Inne Sport

Turniej pretendentów 2022 – Kto zostanie rywalem Magnusa Carlsena?

W dniach 16 czerwca – 5 lipca w Madrycie odbywa się Turniej Pretendentów, który ma wyłonić nowego rywala mistrza świata w szachach klasycznych – Norwega Magnusa Carlsena, który broni tytułu od 2013 roku! Wśród ośmiu finalistów, znajduje się polski Arcymistrz – Jan-Krzysztof Duda, który wśród bukmacherów nie jest faworytem, ale jest w stanie zaskoczyć pozostałych rywali i odnieść ostateczny sukces.

Uczestnicy

W turnieju pretendentów 2022 bierze udział 8 zawodników ze ścisłej szachowej czołówki. Są to:

Jan Niepomniaszczij (Wicemistrz świata w szachach klasycznych 2021)
Teymur Rəcəbov (Zawodnik nominowany przez FIDE)
Jan-Krzysztof Duda (Zwycięzca Pucharu Świata w szachach 2021)
Ding Liren (Zawodnik z najwyższym rankingiem szachowym w maju 2022)
Alireza Firuzdża (Zwycięzca FIDE Grand Swiss Tournament 2021)
Fabiano Caruana (Zdobywca drugiego miejsca w FIDE Grand Swiss Tournament 2021)
Hikaru Nakamura (Zwycięzca FIDE Grand Prix 2022)
Richard Raport (Zdobywca drugiego miejsca w FIDE Grand Prix 2022)

 

Zasady

  • Zawodnicy rozgrywają turniej rozgrywany będzie systemem kołowym,
  • Każdy zawodnik rozegra 14 partii (2 partie przeciwko każdemu szachiście kolorem białym i czarnym),
  • Czas partii to 120 minut na zawodnika,
  • Po 40 posunięciach, każdy zawodnik otrzymuje dodatkową godzinę na kolejnych 20 ruchów,
  • Po 60 posunięciach, zawodnicy otrzymują dodatkowe 15 minut na dokończenie partii,
  • Od 61 ruchu każdy zawodnik będzie otrzymywać po 30 sekund za każdy ruch,
  • Zawodnicy nie mogą oferować remisów przed 40 ruchem,
  • Jeżeli po 14 kilku zawodników będzie miało taką samą ilość punktów, to wtedy przewidziane są dogrywki.

 

Harmonogram

Data Dzień tygodnia Wydarzenie
16 czerwca Czwartek Ceremonia otwarcia
17 czerwca Piątek Runda 1
18 czerwca Sobota Runda 2
19 czerwca Niedziela Runda 3
20 czerwca Poniedziałek Przerwa
21 czerwca Wtorek Runda 4
22 czerwca Środa Runda 5
23 czerwca Czwartek Runda 6
24 czerwca Piątek Przerwa
25 czerwca Sobota Runda 7
26 czerwca Niedziela Runda 8
27 czerwca Poniedziałek Runda 9
28 czerwca Wtorek Przerwa
29 czerwca Środa Runda 10
30 czerwca Czwartek Runda 11
1 lipca Piątek Runda 12
2 lipca Sobota Przerwa
3 lipca Niedziela Runda 13
4 lipca Poniedziałek Runda 14
5 lipca Wtorek Dogrywki i ceremonia zamknięcia

 

Klasyfikacja generalna

Miejsce Narodowość Zawodnik Punkty
1 Rosja Jan Niepomniaszczij 6.5pkt/9pkt
2 USA Fabiano Caruana 5.5pkt/9pkt
3 USA Hikaru Nakamura 4.5pkt/9pkt
4 Chiny Ding Liren 4.5pkt/9pkt
5 Azerbejdżan Teymur Rəcəbov 4pkt/9pkt
6 Francja Alireza Firuzdża 4pkt/9pkt
7 Węgry Richard Rapport 4pkt/9pkt
8 Polska Jan-Krzysztof Duda 3pkt/9pkt

 

Wyniki Turnieju Pretendentów:

 

Runda 9

Alireza Firuzdża vs Richárd Rapport – 1–0

Teymur Rəcəbov vs Hikaru Nakamura – 1–0

Fabiano Caruana vs Jan Niepomniaszczij – ½–½

Ding Liren vs Jan-Krzysztof Duda – 1–0

Podsumowanie dziewiątej rundy:

YouTube player

 

Runda 8

Richárd Rapport vs Jan-Krzysztof Duda – 1–0

Jan Niepomniaszczij vs Ding Liren  – ½–½

Hikaru Nakamura vs Fabiano Caruana – 1–0

Alireza Firuzdża vs Teymur Rəcəbov – ½–½

Podsumowanie ósmej rundy:

YouTube player

 

Runda 7

Richárd Rapport vs Jan Niepomniaszczij – 0–1

Jan-Krzysztof Duda vs Hikaru Nakamura – ½–½

Ding Liren vs Alireza Firuzdża – ½–½

Fabiano Caruana vs Teymur Rəcəbov – 1–0

Podsumowanie siódmej rundy:

YouTube player

 

Runda 6

Teymur Rəcəbov vs Richárd Rapport – ½–½

Alireza Firuzdża vs Fabiano Caruana – 0–1

Hikaru Nakamura vs Ding Liren – ½–½

Jan Niepomniaszczij vs Jan-Krzysztof Duda -1–0

Podsumowanie szóstej rundy:

YouTube player

 

Runda 5

Fabiano Caruana vs Richárd Rapport – ½–½

Teymur Rəcəbov vs Ding Liren – ½–½

Alireza Firuzdża vs Jan-Krzysztof Duda – ½–½

Hikaru Nakamura vs Jan Niepomniaszczij – ½–½

Podsumowanie piątej rundy:

YouTube player

 

Runda 4

Richárd Rapport vs Hikaru Nakamura – ½–½

Jan Niepomniaszczij vs Alireza Firuzdża – 1–0

Jan-Krzysztof Duda vs Teymur Rəcəbov – ½–½

Ding Liren vs Fabiano Caruana – ½–½

Podsumowanie czwartej rundy:

YouTube player

 

Runda 3

Ding Liren vs Richárd Rapport – ½–½

Fabiano Caruana vs Jan Krzysztof Duda – ½–½

Teymur Rəcəbov vs Jan Niepomniaszczij – ½–½

Alireza Firuzdża vs Hikaru Nakamura – ½–½

Podsumowanie trzeciej rundy:

YouTube player

 

Runda 2

Richárd Rapport vsAlireza Firuzdża – ½–½

Hikaru Nakamura vs Teymur Rəcəbov – 1–0

Jan Niepomniaszczij vs Fabiano Caruana – ½–½

Jan Krzysztof Duda vs Ding Liren – ½–½

Podsumowanie drugiej rundy:

YouTube player

 

Runda 1

JanvsKrzysztof Duda vs Richárd Rapport – ½–½

Ding Liren vs Jan Niepomniaszczij – 0-1

Fabiano Caruana vs Hikaru Nakamura –1-0

Teymur Rəcəbov vs Alireza Firuzdża – ½–½

Podsumowanie pierwszej rundy również na Youtube:

YouTube player

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów