Ekologia

Zwierzęta morskie w niewoli rozrywki

Trzymanie zwierząt morskich w niewoli w ostatnich latach stało się dość głośnym tematem. Wraz z edukacją  w tej kwestii wzrosła również świadomość ludzi, dzięki której coraz więcej osób zaczęło sprzeciwiać się przykładowo trzymaniu zwierząt w parkach rozrywki. Zapraszamy do lektury na temat nadziei dla zwierząt uwięzionych w parkach morskich i nowych rozwiązaniach tego problemu.

Myślę, że każdy kojarzy te słynne pokazy delfinów robiących różne sztuczki w aquaparkach. I może faktycznie z boku wygląda to efektownie, jednak w rzeczywistości za tanią rozrywką kryje się wiele bólu i cierpienia tych żywych istot. 

Branża polegająca na trzymaniu zwierząt morskich w niewoli to wielki biznes i atrakcja dla turystów, którzy mogą zobaczyć te niesamowite i kultowe zwierzęta z bliska, a w wielu przypadkach nawet pływać lub wchodzić z nimi w interakcję. Jednak życie w parku morskim jest całkowicie nieodpowiednie dla tych zwierząt.

Śmiertelna rozrywka dla zwierząt morskich

Żaden obiekt zamknięty nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wielorybów i delfinów – zwierząt społecznych, inteligentnych i wszechstronnych. Niewola oznacza brak społecznych, wizualnych i słuchowych bodźców ich naturalnego środowiska, a wiele z nich cierpi z powodu stresu związanego z zamknięciem, co często skutkuje zwiększoną agresją, chorobami i śmiercią. Od wielu lat mówione jest o przypadkach samobójstw delfinów w parkach wodnych. Od lat pięćdziesiątych XX wieku w niewoli zginęło ponad 5000 waleni. Zwierzęta morskie cierpią przez ludzi nie tylko przez łowy..

Nadzieja w decyzjach rządów

Na szczęście wraz z upływem czasu, jest to coraz bardziej nagłaśniany problem przez co są podejmowane kroki na zarówno dalszą edukację w tym temacie jak i sposoby na zmniejszenie go. Jednym z takich kroków są ustawy przyjmowane w różnych krajach w celu zabronienia trzymania niektórych gatunków morskich zwierząt w niewoli.

Takim przykładem jest Parlament Kanady, który w 2019 przyjął przepisy zakazujące hodowli lub przetrzymywania w niewoli wielorybów, delfinów i morświnów. W Nowej Zelandii, po tym jak populacja delfinów butlonosych spadła o 66%, został wprowadzony zakaz pływania z nimi przez turystów, a statkom obserwacyjnym został narzucony odgórny najdłuższy czas cumowania w porcie wynoszący 20 minut.  Dobrym przykładem świeci także Francja, która nie tylko ogłosiła zakaz hodowli norek na futra i trzymania delfinów oraz orek w niewoli w parkach morskich, ale także oświadczyła, że ​​będzie stopniowo wprowadzać zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w wędrownych cyrkach.

Aspekt edukacyjny

Jeśli chodzi o aspekt edukacyjny w tej kwestii, dużą rolę odgrywają filmy, w których po prostu jest przekazywana wiedza o tym, jak to naprawdę wygląda. Jednym z pierwszych takich filmów było: „Uwolnić Orkę”, który miał premierę w 1993 roku. Był nominowany do 11 nagród filmowych, z czego aż 7 wygrał! Na popularność tego filmu wskazuje również fakt, że nakręcono jeszcze dodatkowe 4 części. To, co szczególnie warto wiedzieć to, że główna bohaterka filmu, czyli orka o imieniu Keiko po filmie była poddawana próbom wypuszczenia na wolność. Jednak niestety próby nie powiodły się, bo zwierzę pomijając powroty do ludzi w poszukiwaniu jedzenia, miało również problemy z integracją z stadem.

Więcej informacji o zwierzętach morskich oraz informacjach i ciekawostkach ze świata Ekologii znajdziesz na Nowl Eco. Z nami wiesz więcej!

Dodaj odpowiedź

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

Sprawdź jeszcze

Więcej naszych wpisów