lifestyle

Wielki sukces Måneskin: Jak potoczyła się kariera zespołu od wygranej na Eurowizji?

Po niespełna roku od wygranej w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, zespół Måneskin nie schodzi ze sceny, a jego popularność ciągle rośnie. Jak potoczyła się kariera Włochów od pamiętnego występu na scenie w Rotterdamie?

Zaskoczyli wszystkich swoim występem podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie i dzięki swojej niezwykłej charyzmie wyszli z nagrodą za pierwsze miejsce. Mowa oczywiście o włoskim zespole Måneskin, objawieniem muzycznym ostatnich lat. Gdzie są teraz? Jak potoczyła się ich kariera? Czy wykorzystali swoją szansę? Podsumowujemy sukces zespołu oraz przyglądamy się ich karierze po wygranej w 2021 roku.

Początki

Måneskin, czyli Damiano David (wokal), Victoria de Angelis (bass), Thomas Raggi (gitara) i Ethan Torchio (perkusja), to zespół, który powstał w 2015 roku, gdy muzycy byli jeszcze w szkole średniej. Zaczynali od grania na ulicy, jednak szybko przenieśli się na scenę klubową, gdzie brali udział w licznych plebiscytach dla początkujących artystów. Wtedy to, przy okazji aplikacji na jeden z występów powstała obecna nazwa zespołu, która w języku duńskim oznacza “Światło Księżyca.”

 

Sprawdź również: Ranking najlepszych filmów o nastolatkach ostatnich 20. lat

 

Mimo że większość z nas usłyszała o włoskim zespole niecały rok temu, rozgłos wśród rodaków przyniósł im udział we włoskiej wersji programu X Factor w 2017 roku, gdzie zajęli 2. miejsce. Ich pierwszy występ możecie obejrzeć tutaj. Następstwem udziału w popularnym programie było wydanie dwóch albumów studyjnych: Il ballo della vita (2018) oraz Teatro d’ira: Vol. I (2021). W 2021 roku zdobyli 1. miejsce w konkursie Sanremo Music Festival, co automatycznie zakwalifikowało ich do udziału w 65. edycji Eurowizji. 

Måneskin – Wygrana na Eurowizji

Wielki sukces Måneskin: Jak potoczyła się kariera zespołu od wygranej na Eurowizji?

Zdecydowanie najbardziej przełomowym momentem w karierze zespołu była głośna wygrana na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2021 roku z piosenką “Zitti i buoni”. Szczególnym zaskoczeniem był sukces rockowego zespołu na konkursie od lat zdominowanym przez ballady i utwory popowe. Odbierając główną nagrodę, lider zespołu Damiano David wykrzyknął do publiczności słowa “Rock and Roll Never Dies” (Rock and Roll nigdy nie umrze) – hasło przywołujące na myśl sentencje wypowiadane przez legendy rocka lat 70 i 80. Tym samym młody zespół z Włoch przywrócił muzykę rockową do mainstreamu w ciągu jednej nocy.

O Måneskin od razu zrobiło się głośno również za sprawą domniemanej kontrowersji, jakoby lider zespołu zażywał substancje odurzające na wizji podczas ogłaszania wyników konkursu. Plotka ta została bardzo szybko zdementowana (test na obecność narkotyków u Damiano wyszedł negatywny). Zdążyła ona jednak wywołać burzę wokół zespołu i umieścić go na językach internautów z całego świata. Wygrana wraz z owianą wokół niej kontrowersją zapewniła Włochom rozpoznawalność i nową rzeszę fanów domagających się koncertu zespołu na całym świecie.

Buntownicy XXI. wieku

Ciężko powiedzieć co sprawiło, że Måneskin nie schodzą z języków świata po roku od wielkiej wygranej. Jedno jest pewne: muzycy wypełnili lukę na rynku muzycznym od lat zdominowanym przez popowych i hiphopowych artystów. Najwyraźniej młode pokolenie czekało na odpowiedniego idola, który przedstawi rock and rolla na nowo. Måneskin w swoich utworach często głośno wyrażają sprzeciw wymaganiom otoczenia i normom społecznym. Nie bez powodu są porównywani do buntowników sprzed kilku dekad — ich występy bowiem nie stronią od prowokacji. Podczas koncertu na żywo w Polsce, w ramach Polsat SuperHit Festiwal, Damiano zwieńczył swój występ pocałunkiem z gitarzystą, Thomasem, w akcie solidarności ze społecznością LGBTQ+.

 

Sprawdź również: Peacemaker. Superbohater, czy żart?

 

Jak pisze Rolling Stone: “Dla Måneskin wolność seksualna jest nieodłącznym elementem ich tekstów, jak również ich stylu.” New York Times dodaje: “Dzięki starannie dobranej, stylowej, androgynicznej nonszalancji, uzupełnionej wysokimi obcasami, czarnym lakierem do paznokci i pomalowanymi oczami — Måneskin przełamuje bariery płci i promuje autoekspresję.Glam-rockowy styl Włochów to nieodłączna część image’u Måneskin, który sprawia, że mimo młodego wieku, są oni kompletnym i przemyślanym zjawiskiem popkulturowym. Dodatkowym atutem zespołu jest niezaprzeczalny talent lidera grupy, Damiano David’a, który odnajduje się na scenie jak ryba w wodzie. To wszystko sprawia, że nie da się przejść obok Måneskin obojętnie.

Co dalej z Måneskin?

Wielki sukces Måneskin: Jak potoczyła się kariera zespołu od wygranej na Eurowizji?

Zaraz po wielkiej wygranej w Rotterdamie, Włosi zasypani byli propozycjami występów w różnych krajach. W ciągu pierwszego miesiąca od wygranej zagrali między innymi w Polsce. W kolejnych miesiącach Måneskin wydali nowy singiel o tytule “Mamma Mia” oraz remix hitu “I wanna be your slave”, na którym pojawił się sam Iggy Pop. Wypuścili także dwa klipy muzyczne, które zebrały po kilkadziesiąt milionów odsłon w serwisie YouTube.

Niespodziewaną popularność zdobył ich cover utworu “Beginn’”, głównie za sprawą Tik Toka. Utwór obecnie ma prawie miliard odtworzeń w serwisie Spotify, a jesienią 2021 roku twórcy zaprezentowali go na żywo w programie Jimmiego Fallona. Jednak nie był to jedyny raz, gdy zespół pojawił się w Amerykańskiej telewizji. Na swoim koncie ma on również występ w programie Saturday Night Live, The Ellen DeGeneres Show oraz głośną kampanię dla Gucci.

Ich wielki sukces został zwieńczony wygraną w kategorii “New Alternative Artist” na gali iHeartRadio Music Awards — jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w roku. Tym samym Måneskin zdominowali światowy rynek muzyczny, co czyni ich jednymi z najbardziej obiecujących laureatów w historii Eurowizji, zaraz obok ABBY czy Celine Dion. To wszystko sprawiło, że Måneskin są rzadkim przykładem długoterminowego sukcesu Eurowizji.

To był zdecydowanie owocny rok dla Måneskin. Zespół jednak nie osiadł na laurach i ma w planach dużo nowości, a także ponowną wizytę w Polsce. Już 29 czerwca usłyszymy ich na scenie w Gdyni podczas Open’er Festival 2022. Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj.

 

Sprawdź również: Generacja Z a wojna

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów