lifestyle

Zasiewanie chmur – jak to robi Arabia Saudyjska

Zasiewanie chmur to coraz bardziej powszechna metoda bezpośredniej ingerencji człowieka w przyrodę. Niestety, decyduje się na to coraz więcej państw na świecie. Na czym polega ta metoda? W jakich krajach i w jakim celu jest ona stosowana? Dowiedz się więcej razem z Nowl Lifestyle.

Dla obywateli Arabii Saudyjskiej woda potrzebna jest do przemysłu. Sztuczny deszcz to sposób w jaki radzą sobie z ogromnym problemem jej braku. Co więcej, zasiewanie chmur to popularny na świecie proces, w którym stymuluje się istniejące obłoki.  Jest on znany m.in. w Chinach, Francji, Rosji, Izraelu czy w Niemczech. Na czym dokładnie polega ta metoda?

 

Zasiewanie chmur – jak to działa?

Jak zasiewa się chmury? Jak powstaje sztuczny deszcz? Aby mógł padać sztuczny deszcz trzeba rozsiać w chmurach związki, takie jak zamrożony dwutlenek węgla i sól, czy jodek srebra lub suchy lód. Te związki ułatwiają parze wodnej kondensację. Władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się głównie na wykorzystanie dwutlenku węgla i soli. Po wprowadzeniu tego specjalnego sposobu chcą zwiększyć opady w kraju o 20%. Czy jest to możliwe? Przy odpowiednich nakładach finansowych jak najbardziej.

Rozpylenia związków chemicznych do zasiewania chmur dokonuje się za pomocą samolotów lub przez naziemne urządzenia rozpraszające (mogą to być generatory albo pojemniki wystrzelane z rakiet). Jeśli chodzi o opcję lotniczą, to dochodzi do uwalniania z samolotów specjalnych flar jodku srebra, które są odpalane i rozpraszane, w konkretnym miejscu, gdzie planowane jest uformowanie sztucznej chmury.

 

Zasiewanie chmur w Polsce

W Polsce może nie mamy aż tak złej sytuacji, jak w Arabii Saudyjskiej, natomiast nie jest ona wcale pozytywna. Polska ma małe zasoby wody w skali Europy. Niestety, odnotowujemy w Polsce z roku na rok coraz mniej opadów śniegu, deszczu, a także występują tu coraz wyższe temperatury. W ciągu kilku lat wiele rejonów Polski może dotknąć doszczętna susza. Dlatego popularne stają się programy społecznościowe, w których m.in. zbiera się deszczówkę, jak np. program oczko wodne.

 

Zasiewanie chmur szkodliwe?

Każda ingerencja człowieka w przyrodę skutkuje konkretnymi efektami, zazwyczaj negatywnymi, a nawet wręcz bardzo szkodliwymi. W przypadku zasiewania chmur ciężko jednoznacznie określić poziom negatywnego wpływu. To wszystko zależy od tego, jakie metody zasiewania chmur są wykorzystywane, a także od wybranych związków chemicznych. Dla przykładu jodek srebra określono przez naukowców jako związki mające minimalny wpływ na środowisko oraz życie człowieka. Jednak wciąż Ekolodzy zwracają, że wiele metod zasiewania chmur jest szkodliwe i znacząco wpływa na środowisko, szczególnie w dalekiej perspektywie czasu. Takim przykładem w Stanach Zjednoczonych był m.in. opos karłowaty. Sympatycy Ekologii zwracali uwagę także, na wysoki poziom wykwitów glonów w dawniej nieskazitelnych jeziorach polodowcowych.

 

Pożary Syberii, a zasiewanie chmur

Zasiewanie chmur stosowane jest również w walce z pożarami. W takim wypadku taka metoda wydaje się ostatecznością.  Jednak przy tym wszystkim pamiętajmy, skąd bierze się ta wciąż rosnąca z roku na rok liczba pożarów, które dotykają rozległe tereny lasów w Syberii czy Amazonii. Tu szukajmy sposobów na rozwiązanie problemów, a nie walczmy z żywiołem, jeszcze bardziej ingerując w przyrodę.

 

Co sądzicie o tej technice? Czy sztuczne tworzenie opadów i kontrolowanie pogody jest w porządku?

 

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów