Ekologia

Strefa czystego transportu w Krakowie – darmowe dwuletnie bilety na komunikację

Po tym, jak Kraków poradził sobie z wymianą pieców, czas na dalsze działania, które mają doprowadzić do bycia bardziej ekologicznym miastem. Do końca 2022 roku miasto ma wprowadzić Strefę Czystego Transportu (SCT). To kolejny krok do walki ze smogiem, który jest szkodliwy dla ludzi oraz przyrody i staje się negatywną wizytówką miasta. Sprawdzamy na czym dokładnie polega inicjatywa miasta i co szczególnie warto o niej wiedzieć.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie – geneza projektu

Strefy Czystego Transportu to wcale nie jest coś nowego. Takie rozwiązania funkcjonują w ponad 250 miastach w Europie. Na podstawie Londynu, który był jednym z pierwszych miast z SCT, można śmiało stwierdzić, że tego typu projekty mają sens i realnie pomagają zwalczać smog.

W stolicy Wielkiej Brytanii zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla spadły o 40%. Według Wojewódzkiego Programu Ochrony Powietrza, Strefa Czystego Transportu w Krakowie ma powstać wewnątrz drugiej obwodnicy. Wszelkie rozporządzenia dla województwa małopolskiego zostały stworzone na podstawie Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych z dnia 2 grudnia 2021 roku. Obecnie trwają prace nad określeniem norm, które ustają sposoby poruszania się do SCT.

 

Sprawdź także: Smog ­— powodem większej umieralności na świecie?

 

Które samochody emitują najwięcej zanieczyszczeń?

W 2019 roku w Krakowie zostały przeprowadzone badania, z których wynika, że 12% samochodów emituje połowę wszystkich zanieczyszczeń spowodowanych przez te maszyny. Głównie są to najstarsze auta z silnikiem diesla, które nie posiadają filtrów DPF i emitują duże ilości pyłów oraz tlenków azotu. Silniki wyprodukowane po 2006 roku są nieco bardziej ekologiczne.

Ogółem samochody odpowiadają za 30% pyłów, którymi oddychają na co dzień mieszkańcy Krakowa. Z tych powodów miasto chce ograniczyć ruch najbardziej szkodliwych dla powietrza aut. Na obecnym, wczesnym etapie projektu, mieszkańcy mogą wyrażać swoje spostrzeżenia odnośnie do planowanych zmian, aby wspólnie z władzami miasta wprowadzić je w życie.

 

Sprawdź także: Ekologiczny wegański brokat – nowe odkrycie naukowców

 

Działania miasta zachęcające mieszkańców do odstawienia auta

Mieszkańcy SCT w Krakowie mogą liczyć na okres przejściowy dla wprowadzonych zmian. Natomiast dokładne informacje na ten temat są w trakcie ustalania. Jednak na pewno jedną z pierwszych propozycji dla osób, które zdecydują się rezygnację z prowadzenia samochodu, jest otrzymanie darmowego dwuletniego biletu do korzystania z komunikacji miejskiej na terenie Krakowa.

W dalszych planach jest wspieranie osób, które interesują się sportem i są fizycznie aktywne. Ci mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do zakupu roweru z elektrycznym wspomaganiem.

Kraków ma ogromne wyzwanie przed sobą, jednak jest to osiągalny cel. Czy mieszkańcy będą chętnie współpracować z władzami miasta we wspólnym zwalczaniu smogu? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.

 

Sprawdź także: Nowy porządek – Europejski Zielony Ład

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów