Sport Sporty walki

Ranking polskich zawodników MMA w 2020 roku

Jak wszędzie, również w MMA rok 2020 dał się wszystkim we znaki. Jak w tym trudnym roku radzili sobie biało-czerwoni fighterzy? Styczeń to nie tylko miesiąc dający początek nowemu rokowi, ale również wszelkim podsumowaniom oraz zestawieniom. Zapraszamy do rankingu polskich zawodników MMA.

MMA doświadczyło trudów idących w parze z ciężką sytuacją na świecie. Odwołane imprezy, puste trybuny oraz częste zmiany terminów lub miejsc to był chleb powszedni. Na szczęście federacje organizujące gale, wzięły się w garść i podjęły walkę o zaspokojenie potrzeb fanów na całym globie, a wydarzenia ostatecznie zaczęły się odbywać. Polscy fani MMA mogą być zadowoleni z rodzimej sceny w 2020 roku. Zawodnicy znad Wisły odcisnęli swoje piętno w bardzo widoczny sposób, dzięki czemu umocnili swoje pozycje w światowych organizacjach. Reprezentanci Polski stoczyli walki, które na długo pozostaną w sercach widzów MMA.

 

Ranking polskich zawodników MMA roku 2020

Kategoria ciężka

1. Marcin Tybura

Marcin Tybura, czyli najlepszy polski reprezentant wagi ciężkiej. Zaliczył znakomity, by nie powiedzieć, wymarzony rok. Marcin stoczył dla UFC aż 4 pojedynki. Już ten fakt mógłby wydawać się imponujący, jednak popularny „Tybur” postanowił pójść krok dalej i wszystkie występy zakończył zwycięstwami. Aż 3 z 4 walk Polak wygrał przez jednogłośne decyzje.. W ostatniej swojej walce w 2020 roku Tybura pokonał w dobrym stylu, znanego Grega Hardego, co pozwoliło mu jeszcze bardziej zaistnieć na światowej scenie MMA. Relację z walki możecie przeczytać w tym tekście. Aktualnie Marcin znajduje się na 15 miejscu w rankingu wagi ciężkiej UFC.

2. Daniel Omielańczuk

3. Michał Kita

4. Szymon Bajor

5. Michał Andryszak

 

Kategoria półciężka:

1. Jan Błachowicz

Jan Błachowicz -ranking polskich zawodników MMA nie mógł zawierać bardziej oczywistej pozycji. „Cieszyński książę” był na językach fanów sportów walki na całym globie. Janek na początku roku podczas gali UFC on ESPN+ 25 w pięknym stylu zrewanżował się na Coreyu Andersonie, którego znokautował spektakularnym prawym sierpowym. Najlepsze miało jednak dopiero nadejść po tym, gdy pas wagi półciężkiej został bez właściciela. Błachowicza zestawiono z Dominickiem Reyesem podczas gali UFC 253, gdzie to właśnie złoto kategorii do 93 kg było na szali. Stawiany w pozycji zdecydowanego underdoga Błachowicz, bez skrupułów i wątpliwości pokonał rywala, dzięki czemu został pierwszym Polakiem dzierżącym pas największej organizacji na świecie.

2. Tomasz Narkun

3. Marcin Wójcik

4. Michał Oleksiejczuk

5. Łukasz Sudolski

 

Kategoria średnia:

1. Krzysztof Jotko

Krzysztof Jotko stoczył w 2020 roku jeden pojedynek, a zarazem trzynasty w swojej karierze w UFC. Weteran kategorii średniej pokonał Eryka Andersa, pokazując przy tym jak świetnie wyszkolonym technicznie jest zawodnikiem. Jotko świetnie prezentował się w stójce, doskonale działał w defensywie i udowodnił, że nikomu nie da się łatwo sprowadzić do parteru. Krzysiek miał stoczył jeszcze jedną walkę w 2020, niestety plany pokrzyżowała kontuzja palca u nogi. Polak okazał się być również zawodnikiem z najwyższym czynnikiem procentowym obaleń w historii UFC w swojej kategorii wagowej. 

2. Bartosz Fabiński

3. Mamed Khalidov

4. Rafał Haratyk

5. Piotr Strus

 

Kategoria półśrednia:

1. Daniel Skibiński

Daniel Skibiński w 2020 roku stoczył jeden pojedynek dla organizacji Babilon MMA, w której po raz drugi skutecznie obronił pas wagi półśredniej. Na sierpniowej gali pokonał on Izraelczyka Kirila Medvedoskyego przez efektowny nokaut techniczny. Tym samym popularny “Skiba” odniósł swoją dziesiątą victorię z rzędu i poważnie puka do drzwi UFC, a w naszym rankingu zawodników MMA kategorii półśredniej znalazł się na 1 miejscu .

2. David Zawada

3. Andrzej Grzebyk

4. Robert Bryczek

5. Krystian Kaszubowski

 

Kategoria lekka:

1. Mateusz Gamrot

Mateusz Gamrot – trzy pojedynki w tym roku, które “Gamer” stoczył dla dwóch organizacji skończyły się finalnie bilansem 2:1. Zaledwie w przeciągu 2 miesięcy wygrał dwa pojedynki w KSW tym samym broniąc po raz kolejny pasa kategorii lekkiej tej organizacji. Po wypełnieniu kontraktu w październiku stoczył debiutancką walkę dla UFC. Był to bardzo bliski i kontrowersyjnie przegrany pojedynek. Mateusz Gamrot to jednak nadal niekwestionowany TOP 1 jeżeli chodzi o ranking polskich zawodników w swojej wadze.

2. Mateusz Rębecki

3. Marian Ziółkowski

4. Borys Mańkowski

5. Maciej Kazieczko

 

Kategoria piórkowa:

1. Daniel Rutkowski

Daniel Rutkowski, czyli “Rutek” w kategorii do 65,8 kg stoczył jeden pojedynek. Była to udana obrona pasa kategorii piórkowej po przez jednogłośną decyzję na gali MMA FEN 31. Po za tym Rutkowski wygrał na gali Babilon MMA z niemieckim zawodnikiem kategorii lekkiej Rene Runge.

2. Kacper Formela

3. Dawid Śmiełowski

4. Robert Ruchała

5. Adrian Zieliński

 

Kategoria kogucia:

1. Sebastian Przybysz

Ranking polskiego najlepszego zawodnika kategorii koguciej w roku 2020 otwiera Sebastian Przybysz. Wygrał on, nokautując w eliminatorze Jakuba Wikłacza. Dostał za to nagrodę za nokaut wieczoru. Podczas KSW 57 ogłoszono jego starcie z Antunem Racićiem o pas kategorii koguciej.

2. Damian Stasiak

3. Paweł Polityło

4. Sebastian Romanowski

5. Jakub Wikłacz

 

Ranking Kobiet bez podziału na kategorie wagowe:

1. Joanna Jędrzejczyk

Polka brała udział w jednym pojedynku, który niestety przegrała. Wydawać by się mogło, że nie jest to statystyka, która pozwala na umiejscowienie Joanny w topce. Bądźmy szczerzy. Żaden ranking polskich zawodników nie będzie kompletny bez Królowej polskiego MMA. Popularna „JJ” odbyła nieprawdopodobny bój z Zhang Weili. Według wielu był to najlepszy pojedynek minionego roku, a istnieje również opinia, że to jedna z najlepszych walki w historii MMA. Nieprawdopodobnie krwawa, wyniszczająca i równa walka zakończyła się niejednogłośną decyzją na korzyść Chinki. Werdykt ten wciąż pozostaje obiektem dyskusji, co daje nadzieję na rewanż, który niewątpliwie ma predyspozycje do bycia walką wieczoru jednej z numerowanych gal UFC. Joanna Jędrzejczyk pokazała się z rewelacyjnej strony, postawiła niebotyczny opór rywalce, ocierając się przy tym o zwycięstwo i ponowne zdobycie pasa.

2. Karolina Kowalkiewicz

3. Justyna Haba

4. Ewelina Woźniak

5. Karolina Wójcik

 

Czy zgadzacie się z takim wyborem? Kto waszym zdaniem zasługuję na szczególne wyróżnienie? Kogo zabrakło w tym zestawieniu, a kto nie powinien być wyróżniony? Czekamy na Wasze komentarze. Wszystkich fanów MMA zapraszamy do lektury analiz i opisów najważniejszych wydarzeń w polskim MMA na Nowl Sport.

Autorzy rankingu: Adrian Gawrychowski oraz Adrian Gnieciecki

1 Comment
  1. Lonedyk 2 lata ago
    Reply

    Nie ma Mańkowskiego, trochę lipa. Tak to git do boju Janooo

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów