Piłka nożna Sport

Świąteczne granie na Wyspach-Boxing Day w Premier League

Pamiątka przyjścia Chrystusa na świat, dla większości ludzi to czas spotkania z rodziną, odpoczynku od codziennych obowiązków oraz możliwość kilkudniowej rezygnacji z diety. Jednak, nie dla piłkarzy występujących w ligach angielskich. 26. grudnia między innymi w Wielkiej Brytanii to Boxing Day. Właśnie tego dnia ludzie dają sobie nawzajem prezenty, a potem tłumnie ruszali na stadiony w świątecznej atmosferze. Niestety, Boxing Day w tym roku odbędzie się w cieniu pandemii i zmagania na murawie obejrzymy jedynie przed monitorami. Dziś, chcemy przybliżyć Wam historię tej pięknej i długoletniej tradycji oraz przedstawić kilka ciekawych faktów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury!

Historia grania w drugi dzień Świąt

Mimo tego, iż może się wydawać, że granie właśnie w Boxing Day ma coś wspólnego ze świętami, to nic bardziej mylnego. Rozgrywanie spotkań konkretnie tego dnia ma ogromne znaczenie dla piłki nożnej. Cofnijmy się teraz aż do roku 1860. Dochodzi wtedy do rozegrania pierwszego oficjalnego meczu w historii sportu, który w przyszłości opanuje cały świat. Naprzeciw siebie stają dwie ekipy z tego samego miasta, Sheffield FC oraz Hallam FC, a całe wydarzenie odbywa się oczywiście 26 grudnia. Znamy już główny powód gry w Boxing Day, a teraz przenieśmy się do 1888 roku. Wystartowała wtedy pierwsza liga piłkarska, a wówczas w trakcie świąt oprócz uczty na stole, mieliśmy ją także na stadionie. Grano nie tylko 26, ale także… 24 grudnia! Tak intensywny terminarz był wręcz nie do zniesienia, więc ostatecznie pozostano tylko przy Drugim Dniu Świąt.

Statystyki i fakty o Boxing Day

W tym akapicie chcemy Wam przedstawić najciekawsze statystyki z grania w Boxing Day. Wiedzieliście, że Manchester United biorąc pod uwagę mecze rozgrywane tylko w Święta, uzbierał więcej „oczek” niż w całym poprzednim sezonie? Fani „Red Devils” muszą sobie pluć teraz w brodę, że ten magiczny okres nie trwa cały rok. Najlepszym strzelcem w historii Boxing Day jest „Bóg” z Liverpoolu, czyli Robbie Fowler. Udało mu się 9 razy trafić do siatki, natomiast po piętach depcze mu Harry Kane z 8 bramkami. Jak myślicie uda mu się objąć tytuł najlepszego świątecznego strzelca? Drugi Dzień Świąt to magiczny czas, co potwierdzają historyczne wyniki. W 1935 roku w starciu Tranmere Rovers z Oldham Athletic padł wynik 13:4. Co jak co, ale na powtórkę tego wyniku w tym roku chyba nikt by nie narzekał, no może oprócz fanów przegranej drużyny. Historycznie najgorzej w Boxing Day radzą sobie gracze „Srok”. Newcastle United ma średnia 0,83 punktu na jedno spotkanie. Widocznie wigilijny stół im nie służy.

Anegdota

Z graniem w piłkę nożną 26 grudnia wiąże się jeszcze jedna niesamowicie ciekawa i piękna historia. Podobno na froncie I Wojny Światowej w 1914 roku, Anglicy i Niemcy odłożyli na jeden dzień broń, by rozegrać mecz towarzyski. Pomimo niechętnego podejścia historyków do tego tematu, weterani potwierdzali tę opowieść co pokazuje tylko moc futbolu.

Boxing Day 2020

W tym roku 15. kolejkę Premier League zobaczymy 26, oraz 27 grudnia. Zaraz po zjedzeniu sałatki i pierogów babci możemy zasiąść na kanapie i od 13:30 do prawie 23:00 z niej nie schodzić. Czeka nas starcie istotne dla „czuba” tabeli, czyli pojedynek Leicester z Czerwonymi Diabłami, zobaczymy derby Londynu w wykonaniu fatalnego ostatnio Arsenalu i Chelsea. Kto wie, może Świąteczna atmosfera pomoże Kanonierom się przełamać? Oprócz tych spotkań ciężko coś wyróżnić, ot, zwykła ligowa kolejka. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że tekst Wam się spodobał i poszerzył Waszą wiedzę odnośnie tej angielskiej tradycji. Jeśli chcecie poznawać więcej takich historii, zapraszamy do śledzenie portalu Nowl. Korzystając z okazji mamy nadzieję, że ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia będzie dla Was udany i nie zabraknie w nim miejsca na futbol.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów