1. Ekologiczna choinka – żywa czy sztuczna
Badania pokazały, że sztuczną choinkę trzeba by wykorzystywać przez 20 lat, aby jej wpływ na środowisko był mniej negatywny niż zakup żywego drzewka. Inne statystyki ujawniły, że każdego stycznia 7 milionów żywych choinek jest wyrzucanych.
Ekologicznym rozwiązaniem może być wypożyczenie choinki. Wiele firm proponuje taką usługę w pakiecie z dostawą i odbiorem drzewka od klienta. Niejednokrotnie istnieje możliwość wypożyczenia ozdób świątecznych w tym samym miejscu.
Oryginalnym pomysłem jest wybór dekoracyjnej choinki wykonanej z metalu lub drewna. Nie tylko stanowi ona interesujący element wystroju wnętrz, ale także można z niej korzystać przez wiele lat.
Najważniejsze jednak to nie wyrzucać. Jeśli macie już w domu sztuczną choinkę, korzystajcie z niej! Jeżeli kupiliście żywe drzewko, po okresie świątecznym nie wynoście go na zewnątrz, ale poszukajcie punktów recyklingu.
Jeśli nadal zastanawiasz się jaką choinkę kupić – więcej przeczytasz w naszym poprzednim artykule!
2. Jakie prezenty podarować
Podczas kupowania prezentów, warto wybierać rzeczy oznaczone ekologicznymi certyfikatami takimi jak: Fairtrade, Rainforest Alliance, Scientific Certification Systems (SCS), Forest Stewardship Council (FSC), Energy Star, Palm Oil Free. Należy także zwracać uwagę, czy wybrane przez nas produkty nie zwierają plastiku.
Kolejnym pomysłem na bardziej ekologiczne Boże Narodzenie będą prezenty zachęcające do działania w duchu zero-waste – wielorazowe woskowijki do pakowania żywności czy metalowe ozdobne butelki na wodę.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj nasz artykuł o eko prezentach!
3. Jak ekologicznie pakować prezenty
Wiele świątecznych papierów do pakowania zawiera elementy, których nie można poddać recyklingowi – folię, brokat czy plastik. Aby sprawdzić, czy wasz papier nadaje się do recyklingu, warto wykonać test zgniecenia (ang. scrunch test). Wystarczy zgnieść papier w rękach, a następnie puścić. Jeśli papier zachowuje kształt, który mu nadano – można poddać go recyklingowi; jeśli sam się rozwija – prawdopodobnie zawiera elementy, których nie da się odzyskać.
Warto wybierać gładkie papiery pochodzące z recyklingu. Zużycie plastiku dodatkowo zmniejszymy, zastępując taśmę klejącą sznurkiem lub wstążkami. Innym rozwiązaniem może być pakowanie prezentów w tkaniny. Potrzebne do tego są kwadratowe kawałki materiałów, które pozyskamy z np. z niechcianych szalików i chust.
Jeśli chcesz zgłębić techniki pakowania prezentów w tkaniny – przeczytaj o tym pod tym linkiem!
4. Ekologiczne kartki świąteczne, które można zasadzić!
Tradycja wysyłania świątecznych życzeń pocztą jest coraz mniej popularna. Dla tych jednak, którzy lubią dzielić się magią Świąt w ten sposób, mamy ekologiczne rozwiązanie.
Na rynku pojawiły się biodegradowalne karty z nasionami zamkniętymi między warstwami papieru. Po okresie świątecznym wystarczy namoczyć kartkę, umieścić ją w doniczce i czekać aż nasza roślina zakwitnie!
5. Świąteczny wieniec w duchu zero-waste
Przede wszystkim należy unikać wieńców z plastikowymi i brokatowymi elementami. Po zużyciu nie można poddać ich recyklingowi. Co więcej, zawieszone na zewnątrz, będą stanowić zagrożenie dla ptaków i dzikich zwierząt.
Warto wybrać wieńce wykonane ze świeżych, sezonowych roślin. Jeszcze bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie własnoręczne wykonanie ozdoby z tkanin. Wieniec świąteczny w takim wydaniu posłuży wiele lat. Wykorzystanie materiałów, które już mamy w domu i powstrzymanie się od zakupów, będzie kolejnym krokiem w stronę bardziej ekologicznych Świąt Bożego Narodzenia.
Jeśli interesuje Cię świąteczne DIY – sprawdź jak wykonać ekologiczny wieniec!
6. Kalendarz adwentowy na lata
Zamiast co roku kupować nowy, lepiej zainwestować w jeden, który będzie nam służyć przez kilka lat. Kalendarz można wykonać z drewna lub złożyć z dekorowanych skarpet. W takiej formie będzie także idealną ozdobą pomieszczenia. Do wypełnienia kalendarza warto wykorzystać słodycze przygotowane w domu. Pozwoli to dodatkowo ograniczyć zużycie plastiku.
7. Energooszczędne lampki świąteczne
Według statystyk, światełka LED zużywają do 95% mniej energii niż tradycyjne lampki i działają do 100 000 godzin. Świecenie 500 tradycyjnych lampek przez 30 dni kosztowałoby 18 000$, podczas gdy cena dla żarówek LED wyniosłaby 0,19$.
Jeśli ma się taką możliwość, warto rozważyć zasilanie dekoracji świątecznych energią słoneczną. Nie tylko będzie to w zgodzie z myślą ekologicznych Świąt Bożego Narodzenia, ale także z korzyścią dla naszego portfela.
Dobrze pamiętać także o wyłączaniu światełek na noc zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zostawianie ich zapalonych, gdy wszyscy śpią, jest niczym innym jak marnowaniem energii i pieniędzy.
8. Staraj się nie wyrzucać!
Na koniec najważniejsza wskazówka – zanim cokolwiek wyrzucisz, zastanów się, czy nie dałoby się tego ponownie wykorzystać.
Warto zbierać papier po prezentach czy ozdobne torebki i zachować je na kolejne lata. Kartek z życzeniami można z kolei użyć jako świątecznych ozdób na choinkę.
Każda zmiana zaczyna się od drobnych decyzji i rozwiązań, które wprowadzamy we własnym domu. Sprawmy, aby najbliższe tygodnie upłynęły pod hasłem ekologicznego Bożego Narodzenia!