Piłka nożna Sport

Przydomki klubów Premier League

Każdy klub ma swoje charakterystyczne elementy, które odróżniają go od reszty. Na pierwszą myśl, gdy to mówimy przychodzą nam herby czy po prostu nazwy. Ważnym elementem identyfikacji drużyny piłkarskiej są przydomki. Powstają w przeróżny sposób, a często za ich powstaniem kryją się ciekawe historie. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się właśnie przydomkom klubów angielskiej elity.

Manchester United

Pierwszym przydomkiem najbardziej utytułowanego klubu w Anglii było ‘’The Heathens”,czyli ‘’Poganie”. Wziął się on z pierwotnej nazwy klubu Newton Heath oraz faktu, że jako pierwsi zagrali w niedzielę. W latach 60-tych Manchester United przyjął przydomek, który stosuje do dzisiaj. Drużyna prowadzona wówczas przez Matta Busby’ego trenowała na stadionie Salford grającego w rugby. Byli nazywani czerwonymi diabłami, ponieważ słynęli z ostrej, ale i olśniewającej gry. Przydomek spodobał się ówczesnemu trenerowi klubu z Manchesteru i postanowił, że to właśnie tak będzie nazywany Manchester United.

Liverpool

Drużyna z Liverpoolu przez kilkanaście pierwszych lat swojej historii nosiła odmienne stroje od tych obecnych. Pierwszy strój był połączeniem jasnoniebieskich i białych pasków. Pierwszy raz czerwone barwy przywdziali dopiero w 1896 roku. Wtedy jednak kolor spodenek był czarny. W 1965 ówczesny trener Liverpoolu Bill Shankly postanowił, że jego zespół zagra przeciwko Anderlechtowi w całkowicie czerwonych strojach. Miało to mieć również aspekt psychologiczny. Jak twierdzi w swojej biografii kolor ten miał oznaczać siłę. Od tej pory media zaczęły nazywać Liverpool – ‘’The Reds”.

Manchester City

Najbardziej popularny przydomek tego klubu to ‘’Obywatele”. Nie kryje się za tym wielka historia, bowiem jest on odniesieniem do członu ‘’City” w nazwie klubu. Obywatelami są również nazywani kibice Manchesteru City. Innym przydomkiem tego klubu jest również ‘’The Blue side of Manchester”. Jest to oczywiste nawiązanie do rywalizacji z Manchesterem United.

Chelsea

Drużyna z Londynu jest nazywana ‘’The Blues”. Przydomek odnosi się oczywiście do koloru strojów i jest używany od lat 50-tych. Jednak ciekawsza historia kryje się za innym przydomkiem, który był utożsamiany ze stołeczną ekipą. Zanim Chelsea była nazywana The Blues, drużyna z Londynu nosiła przezwisko ‘’The Pensioners”, czyli emeryci. Było to związane ze szpitalem Chelsea Hospital, gdzie przebywali weterani wojenni  nazywani Chelsea Pensioners. Ted Drake, będący trenerem tej drużyny w latach 50-tych zmienił przydomek na ‘’The Blues” gdyż poprzedni uważał za niewłaściwy.

Arsenal

Przydomek ‘’The Gunners” został zaczerpnięty z początków historii tego klubu. Został on założony przez pracowników firmy zbrojeniowej Royal Arsenal w Woolwich. Stąd też obecność armaty w herbie klubu. Pierwotny herb Arsenalu był oparty na herbie gminy Woolwich.

Leicester City

Leicester miało w swojej historii różne przydomki. Były nimi The Fossils (skamieliny), czy The Filberts. Jednak ostatecznie przezwiskiem klubu z hrabstwa Leicestershire zostało ‘’The Foxes”. Ma to  związek z polowaniami na lisy, które właśnie tam się odbywa. W 1948 lis stał się elementem herbu klubowego. Wjeżdżając do hrabstwa można nad jego nazwą zobaczyć elementy nawiązujące do tego zwierzęcia.

Brighton

Początkowo obecny klub Michała Karbownika i Jakuba Modera był nazywany ‘’The Dolphins”, czyli delfiny. Było to odniesienie do herbu miasta Brighton, w którym występował ten ssak. Jednak ta nazwa nie przetrwała długo. Podczas jednego z derbowych meczów z Crystal Palace w barze Bo’Sun fani tego klubu śpiewali ‘’Eagles, Eagles”. Kibice Brighton nie pozostali im dłużni i odpowiedzieli, krzycząc ‘’Seagulls, Seagulls”, czyli mewy. Wśród skandujących był dyrektor klubu Derek Chapman. Mewa nie tylko zagościła w przydomku klubu, ale również w jego herbie.

Crystal Palace

Przed połową lat 70-tych Crystal Palace byli nazywani ‘’The Glaziers’’. Było to nawiązaniem do ówczesnej nazwy klubu. W 1973 roku menadżerem klubu został Malcolm Allison. Wówczas zmieniono barwy klubowe na czerwono-granatowe, inspirowane Barceloną. Nowym przydomkiem klubu zostało ‘’The Eagles”. Określenie orły zostało zaczerpnięty od SL Benfica – jednego z najsłynniejszych portugalskich klubów. Ptak ten został również częścią herbu klubowego oraz jego maskotką.

West Bromwich Albion

Historia dlaczego na WBA mówimy ‘’The Baggies, czyli torby jest bardzo interesująca. Istniało kilka teorii. Jedna z nich mówił, że przydomek nadali im kibice Aston Villi, którzy krzyczeli do fanów WBA, iż nadchodzą ludzie w workach. Było to odniesienie do strojów kibiców owego klubu,  którzy pracowali w hutach i  mieli przychodzić na mecze w workowatych spodniach. Inna teoria mówi z kolei o tym, że fani w 1905 roku przynieśli do pubu torby z pieniędzmi, aby uratować klub. Ostatnia historia związana z przydomkiem jest najbardziej prawdopodobna. W 1900 roku stadion WBA, czyli The Hawthorns miał tylko dwa wejścia, po jednym za każdą bramką. Strażnicy, którzy zbierali opłaty za wejściówki wnosili je we workach, przechodząc przez jedno z wejść. Tłum krzyczał wówczas ,,Here come the bag man”.

Newcastle United

Ten klub ma swoje dwa przydomki. Pierwszym jest ‘’The Magpies”, który odnosi się do kolorów na strojach klubowych (są one bliźniaczo podobne do barw srok). Drugim zaś jest ‘’The Toon”. Przezwisko wzięło się z faktu, iż w gwarze Geordies słowo “town” wymawiają jako “toon”.

Leeds United

Leeds są nazywani pawiami, czyli ‘’The Peacocks”. Przydomek ten wziął się od oryginalnej nazwy stadionu czyli Old Peacock Ground oraz baru Old Peacock, którego właścicielem była ta sama osoba.

Tottenham Hotspur

Zespół z północnego Londynu ma dwa przydomki. Pierwszy z nich to oczywiście Spurs, które jest uproszczeniem pełnej nazwy klubu. Drugi z kolei to Lillywhite, odnoszący się do barw klubowych.

Sheffield United

Sheffield jest kolejnym klubem, którego przydomek ma związek z przemysłem. W Sheffield wytwarzane są metalowe sztućce, więc Sheffield United przyjął przezwisko ‘’The Blades’’, czyli ostrza.

Everton

The Toffees słusznie może kojarzyć się ze słodyczami. Na początku istnienia klubu, kibice podczas oglądania meczów swojej drużyny zajadali się smakołykami kupionymi w Ye Ancient Everton Toffee House prowadzonym przez Old Ma Bushell. Z kolei po przenosinach na Goodison Park, tuż za wieżą księcia Ruperta (słynna wieża z herbu klubowego) znajdował się sklep o nazwie Everton Noblett’s. Najsłynniejszym produktem były Everton Mints. Ze względu na te wydarzenia Everton przyjął przydomek The Toffees.  Przed każdym meczem Toffee Lady rozdaje cukierki w ramach podtrzymywania tradycji.

Southampton

Przydomek aktualnego klubu Jana Bednarka nawiązuje do momentu powstania. Na początku bowiem klub ten nazywał się St. Mary’s Church of England Young Men’s Association. Grali w nim w członkowie pobliskiego kościoła.

West Ham United

Klub z Londynu nosi dwa przydomki, ‘’The Hammers” (młoty) i ‘’The Irons’’ (żelaźni). Oba przydomki sięgają początków klubu i wzięły się od pierwszej jego nazwy, czyli Thames Ironworks. Kibice wówczas śpiewali ,,Come on Irons”. Z kolei The Hammers jest nawiązaniem do młotów, które występowały w herbie od początku istnienia klubu.

Po więcej ciekawostek i informacji ze świata sportu zapraszamy na naszą stronę !

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów