Piłka nożna Sport

Wisła – Legia, czyli historyczne derby Polski

Już dzisiaj, na stadion przy ulicy Reymonta wybiegną dwie najbardziej utytułowane polskie drużyny. O godzinie 20:00 naprzeciw siebie stanie aktualny lider Ekstraklasy – Legia Warszawa, oraz znajdująca się ostatnio w dołku „Biała Gwiazda”. Chcecie poznać garść faktów i ciekawych statystyk przed dzisiejszym meczem kolejki? Jeśli macie chwilę, zapraszamy do lektury!

Historia derbów Polski: Wisła – Legia

Obie ekipy na piłkarskiej mapie Polski figurują od ponad 100 lat, choć drużyna spod Wawelu jest starsza od CWKS-u o 10 lat. Bogata przeszłość wiąże się również z wieloma osiągnięciami na krajowym podwórku. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym państwie obydwa zespoły zagrały ponad 80 sezonów. Zarówno Wisła Kraków, jak i Legia Warszawa sięgnęły po 14. tytułów Mistrza Polski i przodują w tym zestawieniu wraz z Górnikiem Zabrze. Pierwsze spotkanie między tymi klubami odbyło się ponad 90 lat temu. 18 kwietnia 1927 roku w Warszawie, drużyna z Małopolski pokonała Warszawiaków 4:1. Od tamtego czasu Wiślacy mierzyli się z Wojskowymi jeszcze 157 razy.

Garść statystyk

Analizowanie starć tych dwóch ekip, musi być prawdziwą gratką dla fanów szeroko pojętej statystyki, głównie ze względu na ich ilość. Jak już wcześniej wspominaliśmy, było ich, aż 158. Warto zwrócić uwagę na ilość bramek w tych rywalizacjach. Padło ich do tej pory 440, co daje średnią prawie 3 gole na mecz. Jak łatwo zauważyć w tym meczach dużo się dzieje. Nie zabrakło w przeszłości prawdziwych pogromów zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Polska piłka widziała już wyniki 8:0 dla Krakowian, oraz 7:0 dla piłkarzy ze stolicy. Równie ciekawym faktem może być bilans wygranych. Jeśli dziś gospodarzom uda się wygrać, wyrówna się ilość zwycięstw. Póki co Legia Warszawa zwycięsko wyszła z 59 starć, a Wisła 58. Czyżby dzisiaj remis w zwycięstwach?

 Konflikt Legia – Wisła

Naturalnym jest, że dwie wielkie marki będą mocno rywalizować ze sobą na murawie w drodze po najwyższe cele. Jednak oba zespoły mają prężnie działających kibiców na trybunach i dodają „koloru” pojedynkom. Kto interesuje się piłką w naszym kraju wie, że kibice tych drużyn za sobą delikatnie mówiąc nie przepadają. Mało kto wie, ale kibice Wisły i Legii mieli kiedyś „zgodę”, co w środowisku kibicowskim oznacza przyjazne relację kibiców. Przyjaźń zakończyła się jednak już we wczesnych latach 80. XX wieku, a od tego czasu kibice obok siebie na trybunie nie zasiadają.

Podsumowanie

Na mecz na pewno wielu kibiców ostrzy sobie zęby i czeka z niecierpliwością na pierwszy gwizdek sędziego Przybyły. Na podniesieniu pełnej puli w tym meczu liczy każdy. Legia Warszawa chce obronić fotel lidera, Wisła Kraków chce podnieść się po ostatniej słabej serii 5. meczów bez wygranej. Bukmacherzy sprzyjają Legii i obstawiają jej zwycięstwo prawie w ciemno. Jakie jest wasze zdanie? Kibicujecie dziś Legionistom, czy zawodnikom z Grodu Kraka? Czekamy na odpowiedzi! 

Więcej o Ekstraklasie i europejskiej piłce nożnej przeczytacie na Nowl Sport.

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów