W ostatnich latach Netflix zalał swoich odbiorców falą filmów dla nastolatków, które prześcigały się w coraz to bardziej skomplikowanych historiach miłosnych. Jednak większość z nich nie zaskoczyła pod względem rozwiązań castingowych czy poruszanych schematów. Mimo, że Netflix szczyci się progresywnością i inkluzywnością, w obszarze filmów dla nastolatków jest winny powtarzanych stereotypów i wątków znanych nam od czasów Sixteen Candles czy She’s All That. W dzisiejszym rankingu proponujemy alternatywne zestawienie filmów z gatunku „coming-of-age”, które warto znać wchodząc w dorosłość.
1. Juno (2007)
Ta kultowa opowieść o nastolatce zachodzącej w ciążę to przede wszystkim słodko-gorzki komentarz na temat dorastania oraz problemów związanych z wchodzeniem w dorosłość. 16-letnia Juno “wpada” ze swoim chłopakiem i nie do końca wie jak ma sobie poradzić w nowej sytuacji. Co ciekawe, dziewczyna szybko podejmuje decyzję o adopcji i resztę ciąży spędza bez większych dramatów. Jednak to dorośli staną na drodze jej bezstresowego dorastania, gdyż to właśnie oni w tym filmie przejmują rolę niedojrzałych, niezdecydowanych i nie do końca gotowych na ustatkowane życie.
Podczas gdy co drugi bohater filmów z gatunku Teen Movie próbuje na siłę przekroczyć próg dorosłości, Juno pomimo zetknięcia się z tym światem w czasie ciąży postanawia pozostać nastolatką i cieszyć się dzieciństwem jak długo to możliwe. Komedia Jasona Reitmana przedstawia perspektywę zarówno nastolatków, jak i dorosłych, którzy w wyniku nostalgii za czasami dzieciństwa sami nie potrafią pogodzić się z przemijaniem, co czyni Juno filmem uniwersalnym i odpowiednim dla różnych grup wiekowych.
Sprawdź również: Jak młodzi ludzie pomagają uchodźcom, czyli Generacja Z a wojna
2. Lady Bird (2017)
O Lady Bird głośno było jeszcze nie tak dawno temu za sprawą aż pięciu nominacji do Oscara, między innymi w kategorii dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej oraz za Najlepszą Reżyserię. Autorski film Grety Gerwig pokazał znaną już wszystkim historię o dorastaniu w zupełnie nowym świetle.
O ile historia Lady Bird nie wnosi nic nowego do gatunku Teen Movie, o tyle autorska wizja Grety Gerwig jest czynnikiem wyróżniającym ten film na tle innych. Autorce udało się bowiem stworzyć główną bohaterkę, która stanowi doskonałą reprezentację nastoletnich dziewcząt w kinie. Z artykułu Newsweeka „What Greta Gerwig’s 'Lady Bird’ Gets Absolutely Right about Teen Angst„ możemy się dowiedzieć, że Gerwig oparła swój scenariusz na własnym pamiętniku, który prowadziła w okresie dojrzewania. To właśnie sprawia, że dialogi w Lady Bird wydają się tak autentyczne i perfekcyjnie odzwierciedlają nastoletnie poczucie niezrozumienia i ogólnej beznadziei oraz zawodu światem. Lady Bird to postać, która mówi na głos to, co każdy z nas zawsze myślał, ale nie był w stanie wyrazić, będąc wkurzonym nastolatkiem.
3. Moja Łódź Podwodna (2010)
Ten brytyjski komediodramat z 2010 roku to debiut reżyserski Richarda Ayoade, komika i aktora znanego z serii The IT Crowd. Opowiada on o życiu Oliviera Tate’a, 15-latka zamieszkującego południową Walię. Niezbyt popularny, jednak pewny siebie i świadomy swoich wartości chłopak zmaga się z pierwszą miłością, kryzysem w małżeństwie rodziców oraz z nowym sąsiadem, którego określa mianem “Ninja”. Oliver często wyobraża sobie, że jego życie to film, co możemy zaobserwować w sposobie narracyjnym filmu oraz niekonwencjonalnym rozwiązaniom montażowym.
Postać Olivera Tate’a wnosi do gatunku coś nowego, ponieważ nie pasuje do żadnego ze stereotypów nastolatka pokazywanych w kinie głównego nurtu. Submarine to film, który nie jest zorientowany na konkretną grupę odbiorców, ponieważ jego główny bohater nie jest zaszufladkowany w żadnej stereotypowej roli. Perełka dla fanów muzyki Alexandra Turnera oraz estetów lubujących się w przepięknych kadrach niczym z klipu muzycznego. Art-housowy vibe nadany przez ambitnego Richarda Ayoade sprawia, że Submarine wychodzi z ram filmu dla nastolatków i nadaje mu zupełnie inny wymiar.
Sprawdź również: Nowl wspiera bezpośrednią pomoc Ukrainie – razem możemy więcej
4. Najlepsze Najgorsze Wakacje (2013)
Coś dla fanów Sama Rockwella i Steva Carrela. Film opowiada o nieśmiałym i nieco niezręcznym chłopcu Dunkannie, który po raz pierwszy ma spędzić wakacje w towarzystwie nowego partnera swojej matki (Carrel). Z początku beznadziejna sytuacja zmienia się w lato pełne wrażeń, głównie za sprawą nowo poznanego przyjaciela, Owena (Rockwell). Film miał swoją premierę podczas festiwalu filmów niezależnych Sundance Festival w 2013 roku i mimo że nie zdobył wielkiej popularności wśród polskich widzów, jest zdecydowanie jednym z lepszych pozycji wśród filmów o dorastaniu.
Najlepsze Najgorsze Wakacje to przykład filmu niezależnego, który nie stawia na wysokobudżetowe rozwiązania, a raczej na prosty scenariusz z mądrymi dialogami. Film ten odbiega od schematów i traktuje swojego nastoletniego bohatera poważnie, nie wyśmiewając absurdów nastoletniego życia. To typowo “feel-good-movie”, którego seans sprawi, że zapomnicie na moment o wszelkich troskach.
5. Charlie (2012)
Główny bohater filmu to przechodzący trudny okres Charlie, bardzo wycofany jednak otwarty na przyjaźń 15-latek. Film opowiada o jego niecodziennej przyjaźni z nowo poznanymi Patrickiem i Sam – nieco ekscentrycznym przybranym rodzeństwem z zamiłowaniem do dobrej muzyki i teatru. Wspólnie z nimi chłopak odkrywa smaki nastoletniego życia i powoli godzi się z wejściem w dorosłość. Trauma z przeszłości Charliego daje jednak o sobie znać i burzy zbudowane poczucie bezpieczeństwa. Chłopak musi się zmierzyć z przeszłością i mimo młodego wieku doświadczyć zarówno poczucia straty, winy i niesprawiedliwości. Mimo wątków dramatycznych film ten ma bardzo pozytywny przekaz i nie jest zbyt ciężki w odbiorze.
Dodatkową zaletą filmu jest jego świetny casting: w rolę najlepszych przyjaciół głównego bohatera wcielają się Emma Watson i Ezra Miller, a w roli nauczyciela angielskiego, który staje się dla Charliego nie tylko mentorem, ale i spowiednikiem możemy zobaczyć wspaniałego Paula Rudda. Aż trudno uwierzyć, że film ten kończy tym roku 10 lat!
Sprawdź również: Koncerty w Polsce w 2022 roku