Ekologia

Smog ­— powodem większej umieralności na świecie?

Według analiz specjalistów coraz więcej osób w Polsce i na świecie umiera przez smog. Jest to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Jeśli nic z tym nie zrobimy, może nie być odwrotu. Czy smog faktycznie ma tak ogromny wpływ na zdrowie i życie nas wszystkich?

Zanieczyszczenie powietrza, na czym polega?

Zanieczyszczenia powietrza to substancje znajdujące się w powietrzu, ale niebędące jego naturalnymi składnikami lub takie, które występują w nim, ale w stężeniu przekraczającym średnie wartości naturalne. Jedne ze źródeł zanieczyszczeń  to źródła antropogeniczne. Są one spowodowane działalnością człowieka, która polega na pośrednim lub bezpośrednim wprowadzeniu w różnych ilościach substancji szkodliwych, negatywnie wpływających na klimat, środowisko, oraz przede wszystkim zdrowie i życie ludzi.

 

Stan jakości powietrza w Polsce i na świecie możesz sprawdzić na stronie airly.org

 

Czym w ogóle jest smog?

Smog jest zjawiskiem powstającym na skutek silnego skumulowania się zanieczyszczeń w atmosferze. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: siarkowy i fotochemiczny. Smog siarkowy powstaje poprzez nagromadzenie tlenków siarki i węgla, pyłów i sadzy w powietrzu atmosferycznym. Smog fotochemiczny tworzy się w rezultacie oddziaływania promieni słonecznych na tlenki azotu rozproszone w powietrzu.

 

Sprawdź także: Piotr Romanowski: Lęk obudził we mnie aktywizm [reportaż]

 

Jaki wpływ na ludzki organizm ma smog?

Ze względu na porównywalną ilość wdychanego powietrza, a masę wypijanej wody i żywności dostarczanej do organizmu nawet niewielkie stężenie trujących substancji jest szkodliwe, co więcej może skutkować to poważnym zatruciem, a w najgorszym wypadku śmiercią. Skutkami zdrowotnymi smogu są np. problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne i lękowe, obumieranie komórek nerwowych, zwiększone ryzyko zawału i niewydolności serca, choroba niedokrwienia, niedotlenienie mózgu, choroby układu oddechowego, astma, pylica, zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc itd.

 

Umieralność w Polsce i na świecie spowodowana smogiem.

Z danych statystycznych na 2019 rok wynika, że przez smog zmarło ok. 50 tys. osób w Polsce, natomiast na świecie  ponad 6 mln. Są to niezwykle przerażające liczby. Mogłoby się wydawać, że gorzej już być nie może? A jednak! Stan ofiar śmiertelnych podany na początku 2021 roku pokazuje, w jak szybkim tempie postępują skutki coraz większego smogu. W Polsce jest to prawie 100 tysięcy, a na świecie ponad 7 milionów.

 

Sprawdź także: Nowy porządek — Europejski Zielony Ład

 

Co można zrobić, by ograniczyć działalność smogu?

Można na przykład:

  • Zmienić klasyczne piece, tzw. kopciuchy, np. na piece gazowe.
  • Zmienić środek transportu z samochodu, np. na komunikację miejską lub rower.
  • Sadzić dużą ilość roślin, drzew.

 

Jak widać, nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Smog już teraz jest ogromnym zagrożeniem dla wszystkich ludzi, a będzie jeszcze większym, jeżeli nie podejmiemy potrzebnych działań w kierunku jego eliminacji i skutków niesionych wraz z nim.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów