Według danych ONZ ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a do 2050 roku co najmniej, co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym jej chronicznym lub okresowym deficytem. W czasach dynamicznych zmian klimatycznych potrzebujemy coraz więcej elastycznych rozwiązań, które pomogą nam w walce z negatywnymi skutkami globalnego ocieplenia. Takim przykładem jest Watergen, czyli izraelski startup, który specjalizuje się w produkcji wody z powietrza. Jak to działa? Odpowiadamy.
Powstanie firmy, ratującej świat
Watergen powstał w 2009 roku w Izraelu i w ciągu pierwszych 3 lat zajmował się pracami nad autorskim generatorem wody atmosferycznej. Po sukcesywnych pracach zaczęto poszukiwanie inwestorów biznesowych, którzy pomogliby rozwinąć urządzenie oraz dotrzeć do jak największej liczby osób. W 2016 roku w startup zainwestował Mikhael Mirilashvili, czyli izraelsko-gruziński biznesmen, który do tej pory inwestował m.in. w energie odnawialne. To dało szansę na dynamiczny rozwój startupu i już w 2017 roku Watergen dostarczył filtry do New Delhi, czyli stolicy Indii. W kolejnych latach współprace izraelskiego startupu szybko się rozwinęły, a sama firma zaczęła cieszyć się światową sławą.
Jak działają urządzenia Watergen?
Kondensacja – jedno, podstawowe słowo, na którym opiera się cały pomysł startupu. To właśnie, dzięki kondensacji, czyli fizycznemu procesowi zmiany stanu gazowego w ciecz Watergen może produkować wodę pitną z powietrza. W procesie produkcji, oczyszczone przez filtry powietrze jest poddawane procesowi ocieplenia oraz chłodzenia. W ten sposób doprowadza się je do punktu rosy – temperatury, w której następuje wspomniana wcześniej kondensacja. Otrzymana woda jest wzbogacana jeszcze przez generatory w minerały i usuwa się z niej wszelkie zanieczyszczenia, tak, aby woda miała odpowiednie właściwości oraz smak. Warto podkreślić, że otrzymywana woda jest pitna, a więc może być wykorzystywana nie tylko do przemysłu, ale również do codziennego użytku. Ile wody są w stanie wygenerować takie urządzenia?
Generatory wody pitnej Watergen
Aktualnie Watergen posiada generatory zarówno dla użytku domowego, jak i użytku przemysłowego. W ten sposób startup chce wspierać nie tylko duże firmy, ale również umożliwić dostęp do technologii zwykłym ludziom. W ofercie znajdziemy 4 rodzaje urządzeń: GEN-M1, GEN-M, GEN-L oraz GEN-M Mobile Trailer. Najmniejszy, GEN-M1 umożliwia produkcję 220 litrów świeżej wody pitnej dziennie, z kolei GEN-L to największy generator produkujący aż do 8000 litrów wody dziennie. Ciekawą innowacją jest generator GEN-M Mobile Trailer, który jest urządzeniem zamontowanym na specjalnej przyczepce. Dzięki temu może służyć jako przenośny generator oraz szybkie wsparcie przy wszelkich katastrofach ekologicznych.
Woda pitna z powietrza
To, co najważniejsze, to fakt, że woda Watergen nadaje się do picia, dlatego bardzo często wykorzystywana jest przez placówki edukacyjne. Na zakup generatorów wody atmosferycznej decydują się także organizacje rządowe i miasta, które chcą zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do wody pitnej, w tym ciężkim okresie. Watergen to ogromna nadzieja dla wielu państw. Izraelski startup działa w Afryce, Azji, Ameryce Południowej oraz Północnej. Niewykluczone, że już niedługo pojawi się także w Europie, bowiem problem globalnego ocieplenia w zakresie deficytu wody zaczyna dotykać również Stary Kontynent.
Bardzo cieszy nas wykorzystywanie zaawansowanych technologii, w tak ważnych tematach zarówno dla społeczeństwa jak i Ekologii. Nowl Eco – z nami wiesz więcej.