Ekologia

Porozmawiajmy o ruchach ekologicznych na świecie

Wiemy, z jakimi problemami środowiskami mierzy się Polska. Ale z czym muszą sobie radzić Niemcy? A Hiszpania? Jakie postulaty lokalne niesie ze sobą Francja? Czy Słowenia też może nas zaskoczyć? Posłuchajmy przedstawicieli zagranicznych ruchów proekologicznych.

Porozmawiajmy o ruchach ekologicznych. Wprowadzenie

Rozmawiając o ruchach ekologicznych, często wymieniamy Greenpeace, czy WWF. Czasami pomyślimy o Instytucie Drzewa, czy Fundacji EkoRozwoju. Skupiając się na grupach działających lokalnie, dojdziemy do Inicjatywy Dzikich Karpat, czy Zielonego Imielina. Te organizacje kojarzymy z licznych akcji zarówno lokalnych, ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych. Stoją na straży ekologicznego porządku. Każdego dnia starają się o zieleńsze i zdrowsze jutro dla nas wszystkich. Jednak jak wygląda działalność ruchów ekologicznych za granicą? Jakie grupy tam działają? Z jakimi problemami związanymi ze środowiskiem muszą sobie radzić Niemcy, Hiszpania, Francja, czy Słowenia?

Zapraszamy na serię wywiadów z członkami zagranicznych ruchów ekologicznych. Każdego tygodnia będziemy podróżować do kolejnego kraju i odkrywać lokalne problemy środowiskowe. Dowiemy się, jakie plany na zmiany mają miejscowe ugrupowania, co udało im się osiągnąć i jakie nadzieje wiążą z przyszłością swoich ojczyzn.

W serii:

 

Sprawdź także: Serię reportaży o blokadach ekologicznych

Kilka słów o ruchach ekologicznych

W większości państw ruchy ekologiczne pojawiły się w XX wieku. Ich działalność dosyć szybko została rozpowszechniona i weszła do codziennego życia mieszkańców, a już na pewno do ich słowników. Badanie przeprowadzone w Niemczech w 1969 roku pokazało, że 95% obywateli nie zna tematu ochrony przyrody. Jednak zaledwie trzy lata później ponad 90% Niemców wiedziało, co oznacza „polityka środowiskowa” i jakie działania się za nią kryją. . Aktualnie ochrona środowiska stanowi u naszych sąsiadów oddzielny kodeks.

 

Skąd się bierze ich skuteczność?

Grupy proekologiczne odgrywają bardzo ważną rolę. Potrafią wytworzyć wystarczający nacisk na politykę zarówno lokalną, krajową, jak i międzynarodową, żeby spowodować zmiany. Według dr. Konrada Prandeckiego jest to możliwe dzięki temu, że skupiają się na małej ilości, sprecyzowanych problemów. I całą swoją energię poświęcają na ich rozwiązanie. Podczas gdy polityka operuje na znacznie szerszym polu.

 

Jak powstają ruchy i koalicje ekologiczne?

Lokalni mieszkańcy częściej wiedzą lepiej niż niejeden polityk z odległej stolicy, co jest dla nich dobre. Zwłaszcza w momencie, kiedy dostęp do rzetelnych informacji jest względnie prosty i ogólnodostępny. Wiele osób pragnie żyć w bezpiecznym i czystym środowisku. Łączą się oni w lokalne grupy proekologiczne, które w obliczu zagrożenia i za małej siły oddziaływania łączą się w koalicje. Tak to miało miejsce z Imielinem, miejscowością na Śląsku. Okazało się, że spod miasta ma być wydobywany węgiel i to najmniej kontrolowaną metodą –  na zawał. Mieszkańcy w obawie o własne domy oraz zbiornik wody pitnej znajdujący się na obrzeżach miasta zjednoczyli się w m.in. organizacji Zielony Imielin. Po pewnym czasie powstała koalicja organizacji z pobliskich miast, które też zostały dotknięte przez wydobycie węgla. I tak przedstawiciele grup proekologicznych z Imielina, Mysłowic i Rybnika stworzyli Społeczną Koalicję „Zielona Transformacja Śląska”. A jest to tylko jedna z wielu podobnych sytuacji.

 

W jaki sposób NGOSy wpływają na polityków?

Ruchy proekologiczne mogą wpływać na politykę i decyzję rządzących poprzez protesty, blokady, pozwy sądowe, czy akcje informacyjne. Ostatnie szczególnie przybierają na sile i mają coraz większe oddziaływanie wraz ze zbliżającymi się wyborami. Między innymi to dzięki nim politycy muszą się w kampaniach odnieść do ochrony środowiska. I przedstawić plany i pomysły, które nie zniszczą ich wizerunku.

 

Co nam daje działalność ruchów ekologicznych?

To właśnie dzięki działalności grup proekologicznych powstało wiele Parków Narodowych, czy obszarów chronionych. Rzeki przestano traktować jako ścieki. Morza i lasy jako wysypiska. A przede wszystkim rozpowszechniona została wiedza, o konsekwencjach zanieczyszczania środowiska oraz informacje, w jaki sposób temu przeciwdziałać. Jak wieść zielony tryb życia.

 

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów