lifestyle

Pyrkon 2022 – Powrót króla konwentów

Pyrkon, czyli największy festiwal fantastyki w Polsce powrócił po raz pierwszy od czasów pandemii w roku 2022. Jednocześnie ta edycja okazała się też największą w historii konwentów. Ponad 900 punków, blisko 1000 twórców, 76 gości i prawie 56 tys. uczestników. Impreza porażała skalą, rozmachem i tłumami pełnych pasji uczestników. Wydarzenie tak kolorowe, wielkie i niezwykłe, że samemu można było poczuć się jak w świecie fantasy.

Pyrkon wrócił po ciężkich latach pandemii!

Pyrkon, czyli poznański festiwal fantastyki dziejący się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To nie tylko największy konwent fantastyki w Polsce, ale także jeden z największych w całej Europie. Tegoroczna edycja, która miała miejsce 17-19 czerwca 2022 roku, była szczególnie ważna. Nie tylko Pyrkon obchodził w tym roku swoją 20 edycję, ale także była to pierwsza edycja festiwalu po pandemii covid-19. Jakby tego było mało, w tym roku na Pyrkon przybyło najwięcej uczestników w historii tej imprezy, aż 55 847! Czyni to też tą imprezę największym festiwalem fantastyki na świecie od czasu pandemii. Czym festiwal przyciągnął takie tłumy w tym roku?

 

Pyrkon 2022

Czytaj też: Disney+ już niedługo w Polsce! Co warto oglądać w serwisie Disney Plus?

Pyrkon większy i lepszy niż kiedykolwiek

Pyrkon jak zwykle oferował masę atrakcji kierowanych do najróżniejszych grup fanów. Mieliśmy strefę cosplay, strefę z grami video i planszowymi, czytelnię komiksów, bloki naukowe, poświęcone filmom i serialom, mandze i anime. Przybyło wielu twórców, aby przedstawić swoje rękodzieła, także je sprzedawać. Jest to tak naprawdę czubek góry lodowej – mnogość atrakcji była iście imponująca (więcej na stronie Pyrkon). Ważnym punktem programu była też oczywiście Maskarada, czyli konkurs cosplay.

Czytaj też: Dziedzictwo Stranger Things mierzy się ze spadkiem formy – recenzja 1. części 4 sezonu

Pyrkon

Nie mogło zabraknąć gości. Nazwiska, jakie udało się tutaj zebrać były imponujące, nawet jak na standardy Pyrkonu. W tym roku przyszło aż 76 gości, w tym najwięcej zza granicy w historii Festiwalu. Szczególnie dużo powodów do radości mieli fani literatury. Z różnych zakątków świata przybili prestiżowi pisarze, tacy jak Rebecca F. Kuang, Graham Masterton, Samantha Shannon, ale także popularni Polscy autorzy jak Andrzej Pilpiuk, czy Wojciech Siudmak. Poza tym fani komiksów mieli okazję spotkać się z takimi autorami jak Agnieszka Kamieńska, Bartosz Sztybor, czy Piotr Bednarczyk. Na festiwal przybyła także grupa filmowa Darwin, ale także znani vlogerzy jak Radosław Pisula, lub Julian Jeliński.

Pyrkon

Ciepła atmosfera, dosłownie i w przenośni

Urokiem konwentu była jak zwykle bardzo pozytywna atmosfera, jaką budują wszyscy uczestnicy i organizatorzy. To okazja, aby pasjonaci najróżniejszych dzieł popkultury, nawet najbardziej ekscentryczni i niszowi, moli spotkać podobnych sobie i się dzielić swoją pasją. Nawet jeżeli podczas imprezy było aż kilkadziesiąt tysięcy uczestników, wszyscy traktowali siebie z ogromną dozą sympatii i solidarności. Organizatorzy dbali, aby alkohol był spożywany tylko w określonych punktach, panował porządek podczas najróżniejszych wydarzeń, a uczestnicy w pełni mieli tego świadomość i chętnie się dostosowali. Każdy z uczestników otrzymywał przy wejściu wejściówkę na smyczy, bon na darmową puszkę Red Bule’a, czytelny, kolorowy przewodnik po festiwalu i dużą, pięknie zdobioną kostkę do gry. Dzięki temu, pomimo tłumów i masy atrakcji, nie można było się zgubić.

Czytaj także: Doktor Strange w multiwersum obłędu – Marvel spotyka Martwe zło

Pyrkon

Pyrkon

Niestety istnieją czynniki, których organizatorzy nie byli w stanie przewidzieć, nawet popularności własnego konwentu. Ogromna ilość uczestników przyczyniła się do długich kolejek – zarówno do odebrania wejściówek, jak i do najróżniejszych prelekcji, czy spotkań z autorami. Sprawiło to też, że nie starczyło zawsze miejsca dla masy ludzi na różne wydarzenia, szczególnie jeśli chodzi o Maskaradę. Oliwy do ognia dorzucała także nieznośnie wysoka temperatura, jaka dochodziła w tym roku w Poznaniu, która potrafiła sięgnąć nawet do 37 stopni. Chociaż organizatorzy próbowali, co mogli, aby załagodzić sytuację. Maskaradę można było oglądać także na ekranach poza salą, kontrolowano, aby w kolejkach nie panował bałagan, wszędzie można było natknąć się na wolontariuszy (tzw. gżdacze) gotów pomóc. Także co krok można było natknąć się na punk Red Bule wymieniający się napojami za bony.

PyrkonPyrkonPyrkon

Pyrkon 2023

Na samym końcu festiwalu, czyli podczas oficjalnego zamknięcia, 19 czerwca o godzinie 16 organizatorzy podzielili się ciekawymi informacjami. Oficjalnie ogłosili już kolejną edycję Festiwalu, mającą mieć miejsce 16-19 czerwca 2023 roku, przedsprzedaż ruszającą już następnego dnia (czyli 20 czerwca), a nawet pierwszego gościa, czyli popularną pisarkę fantasy, Victorię E. Schwab.

Pyrkon

Podsumowanie

Pyrkon 2022 dla mnie, jako fana fantastyki był pierwszym, prawdziwym poczuciem powrotu „normalności” po pandemii koronowirusa. Ponownie mogłem przypomnieć sobie tę skalę, dziecięcą frajdę, ekscytację dzieloną razem z innymi, podziwiać ten świat skąpany w blichtrze i pasji.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów