Inne Sport

Skoki narciarskie a koronawirus

Już dziś rozpoczyna się 42. edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Będzie to zdecydowanie bardzo specyficzny sezon. Przede wszystkim ze względu na pandemię koronawirusa, która całkowicie uniemożliwiła kibicom przybycie na skocznię. Które konkursy skoków zostały odwołane? Co nas czeka w tym sezonie?

Odwołany konkurs skoków z powodu COVID-19

Z powodu wzrostu liczby zakażeń na koronawirusa już teraz odwołany został Puchar Świata w Sapporo, który miał odbyć się 6-7 lutego 2021 roku. Zagrożona jest też próba przedolimpijska na chińskiej skoczni w Zhangjiakou tydzień później. Przy okazji wprowadzono dodatkowe reguły, które mają na celu uniknięcie kwarantanny po powrocie z zawodów.

Nowy dyrektor Pucharu Świata

Z tych mniej nieprzyjemnych zmian sezon 2020/21 to pierwszy pod dyrekcją Sandra Pertilego, który zastąpił na stanowisku dyrektora skoków narciarskich legendarnego Waltera Hofera. Jego ambitne plany na przyszłość budzą wielkie nadzieje na dalszy rozwój dyscypliny. 

Start sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich

W ten weekend po raz czwarty karuzela Pucharu Świata rusza w Wiśle na skoczni Malinka. Według przedskoczków, którzy w środę testowali obiekt, jest ona znakomicie przygotowana. Pojawił się śnieg, ale… tylko na zeskoku. Wokół nadal panuje jesienny klimat. 

Mamy kilka bardziej lub mniej ważnych nieobecności. Nie przyjechali Finowie, którzy w trosce o zdrowie zrezygnowali z przyjazdu do Polski. W drużynie włoskiej pojawił się koronawirus, więc reprezentanci Italii musieli również odpuścić start w Wiśle. Pozostałe drużyny jednak zdecydowały się na wystawienie swoich zawodników. I to tych najlepszych.

Polska kadra skoczków 2020/2021

Polacy startują w 12-osobowym składzie (Stoch, Kubacki, Żyła, Wolny, Kot, Hula, Zniszczoł, Murańka, Wąsek, Stękała, Pilch, Krzak). W Pucharze Śswiata zadebiutował 20-letni Jarosław Krzak, który w ostatnim czasie prezentował dobrą dyspozycję i „wygryzł” ze składu równie obiecującego 19-latka – Kacpra Juroszka. Debiutant jednak nie przebrnął kwalifikacji – 60. miejsce na 64 skoczków. I to jako jedyny.

Po wczorajszych kwalifikacjach możemy być pewni, że Polacy powalczą na Malince o podium. Wygrana Stocha oraz miejsca Kubackiego i Żyły w pierwszej dziesiątce eliminacji budzą ogromne nadzieje przed dzisiejszą drużynówką. Skład reprezentacji uzupełni Klemens Murańka, który świetnie zaprezentował się w treningach, ale w kwalifikacjach skoczył nie do końca udanie (28. miejsce).

Czuję się mocny. Wiem, że stać mnie na dobre skoki. Do każdego sezonu przygotowuję się tak samo. Poprzednie również ciężko przepracowałem, ale teraz lepiej wyglądam od strony mentalnej” – wspomina Murańka w wywiadzie dla skijumping.pl.

Pozostali Polacy spisali się równie przyzwoicie. 17. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, 18. był Andrzej Stękała, 33. – Paweł Wąsek, 35. – Jakub Wolny, 44. – Stefan Hula, 45. – Tomasz Pilch, a ostatnie miejsce dające awans do konkursu (50.) – Maciej Kot. Podium poza Kamilem Stochem uzupełnił Japończyk Yukiya Sato i Markus Eisenbichler z wyraźną stratą do Polaka.

Kto jest faworytem dzisiejszej drużynówki w dobie koronawirusa?

Oprócz wspomnianych Polaków mocni będą na pewno Niemcy, którzy wystawili czwórkę, która w kwalifikacjach znalazła się w najlepszej dwudziestce (Schmid, Geiger, Leyhe, Eisenbichler). Nie możemy zapominać o Austriakach, którzy pod wodzą nowego trenera, byłego fenomenalnego skoczka – Andreasa Widhoelzla, będą próbowali nawiązać do najlepszych czasów, gdzie Gregor Schlierenzauer (którego nota bene na starcie dzisiaj zabraknie), Thomas Morgenstern, Andreas Kofler czy Wolfgang Loitzl robili co chcą z „resztą świata” (wystartują w składzie: Hayboeck, Aschenwald, D. Huber, Kraft) oraz Norwegach (Johansson, Lindvik, Tande, Granerud), których wyniki z kwalifikacji pokazują, że spokojnie wchodzą w sezon. Ale Norwegowie jak zwykle, nieważne, jak zaczynają, ważne, jak zakończą.

A więc jesteście gotowi?

Zaczynamy już dziś konkursem drużynowym o 16:00. Transmisja w TVP 1, TVP Sport i Eurosport 1. Jutro zaś wyłoniona we wczorajszych kwalifikacjach 50-tka zaprezentuje się indywidualnie.

Poniżej pełny program zawodów:

Sobota, 21.11.2020
15:00 – Seria próbna
16:00 – Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 22.11.2020
15:00 – Seria próbna
16:00 – Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Bądź z nami na bieżąco – Nowl Sport.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów