28 lipca 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, który został ustalony na cześć urodzin laureata Nagrody Nobla prof. Barucha Samuela Blumberga – odkrywcy WZW B oraz wynalazcy specjalistycznej szczepionki. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Hep Can’t Wait!”. Motyw mówi nam przede wszystkim o tym, że nie możemy odsuwać na bok spraw związanych z wirusowym zapaleniem wątroby i podkreśla on pilność działań niezbędnych do wyeliminowania zapalenia wątroby jako zagrożenia zdrowia publicznego do 2030 r.
Wirusowe zapalenie wątroby realnym problemem na świecie
Zgodnie z definicją WHO wirusowe zapalenie wątroby jest stanem zapalnym wywoływanym przez różne wirusy zakaźne i czynniki niezakaźne, prowadzącym do szeregu problemów zdrowotnych, z których niektóre mogą być śmiertelne. Wyróżniamy pięć typów WZW:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A – do zakażenia może dojść poprzez bliski kontakt z chorym, stosunki płciowe lub nieprzestrzeganie zasad higieny. Choroba często przebiega bezobjawowo lub podklinicznie, objawami najczęściej są nudności, wymioty czy ból mięśni i stawów. Leczenie nie jest przyczynowe, a objawowe które ma na celu utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i odżywienia chorego (zalecany jest odpoczynek, dieta i leczenie płynami, ewentualnie leczenie farmakologiczne).
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B i D – WZW typu B jest wywoływane przez wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV), a WZW typu D – przez wirusa zapalenia wątroby typu D (HDV). Do zakażenia może dojść poprzez kontakt seksualny z chorym, lub kontakt z zakażoną krwią. Można zarazić się również w trakcie porodu. Wirus może prowadzić do piorunującego zapalenia wątroby (z masywną martwicą komórek wątroby) lub kłębuszkowego zapalenia nerek. W 2015 r. wirusowe zapalenie wątroby typu B spowodowało około 887 000 zgonów, głównie z powodu marskości i raka wątrobowokomórkowego (tj. pierwotnego raka wątroby).
- Wirusowe zapalenie wątroby typu C – jest główną przyczyną raka wątroby, najczęstszym sposobem zarażenia jest kontakt z zakażoną krwią. Szacuje się, że około 71 milionów ludzi cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby typu C.
- Wirusowe zapalenie wątroby typu E – zakażenie związane ze spożywaniem skażonej wody pitnej i poprzez nieodpowiednie warunki sanitarne. Najczęściej występuje na terenach Azji Wschodniej i Południowej.
Zapalenie wątroby nie może czekać – nawet w czasach COVID-19!
Takimi hasłami organizatorzy, czyli World Hepatitis Alliance, zachęcają do czynnego uczestnictwa w kampanii przeciwko WZW. Każdy lub każda z nas może zaangażować się w szerzeniu informacji oraz uświadamianiu swoich odbiorców w Internecie na temat przyczyn i skutków zapalenia wątroby. Na stronie worldhepatitisday.org mamy dostęp do wielu materiałów promujących akcję, które możemy udostępniać w m.in. na swoich kontach w social media.
W Polsce mamy również wiele fundacji oraz organizacji działających na rzecz walki z WZW. Fundacja Gwiazda Nadziei organizuje zbiórki dla swoich podopiecznych, które umożliwiają wsparcie medyczne i psychologiczne osobom zmagającym się z chorobami wątroby. Dodatkowo, dzielą się informacjami w jakich placówkach medycznych w Polsce możemy bezpłatnie przeprowadzić badania pod kątem obecności wirusa HCV wywołującego WZW C.
Zobacz polską kampanię na rzecz walki z WZW!
Po więcej informacji serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ePrzewodnikiem dotyczącym wirusowego zapalenia wątroby typu C, który został opracowany przez dr hab. n. med. Krzysztofa Tomasiewicza: https://hcv.info.pl/index.php/faq/