

Lech Polish Hip-Hop Music Awards to wielka gala, która miała miejsce 19 Sierpnia 2021 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu. Nominacje zostały wręczone 90 artystom reprezentującym polską scenę hip-hopową, którzy zostali nagrodzeni w 18 kategoriach (pełną listę laureatów znajdziecie poniżej).

Gremium przyznające nominacje złożone było z osób reprezentujących pracę na rzecz hip-hopu oraz rzeczywiste rozeznanie środowiska, a nie stanowiska. Nagrodzeni wybrani zostali za pośrednictwem głosowania, którego dokonać można było za pośrednictwem strony LPHHMA. Sama gala to połączenie wręczenia nagród z jednodniowym festiwalem muzyki rap. Wśród występujących na scenie znaleźli się Adi Nowak, Avi & Louis Villain, Bober, donGURALesko, Guzior, HRYPA, JWP/BC, Kabe, O.S.T.R., Paluch, Reto x Borixon, Sarius, Solar, Tede, Tymon, WCK, Wini x Mops, Włodi, WRR, VNM, a o tło muzyczne zadba pełna sekcja Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. W. Lutosławskiego pod batutą Jacka Piskorza.

 

Lista zwycięzców LPHHMA 2021:

 

 1. Płyta roku – Quebonafide “Romantic Psycho
 2. Epka roku – Łona i Webber “Śpiewnik domowy
 3. Singiel roku – Guzior ft. Oskar83 “Fala
 4. Utwór roku – Łona i Webber “Echo
 5. Kooperacja roku – Quebonafide ft. Daria ZawiałowBubbletea
 6. Artysta roku – Quebonafide
 7. Zespół roku – Undadasea
 8. Debiut roku – Mata100 dni do matury
 9. Odkrycie roku – Asthma
 10. Label roku – SBM Label
 11. Wydarzenie roku – Hot16Challenge 2
 12. Undergroundowa płyta roku – WCK
 13. Mixtape roku – JWP/BC “Koledzy
 14. Instrumentalna płyta roku – Steez83 “Lost Tapes 001
 15. Producent roku – @atutowy
 16. Video roku – Quebonafide “SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ
 17. Featuring roku – Guzior ft. Oskar83 “Fala”
 18. DJ roku – DJ Falcon1

 

 

Statuetka

Autorem statuetki jest absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP, Marek Stankiewicz. Jak piszą organizatorzy, symbolizuje ona zwycięstwo, właściwego hip-hopowi ducha współzawodnictwa i ciężką pracę pozwalającą na triumf pomimo niełatwego startu. Co do samego wykonania, rzeźba mierzy 38 cm wysokości, waży 4 kg i została wykonana z brązu. Zwycięzca kategorii Debiut Roku – …. – otrzymał natomiast statuetkę pokrytą 24 karatowym złotem.

 

Promocja

Nagrody z reguły same w sobie wywołują ogromne zainteresowanie. Przy pierwszej edycji ich rozdania należy możliwie najstaranniej zadbać o promocję i rozsławienie całego wydarzenia. Organizatorzy LPHHMA zadbali o to po mistrzowsku! Wszystko zaczęło się dokładnie na 3 miesiące przed eventem, 19.05.2021. Na kanał youtube Polish Hip Hop Music Awards niespodziewanie trafił pierwszy odcinek miniserialu Czarna Wołga. Mały&Cichy. W tytułowe role wcielili się Artur Barciś oraz Winicjusz “Wini” Bartków. Tak dobrany duet zaskoczył niemal wszystkich. Serial został wyemitowany w trzech odcinkach i za zadanie miał promowanie całego wydarzenia oraz osób związanych z organizacją.

Łącznie, wszystkie odcinki, do 19.08. zgromadziły blisko 1 100 000 wyświetleń. Machina promocyjna ruszyła i rozpędzała się coraz bardziej. Prawdziwej mocy nabrała 29.07. gdy na kanał youtube “Wini” trafił utwór “Nagroda”. Tym razem Wini stworzył duet z Te-Trisem. Panowie rzucili 2 zwrotki pod bit, który w wyżej wymienionym serialu stanowił główną ścieżkę dźwiękową. W trzy tygodnie kawałek zgromadził ponad 1 200 000 wyświetleń.

 

Więcej o wydarzeniu znajdziecie na stronie: https://plhhma.pl/

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów