Piłka nożna Sport

Polska Grupa eliminacji MŚ 2022 – rywale Polaków

Losowanie grup eliminacji MŚ 2022 w Katarze już za nami. Danielle De Rossi i Rafael Van Der Vaart byli odpowiedzialni za układ grup eliminacji do najbliższego Mundialu rozlosowując aż 10 grup. Czego oczekiwać po polskiej grupie? Zapraszamy na dokładną analizę rywali Polaków oraz historii naszych starć z nimi.

Braterska walka z Węgrami

Kibice Madziarów podobnie jak Polacy mają okazję do cieszenia się z wyników swojej kadry co ok. 40-60 lat. Węgrzy wciąż również muszą odgrzewać historię, żeby udowodnić laikom futbolowym, iż nie są przypadkową reprezentacją. Niestety po sukcesach złotej jedenastki z lat pięćdziesiątych XX wieku, którą dowodził Ferenc Puskas i sukcesach na Igrzyskach Olimpijskich, piłka węgierska popadła w głęboką przeciętność. Niech najlepiej o tym fakcie mówi to, iż Balazs Dzsudzsak został reprezentantem z największą liczbą wystepów w kadrze, a śmiało można określić go mianem niespełnionego talentu europejskiej piłki. Węgrzy w 2011 roku przeprowadzili poważną reformę, rzec można, że nawet rewolucję w krajowym futbolu. Doszło wtedy do wymiany większości kadry zarządzającej związkiem piłkarskim, odpowiedzialnym przecież również za szkolenie młodzieży i rozwój infrastruktury juniorskiej.

Nadzieja węgierskiej piłki

W 2009 roku węgrzy zdobyli brąz na młodzieżowych mistrzostwach świata i to właśnie część członków tamtej drużyny zapewniła im powrót na międzynarodową arenę poprzez awans na EURO 2016, gdzie byli jedną z sensacji turnieju obok Polski, Walii i Islandii. A skąd wzięły się pieniądze wpompowane w rozwój węgierskiej piłki zarówno przez przedsiębiorstwa państwowe, jak i prywatne podmioty? Odpowiedź jest bardzo prosta – podatki. Każdy, kto w określony sposób inwestuje w rozwój futbolu na Węgrzech może liczyć na specjalne ulgi podatkowe i obniżenie niektórych progów. Cały 10-letni plan rozwoju Węgierskiego futbolu utworzony przez legendy ich kadry, podparty wsparciem władz państwowych oraz związkowych przyniósł efekt w postaci powrotu do europejskiej czołówki. Prawdopodobnie najzdolniejszy europejczyk młodego pokolenia piłkarzy, obok Kyliana Mbappe i Erlinga Haalanda jest Węgrem, a dokładnie nazywa się Dominik Szoboszlai.

Ten niezwykle utalentowany młody ofensywny pomocnik (lub w razie potrzeby skrzydłowy) w pojedynkę był w stanie ograć Islandię w barażach i wciągnąć Reprezentację Węgrów do Finałów EURO 2020. Nie można jednak powiedzieć, że kadra jest od niego uzależniona, gdyż gra w niej od mniej więcej roku, a jej liderem został dopiero po przerwie spowodowanej pandemią. W węgierskiej drużynie warto jeszcze wyróżnić Petera Gulacsiego i Viktora Orbana – czyli bramkarza i obrońcę drużyny RB Lipsk. Obaj nie są już najmłodszymi piłkarzami, jednak stanowią w największym stopniu kręgosłup tej kadry, posiadający największe doświadczenie. Znany z szarych dresów Gabor Kiraly może być spokojny o swojego następce, gdyż Gulacsi w kadrze praktycznie nie popełnia błędów. 

Rywalizacja polsko-węgierska

A jak wygląda historia meczów Polska – Węgry? Niestety, bardzo niekorzystnie dla biało-czerwonych. To właśnie Węgrzy byli naszym pierwszym historycznym rywalem w oficjalnym meczu, przegranym przez Polaków 1:0 po bramce Jenó Szabó. Najlepiej o tym, jak zawsze trudnym rywalem dla nas byli Madziarzy, niech świadczy fakt, że z 19 pierwszych meczów między naszymi krajami do 1970 roku, Polacy zwyciężyli tylko dwukrotnie. Jednak w prawdopodobnie najważniejszym, jak do tej pory meczu między tymi zespołami, czyli w ⅛ rozgrywek Igrzysk Olimpijskich 1936 roku, gdzie finalnie nasi rodacy zajęli 4 miejsce.

Podsumowując, będzie to mecz przyjaźni na trybunach, ale ciężkiej walki na boisku o każdy jego centymetr. Nasi bratankowie są jedyną w tej grupie drużyną oprócz Anglików, która jest w stanie nam realnie zagrozić, a jeśli trafią na swój dzień, będą w stanie ograć nas podobnie, jak Słowenia w Mariborze w trakcie ostatnich eliminacji do Euro 2020. Jeśli Węgrom udałoby się awansować, to Mistrzostwa Świata w Katarze, byłyby dla nich pierwszym mundialem, na który pojadą od 1986 roku, czyli od mundialu w Meksyku.

Preferowane Ustawienie: 3-5-2

Największy sukces: 2x Wicemistrzostwo Świata – 1938, 1954

Bilans Polski z Węgrami: 8 zwycięstw, 4 remisy, 20 porażek – Bramki 40:86

Nasze typy: Polska kontra Węgry: U siebie 3 – 1; Na wyjeździe 2 – 2

 

San Marino 

Drużyna, która swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie w Serravalle jest doskonale znana zarówno polskim kibicom, jak i piłkarzom naszej kadry. Ostatni mecz rozegrany właśnie w Serravalle 10 września 2013 roku zakończył się wynikiem 1:5 dla Polski. W wyjściowej jedenastce w tamtym spotkaniu wystąpiło aż 3 obecnych kadrowiczów, mianowicie – Piotr Zieliński, Grzegorz Krychowiak i… Mateusz Klich, a na ławce znaleźli się Szczęsny oraz Fabiański. Aktualnie, drużyna z tej maleńkiej republiki przeżywa swój najlepszy okres w historii. Ale czy San Marino jest obecnie tak mocne? Nie, zawdzięczają to UEFA i utworzonej przez nią Lidze Narodów, gdzie piłkarze San Marino w końcu rywalizują z przeciwnikami na swoim poziomie, pokroju Gibraltaru, a nie są zmuszani do grania meczów np. z Polską lub Niemcami. W ostatnich rozgrywkach Ligi Narodów zajęli ostatnie miejsce w grupie, ale pierwszy raz w swojej historii zdobyli aż dwa punkty po remisach z Liechtensteinem oraz Gibraltarem. Drużynę San Marino można opisywać długo, nawet na kilka godzin czytania, jednak byłby to głównie spis niesamowicie wysokich porażek i wielkiej chwały każdego strzelca pojedynczej bramki dla swojej reprezentacji. Zwycięstwa w meczach z tą reprezentacją są takim samym obowiązkiem jak oddanie głosu na Roberta Lewandowskiego w plebiscycie FIFA Best. W ramach ciekawostki, warto odnotować, że od momentu kiedy tylko uczestniczą w eliminacjach wielkich turniejów zdobyli ŁĄCZNIE 3 punkty.

Preferowane Ustawienie: 4-4-2 lub 4-2-3-1

Największy sukces: 2 punkty w grupie Ligi Narodów 2019/2020

Bilans Polski z San Marino: 8 zwycięstw, 0 remisów, 0 porażek – Bramki 33:1

Nasze typy: Polska vs San Marino U siebie 5 – 0; Na wyjeździe 0 – 4

 

Andora

Andora to kolejny z outsiderów, których przydzielił nam los. Jest to reprezentacja, która przez ostatnie 5 lat wygrała łącznie 4 mecze w tym jeden z San Marino oraz niespodziewanie z Węgrami 9 czerwca 2017 roku. Właśnie ta porażka bardzo zabolała Węgrów i jest więcej niż pewne, że będą chcieli odegrać się Andorczykom solidną wygraną. Większość piłkarzy Andory występuje na co dzień w rodzimej lidze, która w rankingu UEFA znajduje się nawet niżej od polskiej PKO BP Ekstraklasy. Wśród piłkarzy możemy wyróżnić lewego obrońcę Joan’a Cervos’a, który od tego sezonu występuje w drugiej lidze amerykańskiej. Ma dopiero 22 lata, więc ma jeszcze szanse na granie na niezłym poziomie. Do tej pory z Andorą zagraliśmy tylko raz, przed Euro 2012, wygrywając 4:0, a Robert Lewandowski spełnił mokry sen każdego kibica Legii Warszawa (w tym również mój), strzelając na Łazienkowskiej 3, bramkę przewrotką dla drużyny gospodarzy. Celem dla reprezentacji Andory w tych eliminacjach powinno być zdobycie 6 punktów w meczach z San Marino oraz próba wyrwania chociaż punku od Albańczyków. Dla Anglików, Polaków i Węgrów powinni być tylko tłem przez 180 minut z każdym z rywali i nawet sztuczna murawa na, której rozgrywać będą swoje spotkania domowe nie może tutaj nic zmienić.

Preferowane Ustawienie: 4-4-2 lub 5-3-2

Największy sukces: 125 miejsce w rankingu FIFA w 2005 roku

Bilans Polski z Andorą: 1 zwycięstwo, 0 remisów, 0 porażek – Bramki 4:0

Nasze typy Polska vs Andora: U siebie 5 – 0; Na wyjeździe 0 – 3

 

Anglia

Polska kontra Anglia – tak naprawdę każde pokolenie polskich kibiców przynajmniej raz doświadczyło takiego meczu w trakcie eliminacji do wielkiego turnieju, zarówno Mistrzostw Świata jak i Mistrzostw Europy. W eliminacjach do mundialu w Katarze ponownie spotkamy się z synami Albionu. 

Czego obecnie można spodziewać się po reprezentacji Anglii? Wydaje się, że sami angielscy piłkarze nie do końca wiedzą na co ich stać. Z jednej strony są czwartą drużyną ostatniego mundialu, a z drugiej -zajęli dopiero trzecie miejsce w swojej grupie Ligi Narodów i o tyle, o ile można zrozumieć porażki z Belgią, o tyle zajęcie miejsca za Danią powinno być odbierane jako zdecydowana porażka. Kluczem dla Anglików do osiągania sukcesów będzie zdobywanie doświadczenia. Tylko 2 z etatowych reprezentantów kraju skończyło 30 lat, a są to Kyle Walker i Jordan Henderson. Według wielu ekspertów, ta drużyna swój pik powinna osiągnąć w trakcie Euro 2024, kiedy to w swój prime będą wchodzić tacy piłkarze jak Sancho, Foden i Greenwood.

Ciężkie starcia z Anglią

A jak wygląda historia pojedynków Polaków z Anglikami? Jak wiadomo najważniejszym dla Polaków jest słynne “zwycięstwo” 1:1 na Wembley z 1973 roku. Mecz ten jest poniekąd założycielskim spotkaniem legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego, która rok później zajęła 3. miejsce na mundialu w RFN. Jednocześnie to spotkanie jest jednym z najbardziej gorzkich dla Anglików w całej jej historii. To właśnie ten mecz zadecydował, że mistrzowie świata z 1966 roku nie pojechali na czempionat organizowany przez Zachodnie Niemcy. No dobrze, to która z 11 porażek, które ponieśliśmy z wyspiarzami była najważniejsza dla Anglików? Zdecydowanie mecz z MŚ w 1986 roku, kiedy to Anglicy potrzebowali zwycięstwa do wyjścia z grupy i uniknięcia kompromitacji, wtedy to właśnie Gary Lineker zbudował swoją legendę, jako jednego z największych katów naszej piłki, pakując nam Hat-Tricka. 

Co Anglicy sądzą o grupie eliminacji z Polską? Głównie opisują to jako możliwość dla Harry’ego Kane’a do udowodnienia, że jest w tym sezonie lepszy od Roberta Lewandowskiego. Oczywiście, doceniają również siłę naszej kadry i uważają nas za jedynego godnego siebie rywala w tej grupie, jednak zdają sobie sprawę, że niezdobycie minimum 4 punktów w meczach z nami będzie uznane za porażkę i będzie kazało spojrzeć na przyszłość tej kadry pod wodzą Southgate’a.

Zawalczmy, warto wierzyć

Podsumowując, kochamy wracać do Jana Tomaszewskiego zatrzymującego Anglię oraz do Tomka Frankowskiego budującego swoją legendę łowcy bramek… Niestety za rzadko odwołujemy się do jedynego zwycięstwa, które mogłoby wzbudzić wiarę w naszych piłkarzach, że Anglicy są do pokonania i już teraz najważniejsi ludzie w polskim futbolu mówią, że celem jest drugie miejsce w grupie własnie za Anglikami. Przypomnijmy tylko, że przed legendarnym wygranym meczem z Niemcami w 2014 roku, wspomniany wcześniej Jan Tomaszewski radził nam oszczędzać pierwszy skład w tym meczu i wystawić rezerwowych skoro i tak przegramy. Nie wolno nam w żadnym wypadku promować narracji minimalizmu. W meczach z Anglikami musimy zagrać ofensywnie, nie mamy nic do stracenia a ewentualny dobry wynik w takim meczu, może spowodować, że zaufanie do kadry wróci do poziomu tego z czasów Adama Nawałki.

Preferowane Ustawienie: 4-4-2 lub 4-3-3

Największy sukces: Mistrzostwo Świata 1966

Bilans Polski z Anglikami: 1 zwycięstwo, 7 remisów, 11 porażek – Bramki 11:30

Nasze typy: Polska kontra Anglia U siebie 0 – 0, Na wyjeździe 3 – 1

 

Albania

Jest to bałkańska kadra w dużym stopniu oddająca stereotypowe spojrzenie na styl tych reprezentacji, czyli granie sercem, wątrobą, narodową jednością przeciwko reszcie świata. Aktualnie reprezentacja Albanii przeżywa spore problemy, wielki sukces, jakim niewątpliwie był awans na EURO 2016 i fenomenalna gra jaką tam pokazali, wciąż przyćmiewa dość słaby stan albańskiej piłki. Trzon reprezentacji tworzą podstawowi piłkarze klubów Serie A, jednak niestety nie otrzymują oni wystarczającego wsparcia od zawodników występujących na krajowym podwórku. Podobnie jak w Polsce, trener nie ma zbyt dużego wsparcia od kibiców, jednak niejednokrotnie pokazywali oni, że w trakcie meczów są z kadrą na dobre i na złe.

Złe wspomnienia Legii Warszawa

Dobitnie o fanatyzmie albańskich kibiców przekonali się piłkarze Legii, którzy co prawda w meczu klubowym, ale doznali albańskiego dopingu w najgorszym jego wydaniu. 30 lipca 2015 roku w trakcie meczu trzeciej rundy eliminacji ligi europy Ondrej Duda został trafiony w głowę kamieniem rzuconym przez jednego z kibiców lokalnej drużyny – Kukeshi. Tamten mecz zakończył się walkowerem z korzyścią dla Polskiej drużyny, mamy nadzieję, że tym razem kibice nie zakłócą widowiska. Albańczycy przystąpią również do eliminacji na fali sukcesu jakim niewątpliwie było wygranie swojej grupy w dywizji C Ligi Narodów, zapewniając sobie awans do Dywizji B. 

Kto może okazać się największym zagrożeniem dla Polskiej kadry? Prawdopodobnie Thomas Strakosha, bramkarz Lazio Rzym, który dyrygować będzie zdecydowanie najsilniejszą formacją albańskiej drużyny, czyli defensywą piłkarzy z bałkanów. Zakładając, że wyjdziemy na Albańczyków wysoko ustawioną linią obrony, spróbujemy zagrać pressingiem i ostrzeliwać ich bramkę, zatrzymać może nas genialny występ ich bramkarza i to właśnie tego powinniśmy obawiać się najbardziej w starciu z tym europejskim średniakiem.

Preferowane Ustawienie: 3-5-2 lub 4-3-3

Największy sukces: Awans na Euro 2016

Bilans Polski z Albanią: 6 zwycięstw, 2 remisy, 0 porażek – Bramki 12:4

Nasze typy: Polska kontra Albania: U siebie 3 – 1, Na wyjeździe 1 – 2

 

Więcej informacji o polskiej kadrze oraz piłkarskich rozgrywkach znajdziecie na Nowl Sport. Bądź z nami na bieżąco!

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów